Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wodzisław Śląski: jak zdobyć stypendium, gdzie po wyprawkę szkolną i szkolny zasiłek?

Jacek BOMBOR
Wodzisław Śląski: jak zdobyć stypendium, gdzie po wyprawkę szkolną i szkolny zasiłek
Wodzisław Śląski: jak zdobyć stypendium, gdzie po wyprawkę szkolną i szkolny zasiłek Jacek Bombor
Wodzisław Śląski: jak zdobyć stypendium, gdzie po wyprawkę szkolną i szkolny zasiłek? Ani miasto Wodzisław, ani powiat nie mają swoich programów stypendialnych dla uczniów. Dyrektorzy szkół nagradzają najzdolniejszych z budżetów szkół, ale są też inne formy pomocy - dla najuboższych uczniów. Gdzie starać się o wyprawkę szkolną i zasiłek?

Wodzisław Śląski: jak zdobyć stypendium, gdzie po wyprawkę szkolną i szkolny zasiłek?

Ani miasto Wodzisław, ani powiat nie mają swoich programów stypendialnych dla uczniów. Dyrektorzy szkół nagradzają najzdolniejszych z budżetów szkół, ale są też inne formy pomocy - dla najuboższych uczniów. Gdzie starać się o wyprawkę szkolną i zasiłek?

W Wodzisławiu Śląskim najzdolniejsi uczniowie mogą liczyć na wsparcie? Okazuje się, że nie ma miejskiego programu wsparcia ze specjalnymi stypendiami. Stypendia natomiast przyznają sami dyrektorzy szkół, według wewnętrznych regulaminów, w ramach budżetów placówek.

Jak to wygląda w praktyce? Danuta Paszylka, dyrektor Gimnazjum nr 2 w Wodzisławiu Śląskim ( w skład wchodzi Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Gimnazjum Nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie) wyjaśnia nam, że dwa razy w roku najzdolniejsi uczniowie są wyróżnieni finansowo, podczas oficjalnej akademii, na forum szkoły.

- To ostatnio było po 120 złotych dla 6-8 najlepszych uczniów w całej szkole.
Średnia musi być zdecydowanie powyżej 5,0 – wyjaśnia pani dyrektor. Podobne zasady obowiązują w innych szkołach. A jak wsparcie wygląda w szkołach średnich, nad którymi nadzór ma powiat? Powiat programu nie prowadzi, tam również szkoły starają się wesprzeć uczniów w ramach własnych środków.

Dwa lata temu olimpijczycy mogli liczyć na jednorazową wypłatę, maksymalnie 500 złotych, w ubiegłym roku nie wypłacaliśmy takich nagród, w tym roku zobaczymy, jak będzie wyglądał budżet – wyjaśniono nam w Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim, który jest prawdziwą „wylęgarnią olimpijczyków”. W Zespole Szkół Ekonomicznych z kolei najzdolniejsi uczniowie mogą liczyć na nagrody rzeczowe. – Wybieramy także najlepszą klasę, gdzie do wygrania jest wycieczka albo sprzęt sportowy dla uczniów. W tym roku program będziemy rozwijali – wyjaśnia nam Maria Lach, dyrektor szkoły.

Powiat wspiera najzdolniejszą młodzież poprzez pomoc w uzyskaniu stypendium zarządu województwa śląskiego, stypendiów finansowanych ze środków unijnych czy stypendium socjalnego dla niezamożnych uczniów.- Ponadto, dzięki współpracy szkół z prywatnymi przedsiębiorcami, laureaci konkursów zawodowych organizowanych pod patronatem firm mogą liczyć na płatne wakacyjne staże u pracodawców. Taką formę wsparcia oraz doskonalenia zawodowego przewiduje również najnowszy projekt Starostwa Powiatowego pt. „Młode kadry naszą przyszłością”, w ramach którego w ciągu najbliższych trzech przewidziano m.in. dla 150 uczniów płatne staże i praktyki zawodowe u lokalnych pracodawców, za odbycie których otrzymają stypendium w wysokości 1 480 zł - wyjaśnia Wojciech Raczkowski ze Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim.

Uczniowie mogą liczyć na inne formy wsparcia w mieście.
Rodzice (albo dorośli uczniowie) mogą starać się choćby także o wyprawkę szkolną. Do kogo kierowana jest pomoc? Do uczniów słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym, ruchową, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera. Jaką pomoc można otrzymać w ramach programu „Wyprawka szkolna”?

Aby otrzymać pomoc na zakup podręczników należy: złożyć wniosek do dyrektora szkoły do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2016/2017. To rodzice kupują podręczniki, a później, na podstawie dokumentów, dostają zwrot, realizacja zwrotu kosztów zakupu podręczników, nastąpi do dnia 18 listopada.
Pamiętajmy, że także MOPS wspiera uczniów. Tu można ubiegać się o stypendium szkolne o charakterze socjalnym i zasiłek szkolny. Aby dostać stypendium socjalne, rodzice są zobowiązani do pobrania wnioskuw Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Wodzisławiu Śląskim, ul. Daszyńskiego 3 (Biuro Obsługi Klienta) lub na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej www.mops.wodzislaw-slaski.pl /zakładka – druki/. Wypełniony wniosek należy złożyć w terminie od 1 września 2016 roku do 15 września w MOPS, ul. Daszyńskiego 3. (od poniedziałku do środy w godzinach od 8.00 do 14.30, w czwartek w godzinach od 8.00 do 16.30, w piątek w godzinach od 8. do 12.30). - Istnieje możliwość złożenia wniosku również za pomocą tradycyjnej poczty, poczty elektronicznej jak i przez stronę http://epuap.gov.pl.

Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, w szczególności gdy w rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, c, wielodzietność, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna. Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota 514 zł netto na 1 osobę w rodzinie – słyszymy w MOPS. Najubożsi dostają równowartość 150 procent zasiłku rodzinnego (zasiłek wynosi 118 zł), najniższe stypendium wynosi 80 procent tej kwoty.

- Stypendium szkolne przyznawane jest w formie pokrycia poniesionych kosztów, więc istnieje konieczność zbierania faktur i imiennych rachunków (wystawionych na dziecko lub wnioskodawcę. Data wystawienia dokumentów potwierdzających poniesione wydatki na cele edukacyjne powinna zawierać się w okresach od września 2016 roku. Istnieje możliwość zakupu podręczników używanych. W sytuacji kupna podręczników używanych od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, poniesiony wydatek można udokumentować umową kupna – sprzedaży. Tel. kontaktowy - 32 455 62 00, 32 455 34 51 oraz 32 455 35 57; wew. 38 (osoba do kontaktu Mariola Rogalińska). Pod tym telefonem dowiecie się jeszcze o wsparciu uczniów w formie zasiłku szkolnego. Może być przyznany uczniowi z powodu zdarzenia losowego, np. śmierć rodzica, pożar, powódź lub klęska żywiołowa. - O zasiłek szkolny można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto