Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wodomierze zajmują ważne miejsce w sieci

[email protected]
Wymiana wodomierza to ustawowa konieczność, ale również działanie korzystne dla klienta. Pozwala na dokładne określenie ilości zużytej wody i precyzyjne rozliczenie.

Wymiana wodomierza to ustawowa konieczność, ale również działanie korzystne dla klienta. Pozwala na dokładne określenie ilości zużytej wody i precyzyjne rozliczenie.

Wszyscy eksperci w przedsiębiorstwach wodociągowych apelują: nie przechodź obojętnie obok wyciekającej wody. Wystarczy zadzwonić pod bezpłatny numer pogotowia wodociągowo-kanalizacyjnego 994, lub bezpośrednio do przedsiębiorstwa wodociągowego i dokładnie podać, gdzie dostrzegliśmy awarię, a na miejsce wkrótce zostaną wysłane ekipy z odpowiedniej firmy.

Obowiązki odbiorcy

Warto też pamiętać, że to nie tylko działanie we własnym dobrze pojętym interesie, ale i obowiązek. Zgodnie bowiem z art. 5 ust. 2 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków "(…) odbiorca usług odpowiada za zapewnienie niezawodnego działania posiadanych instalacji i przyłączy wodociągowych lub instalacji i przyłączy kanalizacyjnych z urządzeniem pomiarowym włącznie".

Niestety niejednokrotnie odbiorcy nie wywiązują się z tego obowiązku. Pomieszczenia wodomierzowe nie są dostatecznie chronione w zimie, a temperatura spada w nich poniżej 0 stopni Celsjusza. Często też fragmenty sieci stanowiące przyłącze wewnątrz budynku pozostają bez ocieplenia. Zdarzają się przypadki dokonywania zabudowy wodomierzy wraz z zaworami, które przy nich się znajdują. Buduje się ścianki działowe, montuje się boazerie, kafelki, meblościanki. Zostawia się tylko otwór do dokonania odczytu wodomierza nie przewidując, że po upływie 5 lat wodomierz podlega zdemontowaniu i wymianie.

Warto podkreślić, że zgodnie z prawem koszty zakupu i wymiany uszkodzonych z winy odbiorcy zaworów i wodomierzy pokrywa odbiorca. Nie zabezpieczając więc tych urządzeń działamy nie tylko na szkodę przedsiębiorstwa, ale na swoją własną.

Większość klientów, którzy w przypadku awarii nie reagują od razu, tłumaczy się tym, że nie wie, do kogo właściwie dzwonić. Dotyczy to szczególnie budynków wielorodzinnych, w których jest wodomierz główny oraz wodomierze indywidualne w mieszkaniach.

Jest jednak rada całkiem prosta, do kogo się udać w razie wycieku wody czy awarii wodomierza.

Jeżeli awaria ma miejsce w domu na instalacji wewnętrznej za wodomierzem głównym, to takie zdarzenie należy zgłosić administratorowi budynku, czyli np. spółdzielni, bądź też - w przypadku właścicieli budynków jednorodzinnych - samodzielnie podjąć kroki zmierzające do usunięcia awarii. Za dbanie o dobry stan techniczny instalacji wewnętrznej odpowiada bowiem właściciel (użytkownik) i to on ponosi koszty z tym związane.

Natomiast w przypadku awarii wodomierza oraz przyłącza biegnącego od wodomierza do sieci wodociągowej, oraz awarii samej sieci biegnącej w pasie drogowym - należy dzwonić na podany wyżej numer, bądź bezpośrednio do przedsiębiorstwa wodociągowego, które działa w naszej miejscowości.

Legalizacja - to ważne

Ustawa o zaopatrzeniu w wodę nakłada na przedsiębiorstwa wodociągowe obowiązek montażu wodomierzy na przyłączach wody - podmiot, który wodę dostarcza, musi opomiarować miejsce jej poboru. Tylko wodomierze posiadające legalizacje są podstawą do ustalenia ilości dostarczonej wody i naliczenia opłat.

- Legalizacja pierwotna albo legalizacja jednostkowa przyrządu pomiarowego jest dokonywana na wniosek producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela, a także na wniosek importera. Okres ważności legalizacji wyrażony w miesiącach - liczy się od pierwszego dnia tego miesiąca, w którym legalizacja została dokonana, a wyrażony w latach - liczy się od dnia 1 stycznia roku następującego po roku, w którym legalizacja została dokonana - wyjaśnia Tomasz Kałduś, dyrektor Gabinetu Prezesa Głównego Urzędu Miar. - Z kolei legalizacja ponowna przyrządu pomiarowego jest dokonywana na wniosek użytkownika lub wykonawcy naprawy lub instalacji przyrządu pomiarowego.

Dodaje, że legalizacja wodomierzy dokonywana jest w punktach legalizacyjnych, a opłaty ustalane są zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 października 2004 r.

Wodomierze są własnością przedsiębiorstwa dostarczającego wodę i montowane są na jego koszt. Podlegają legalizacji co 5 lat. Podczas legalizacji przeprowadzana jest kontrola prawidłowości ich działania.

Każdy wodomierz ma swój życiorys - protokół wymiany określa numer urządzenia, wskazania, datę i cel wymiany. W żorskich wodociągach gospodarką wodomierzami zarządza dział handlowy poprzez program WODA - zapisane są w nim informacje o datach legalizacji, rozlokowaniu oraz ilości wodomierzy. Jest ich w sumie ok. 6 000.

Zawiadomienie do klienta

PWiK Żory zawiadamia klientów o terminie wymiany wodomierza. - Jeśli mieszkaniec nie może w tym dniu udostępnić pomieszczenia, prosimy o kontakt z naszym przedsiębiorstwem w celu ustalenia dogodnego terminu. Wymiana wodomierzy to ustawowa konieczność ale również działanie korzystne dla klienta, pozwalające na dokładne określenie ilości zużytej wody i precyzyjne rozliczenie należności. Dlatego tak ważna jest współpraca z klientem - mówi Michał Pieczonka, prezes Zarządu PWiK Żory. - Warto dodać, że wprowadziliśmy system zarządzania jakością, zgodnie ze starą zasadą handlową "klient nasz pan" - dodaje prezes Pieczonka.

Zdarza się, że klienci mają wątpliwości co do prawidłowości wskazań wodomierza. Wydaje im się, że zużywają znacznie mniej wody, niż wynika to ze wskazań wodomierza. - W takim wypadku należy złożyć pisemną reklamację do przedsiębiorstwa wodociągowego. Zostaniemy poinformowani o możliwościach dodatkowego badania wodomierza. Jeśli badanie potwierdzi nieprawidłowości w działaniu wodomierza, stanowi to podstawę do uwzględnienia reklamacji klienta, a koszt badania ponosi przedsiębiorstwo - wyjaśnia Edward Fabian, specjalista ds. jakości i kontroli wewnętrznej. - Dlatego informujemy klientów o procedurach reklamacyjnych i prosimy o pisemną informację w takich przypadkach.

Dodaje, że gospodarka wodomierzami jest również źródłem oszczędności. Po upływie ważności cech legalizacyjnych (5 lat), wodomierze są ponownie sprawdzane - jeśli działają prawidłowo zostają zalegalizowane i można je zamontować w sieci. Koszt wodomierza po ponownej legalizacji stanowi około 60-70 proc. ceny nowego wodomierza.


Ile wody, tyle ścieków

Przyjmuje się, że ilość odprowadzanych ścieków jest równa ilości dostarczonej wody. Klient, który chciałby odstąpić od tej reguły po uzyskaniu pisemnej zgody przedsiębiorstwa, na własny koszt montuje wodomierz do pomiaru ilości wody, która nie jest odprowadzana do kanalizacji sanitarnej.


Ważne przepisy
Aktualnie obowiązujące akty prawne dotyczące prawnej kontroli metrologicznej przy sprzedaży wody (stan na styczeń 2008 r.)

- Ustawa „Prawo o Miarach” – tekst jednolity ogłoszony w Dz. U. 243/2004 poz. 2441.

- Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 23.10. 2007 r. w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać wodomierze oraz szczegółowego zakresu sprawdzeń wykonywanych podczas prawnej kontroli metrologicznej tych przyrządów pomiarowych. Dz. U. 209/2007 poz. 1513.

- Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 27.12. 2007 r. w sprawie rodzajów przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej oraz zakresu tej kontroli. Dz. U. 3/2008 poz. 13.

- Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 7.01. 2008 r. w sprawie prawnej kontroli przyrządów pomiarowych. Dz. U. 5/2008 poz. 29.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto