Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspólnie będziemy walczyć ze smogiem

Redakcja
Eksperci z Banku Światowego spotkali się z zarządem Funduszu, aby nam pomóc i zebrać wiedzę
Eksperci z Banku Światowego spotkali się z zarządem Funduszu, aby nam pomóc i zebrać wiedzę
Eksperci z Banku Światowego przyjechali nie tylko po to, aby radzić, ale też od nas się uczyć

Wizyta ekspertów Banku Światowego w Katowicach to pierwszy etap wypracowania mechanizmów pomocy samorządowi województwa w walce o czyste powietrze. Spotkania z przedstawicielami Katowic, Częstochowy, Rybnika, samorządu wojewódzkiego i WFOŚiGW mają posłużyć do zebrania informacji, które będą podstawą do przedstawienia konkretnych propozycji. Przez dwadzieścia kilka lat transformacji ustrojowej, przywykliśmy już do tego, że przedstawiciele międzynarodowych instytucji przyjeżdżają do Polski, by wskazywać nam kierunki odpowiednich działań dotyczących wdrażania w naszym kraju innowacyjnych rozwiązań. Tym razem jest inaczej, bo przedstawiciele Banku Światowego odwiedzili Wojewódzki Fundusz w Katowicach, żeby - jak podkreślił przewodniczący delegacji BŚ Anand Subbiah - nauczyć się, jak skutecznie i efektywnie wdrażać programy walki z niską emisją. Przedstawiciele Funduszu, na czele z prezesem Andrzejem Pilotem oraz zastępcą Rafałem Adamusem, przedstawili delegacji BŚ dotychczasowe dokonania i metody walki z zanieczyszczeniem powietrza na terenie województwa śląskiego. - Cieszymy się, że know-how wypracowane w Funduszu będzie teraz wdrażane na szerszą, globalną skalę - podkreśla prezes Pilot. (ET)

Edukacja ekologiczna
„Łapmy wodę” razem z ARKĄ. Jak? Mobilnie!

Wodne Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej jest częścią programu „Łapmy wodę”. To specjalny samochód-pracownia na kółkach, wyposażony w ekologiczne atrakcje, który dotarł już do 5000 uczniów w województwie śląskim, prezentując ciekawe warsztaty i lekcje przyrody oraz ekologii. Wszystkie zajęcia w Mobilnym Centrum Edukacji Ekologicznej pomyślano tak, aby poprzez zabawę uczestnicy mogli uczyć się zasad funkcjonowania nowoczesnych instalacji ekologicznych związanych z gospodarką wodną. Pojazd ma zamontowane wiatraki i systemy solarne, służące do zajęć o pożytkach płynących ze stosowania OZE, a rowerowe kino wodne - zasilane ze źródeł odnawialnych - prezentuje m.in. sposoby poszanowania wody. W busie można też zagrać w ekologiczne gry komputerowe przygotowane dla młodszych i dorosłych. (MG)

Fundusz dla regionu
Śląscy harcerze rozbili obóz w Wapienicy

Odwiedziny w Ośrodku Harcerskim znajdującym się w malowniczej Wapienicy u podnóża Beskidu Śląskiego były okazją, aby przekonać się i zobaczyć, w jaki sposób WFOŚiGW w Katowicach wspiera profilaktykę zdrowotną dzieci w miastach i miasteczkach naszego regionu, gdzie notowane są przekroczenia standardów jakości środowiska. W wyjeździe uczestniczyli: Andrzej Pilot, prezes Funduszu, Stanisław Gmitruk, przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego oraz Bernard Błaszczyk, dyrektor
Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach i śląscy dziennikarze. Gospodarzami byli: Anna Peterko, komendant śląskiej chorągwi ZHP i skarbnik Andrzej Lichota wraz ze współpracownikami. (T)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto