Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wodzisław Śląski: Fundusze europejskie na wyciągnięcie ręki

Jacek Bombor
Tylko w tym roku programem "Przystanek-praca" objęto 537 osób - mówi Alina Banasik
Tylko w tym roku programem "Przystanek-praca" objęto 537 osób - mówi Alina Banasik Fot. Agnieszka Materna
Do 2013 roku Powiatowy Urząd Pracy w Wodzisławiu Śląskim będzie realizował projekt pod hasłem "Przystanek-praca". Jest to możliwe dzięki funduszom europejskim.

Celem projektu jest aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy, w tym głównie osób znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy.

- Chodzi nam przede wszystkim o osoby do 25. roku życia, długotrwale bezrobotne, bez kwalifikacji zawodowych, niepełnosprawne, bezrobotne powyżej 50 roku życia, samotnie wychowujące co najmniej jedno dziecko do 18 roku życia. Dotyczy to też bezrobotnych, którzy po odbyciu kary pozbawienia wolności nie podjęli zatrudnienia. Projekt prowadzimy z powodzeniem już od 2008 roku - wylicza Alina Banasik z Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu Śląskim. Tylko w tym roku programem objęto 537 osób, a dofinansowanie wynosi 4 miliony 375 tysięcy złotych. To 100 procent potrzebnych środków.

Wśród osób, które skorzystały z projektu, jest 46-letnia bezrobotna mieszkanka Radlina, matka samotnie wychowująca dwie córki. - Pracowałam jako krawcowa w prywatnej firmie, która upadła dwa lata temu. Dzięki projektowi "Przystanek-praca" w czerwcu rozpoczęłam staż w firmie produkcyjnej. Mam nadzieję, że się sprawdzę i nowy pracodawca będzie mnie chciał przyjąć na stałe - mówi nam uczestniczka projektu. Program przewiduje różne formy wsparcia: nie tylko poradnictwo i doradztwo zawodowe, szkolenia i pośrednictwo pracy.

Część osób może otrzymać także dofinansowanie na podjęcie działalności gospodarczej (18 000 zł).

Umowa na realizację projektu zawarta jest na okres od 1 stycznia 2008 do 31 grudnia 2013, natomiast realizacja projektu w kolejnych latach następuje zgodnie z zatwierdzanymi każdego roku wnioskami o dofinansowanie. "Przystanek-praca" przynosi konkretne efekty.

- W 2008 roku programem objęto 627, a w 2009 459 osób. Ile z nich znalazło zatrudnienie? W 2008 213 osób zostało zatrudnionych, a samozatrudnienia dokonało 65 osób. Rok później stałe zajęcie znalazło 199 osób, a 20 osób założyło firmy.

Moim zdaniem

Grzegorz Gołąbek, specjalista do spraw szkoleń zawodowych i kursów

Dzięki projektom realizowanym przez urzędy pracy, które niejednokrotnie są dotowane ze środków europejskich, na szkolenia i kursy zawodowe udaje się kierować coraz więcej osób. Na przykład w Rybniku średnio co roku około 350-500 osób bezrobotnych, zarejestrowanych w urzędzie pracy, otrzymuje skierowania na kursy dokształcające. Koszty uczestnictwa w zajęciach pokrywa urząd. Na tego typu cele, czyli inwestycje w ludzi, w ostatnich latach w całym regionie, nie brakuje funduszy. Dzięki temu osoby które poszukują pracy, mogą być otaczane szerokim wachlarzem wsparcia.

Praca z osobą bezrobotną to skomplikowany proces, nie ogranicza się już tylko do prezentowania aktualnych ofert . Ta usługa, proponowana przez każdy urząd pracy, aby była skuteczna, musi być przede wszystkim kompleksowa. Rolą pracowników urzędu, doradców, jest wyposażenie osoby poszukującej zatrudnienia w umiejętności i wiedzę, które dają mu jak największe szanse na znalezienie zajęcia.

Przed skierowaniem każdej osoby bezrobotnej na kurs musimy przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, co ta osoba może robić, co lubi robić i czym chce się zająć? Na tym etapie bardzo ważna jest rola doradców zawodowych. Odpowiedzi na te pytania trzeba przełożyć na aktualną sytuację panującą na rynku pracy.

Urzędy pracy organizują dwa rodzaje szkoleń: indywidualne i grupowe. Grupowe to między innymi kursy obsługi kas fiskalnych, sprzedawców, spawaczy, operatorów ciężkiego sprzętu. Na szkolenie indywidualne może zostać skierowana osoba, która wykaże, że po zakończeniu kursu zostanie zatrudniona w konkretnej firmie. Często jest tak, że osoba, która zakończyła szkolenie grupowe na przykład na sprzedawcę, jest kierowana na indywidualny kurs obsługi wózka widłowego, bo takiej umiejętności wymaga od niej przyszły pracodawca.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto