"Wodny świat w Twoim mieście"

22 marca to data, która na stałe wpisała się w kalendarz imprez ekologicznych jako "Święto Wody". Woda jest najcenniejszą i najważniejszą substancją, jaka istnieje na Ziemi. To, czy żyjemy i jak żyjemy, zależy właśnie od niej! Tradycyjnie z okazji Światowego Dnia Wody, Jastrzębski Zakład Wodociągów i Kanalizacji S.A. ogłosił konkurs dla dzieci i młodzieży. Konkurs organizowany jest od początku istnienia Centrum Edukacji Ekologicznej, w tym roku doczekał swojej siódmej edycji.

WODA I ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ
Corocznie Dzień Wody obchodzony jest pod innym hasłem, tegoroczne motto brzmi "Woda i zrównoważony rozwój". Podkreśla ono, że gospodarka wodna, ze względu na ograniczone zasoby powinna być prowadzona w sposób racjonalny. Należy pamiętać o konieczności codziennego oszczędzania wody, co z pewnością przyniesie niewymierne korzyści nie tylko dla środowiska naturalnego, ale przede wszystkim dla nas samych.

VII EDYCJA KONKURSU JZWiK S.A.
Zadaniem VII edycji konkursu JZWiK S.A. jest wykonanie pracy plastycznej pt. "Wodny świat w Twoim mieście". Jastrzębskie Wodociągi pragną dowiedzieć się, jak i gdzie uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych dostrzegają WODĘ. Wyjdź w miasto na spotkanie z wodą, uwolnij wyobraźnię i chwyć w rękę kredki, farby, pędzle lub ołówek, aby stworzyć swój własny obraz tej niezwykłej cząsteczki.

PAMIĘTAJ, ŻE WODA NIE JEDNO MA IMIĘ…!
Konkurs organizowany przez Jastrzębskie Wodociągi ma na celu zwrócić uwagę uczniów, że wszędzie wokół nas występuje woda, łącząc się z wieloma aspektami naszego codziennego życia. Wodę pijemy, gotujemy, w wodzie kąpiemy się, w niej myjemy naczynia czy robimy pranie. Towarzyszy nam ona w każdej porze roku, zmienia jedynie stan skupienia. To substancja, która krąży w zamkniętym obiegu, kiedy spada na ziemię w postaci deszczu, śniegu lub gradu, paruje i znowu do nas wraca. Bywa również chmurą, mgłą, rosą , krą czy kałużą…

WODA W NAS I WOKÓŁ NAS
Dzięki niej istnieje życie na Ziemi, jest środowiskiem życia wielu żywych organizmów, daje im tlen, pożywienie i schronienie. Woda wykorzystywana jest w rolnictwie, przemyśle, transporcie rzecznym i morskim, a nawet lecznictwie. Służy do wytwarzania wielu produktów spożywczych w procesach produkcyjnych. Woda ma również znaczenie turystyczno-rekreacyjne, w sezonie zimowym to lód i śnieg, a więc dzięki niej możemy uprawiać wiele sportów. Latem natomiast, woda to doskonałe miejsce na odpoczynek, kto nie ma ochoty w upalne dni dać nura do wody, popływać czy pożeglować? Każdy z nas codziennie styka się w jakiś sposób z wodą, jest dla nas tak powszechna, że często nie zdajemy sobie sprawy z potrzeby jej ochrony. Pamiętajmy jednak, że jest ona dziedzictwem wszystkich ludzi i każdy człowiek powinien ją szanować i chronić. Obowiązkiem każdego z nas jest użytkować wodę oszczędnie i rozważnie, by służyła nie tyko nam, ale i przyszłym pokoleniom.

TWÓJ OBRAZ WODY ILUSTRACJĄ W KALENDARZU
Zachęcamy do uczestnictwa w tegorocznym konkursie, tym bardziej, iż najpiękniejsze, a zarazem najciekawsze prace, JZWiK S.A. planuje wydać w formie kalendarza. V edycja konkursu pt. "Wiersz o wodzie" zaowocowała publikacją kolorowanki z wierszami laureatów, ten drobny upominek cieszy się ogromnym zainteresowaniem, szczególnie wśród najmłodszych dzieci odwiedzających CEE.

ZAJĘCIA EDUKACYJNE
JZWiK S.A. serdecznie zaprasza dzieci ze szkół i przedszkoli na zajęcia do Centrum Edukacji Ekologicznej przy oczyszczalni ścieków "Ruptawa". Wycieczki do CEE pozwalają naocznie zaobserwować proces obiegu wody w przyrodzie oraz poznać ciąg technologiczny oczyszczania ścieków. Odwiedzający dowiedzą się, dlaczego należy oszczędzać wodę, pić tzw. "kranówkę" (która jest zdrowsza, tańsza i ekologiczna) oraz jak istotne jest przyłączanie się do kanalizacji sanitarnej. Wszystko po to, by woda mogła krążyć w przyrodzie czysta i służyć nam wielokrotnie.

WODA NASZYM WSPÓLNYM DOBREM! DBAJĄC O WODĘ, DBAMY O SIEBIE I PRZYSZŁE POKOLENIA!

Z niecierpliwością oczekujemy na Wasze prace konkursowe! Regulamin konkursu oraz karta zgłoszenia dostępne są na stronie www.jzwik.com.pl

  • Dziennik Zachodni
Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.