Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Woźny uspokoi i przyszyje guzik

(tb)
W każdej szkole w pierwszym szeregu na straży porządku stoi niezmiennie woźna. Zmieniły się natomiast wymagania, które muszą spełniać ludzie w tym zawodzie.

W każdej szkole w pierwszym szeregu na straży porządku stoi niezmiennie woźna. Zmieniły się natomiast wymagania, które muszą spełniać ludzie w tym zawodzie. Podczas gdy jedni dyrektorzy szkół twierdzą, że w tej roli lepiej spisują się mężczyźni, w innych szkołach panuje przekonanie, że to kobieta powinna być woźną.

Zalety panów woźnych są doceniane w czasach, gdy kobieta mogłaby mieć kłopoty z uspokojeniem rozbrykanych i czasem agresywnych uczniów.

- Woźny to praca zdecydowanie dla mężczyzny - mówi Anna Cygan, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 22. - Do tego zawodu potrzebna jest nie tylko stanowczość, ale też siła fizyczna i umiejętności techniczne, bo woźny stale musi dokonywać napraw w budynku. Nie wyobrażam sobie, żeby kobieta potrafiła naprawić zamek patentowy, w który uczniowie dla zabawy wbili drut, co niestety, czasem się u nas zdarza.

Woźnym w tej szkole od pięciu lat jest Marian Drobniak. Dorabia do emerytury.

- Przez 39 lat byłem tokarzem, więc nie mam problemów z naprawą zepsutych sprzętów - mówi. - Myślę, że zajęcie woźnego to praca dla mężczyzny. Uczniowie z roku na rok stają się coraz bardziej wulgarni, zdarza się że palą papierosy, bywało nawet, że żądali ich ode mnie. Dostali ostrą reprymendę i to się nie powtórzyło.

Woźni są też stróżami w szkołach. Wielu, tak jak Marian Drobniak, pracowało przez pewne czas w ochronie. Są jednak sytuacje, w których takie umiejętności na niewiele się zdają.

- W naszej szkole woźną jest kobieta i wywiązuje się ze swojej roli świetnie - mówi Adam Kubik, dyrektor Gimnazjum nr 15. - Nie można jednoznacznie stwierdzać, która płeć lepiej się sprawdza w tym zawodzie. Z pewnością w pewnych typach szkół, np. zawodówkach, gdzie uczą się niemal sami chłopcy, w roli stróża porządku sprawdza się lepiej mężczyzna. W naszej szkole są częste sytuacje, gdy do pani woźnej przychodzą uczniowie, którym oderwał się np. guzik. Zawsze im pomaga, przyszyje co trzeba, a wejścia pilnuje równie skutecznie jak mężczyzna. Czasem woźna jako pierwsza dowiaduje się o problemach uczniów, a udzielenie mądrych rad i zrozumienie tych problemów wymaga kobiecej delikatności.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto