Wodociągi żywieckie - wykorzystanie kolejnej szansy unijnej

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Żywcu w latach 2008-2014 zrealizowało inwestycje polegające najpierw na rozbudowie i modernizacji oczyszczalni ścieków o przepustowości 42 000 m3/d, a w kolejnych latach na budowie instalacji suszenia osadu i uszczelnieniu sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Dzięki temu stworzone zostały warunki do odbioru ścieków z terenu 7 gmin powiatu żywieckiego.

Eksploatacja nowej oczyszczalni ścieków oraz zwiększony zakres zadań wynikający z przyjęcia do eksploatacji ok. 1000 km sieci kanalizacyjnej wymaga dodatkowych narzędzi, zwłaszcza w zakresie zarządzania majątkiem oraz wykorzystania zwiększonej ilości biogazu do produkcji energii elektrycznej. Aby tematy te zrealizować, należało uzyskać dofinansowanie z Funduszu Spójności. Dla potrzeb pozyskania dofinansowania, w ramach własnych struktur organizacyjnych Zarząd MPWiK powołał Pełnomocnika ds. realizacji inwestycji oraz Jednostkę Realizującą Projekt, odpowiedzialnych za przygotowanie wniosku o dofinansowanie, realizację i rozliczenie Projektu "Oczyszczanie ścieków w Żywcu". Nad realizacją całego Projektu czuwa również Inżynier Kontraktu - firma Envi Konsulting z Brzegu.

W lutym 2015 roku MPWiK jako beneficjent środków unijnych podpisało z WFOŚiGW w Katowicach umowę o dofinansowanie Projektu "Oczyszczanie ścieków w Żywcu".

Łączne koszty całkowite Projektu netto wyniosą 8 439 257,97 zł, w tym dofinansowanie z UE wyniesie 6 377 842,62 zł, a pozostałe środki w wysokości 2 061 415,35 zł pochodzić będą ze środków MPWiK. Projekt "Oczyszczanie ścieków w Żywcu" składa się z czterech niezależnych zadań:

Uszczelnienie kanalizacji sanitarnej - to kontynuacja zadania zrealizowanego w latach 2012-2014. Metodą rękawa termoutwardzalnego uszczelnionych zostanie tym razem ok. 8 km kanalizacji sanitarnej na terenie miasta Żywca w zakresie średnic od
200 do
500 mm. Wykonana zostanie również renowacja ok. 230 sztuk studni kanalizacyjnych zlokalizowanych na kanałach sanitarnych poddawanych uszczelnieniu. Wykonawcą zadania jest firma TECO z Wrocławia.

Rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej w ul. Matejki - w ramach tego zadania przebudowany zostanie odcinek kanalizacji sanitarnej i wodociągu oraz wybudowany zostanie nowy odcinek sieci wodno-kanalizacyjnej w ul. Matejki, co umożliwi podłączenie do sieci wod.-kan. wszystkich budynków zlokalizowanych przy tej ulicy.

Rozbudowa instalacji do produkcji energii elektrycznej - to zadanie, w ramach którego na terenie oczyszczalni ścieków zamontowany zostanie nowy agregat kogeneracyjny o mocy znamionowej ok. 180 kW energii elektrycznej i 248 kW energii cieplnej. Będzie to trzeci agregat pracujący na oczyszczalni ścieków, a jego uruchomienie spowoduje wzrost produkcji energii elektrycznej do 70% potrzeb eksploatacyjnych i 100% energii cieplnej. Wykonawcą zadania jest firma Instal z Krakowa.

Usprawnienie zarządzania infrastrukturą wod.-kan. na terenie działania MPWiK Żywiec - to zadanie, w ramach którego w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji wdrożony zostanie System Zarządzania Infrastrukturą Techniczną poprzez zastosowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych.

System umożliwi zwiększenie sprawności operacyjnej i inwestycyjnej przedsiębiorstwa oraz zapewni optymalne wykorzystanie zasobów przedsiębiorstwa. Wdrożenie Systemu Zarządzania Infrastrukturą Techniczną (opartego na systemie GIS) umożliwi utrzymanie w wymaganej sprawności technicznej sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej poprzez mobilne wydawanie poleceń do brygad remontowych z kompletem informacji o rodzaju i lokalizacji awarii. Ma to niebagatelne znaczenie z uwagi na to, że MPWiK eksploatuje ok. 1000 km kanalizacji sanitarnej wybudowanej przez Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu na terenie 7 gmin.

Dodatkowo uruchomiona zostanie usługa E-BOK skierowana do naszych klientów, która umożliwi po zalogowaniu się dostęp do swoich danych za pośrednictwem internetu oraz portalu społecznościowego, który umożliwi śledzenie na mapach branżowych wyłączeń i awarii na sieciach. Wykonawcą zadania jest firma MEGABIT z Warszawy.

Realizacja Projektu potrwa do końca 2015 roku, więc czasu na wykonanie rzeczowe i rozliczenie finansowe pozostało niewiele, a pracy sporo, tym niemniej wydaje się, że cel, jaki zostanie osiągnięty w wyniku realizacji całego Projektu, jest wart wysiłku i starania.

  • Dziennik Zachodni
Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3