Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wstępne wyniki rekrutacji na Uniwersytecie Śląskim. Zobacz, które kierunki są oblegane

Redakcja
Wyniki zakończonej 5 lipca rejestracji kandydatów na studia stacjonarne I stopnia i studia jednolite magisterskie pokazują, że Uniwersytet Śląski rośnie w siłę. Nabór na rok akademicki 2010/2011 będzie owocny. Które kierunki cieszą się największą popularnością? Które są mniej oblegane? Jest w czym wybierać. Kandydacie, jeszcze masz na to czas, bo drugi nabór nadciąga.

W rozmowie z MM Silesia dr

Magdalena Ochwat

, rzecznik prasowy UŚ zdradza wstępne wyniki na studia. Podkreśla, że nabór na studia ciągle trwa i zachęca do śledzenia witryny internetowej: kandydat.us.edu.pl.

- Statystyki z dnia 5 lipca pokazują jasno: na studia stacjonarne I stopnia i jednolite studia magisterskie łącznie zapisało się 17 609 kandydatów, co jest wynikiem lepszym niż w roku ubiegłym o prawie 300 osób. Jak widać niż demograficzny nie tknął śląskiej Alma Mater. Jest to spowodowane zapewne prestiżem uczelni, jej tradycją i renomą oraz bogatą ofertą dydaktyczną, która liczy 42 kierunki i ponad 110 specjalności, w tym wiele unikatowych w skali kraju - mówi Ochwat.

Najbardziej oblegane, jak zwykle, są trzy kierunki: prawo, psychologia i politologia. Kandydaci chętniej wybierają drogę kształcenia humanistycznego. Niewielu kandydatów wybrało kierunek uchodzący wśród maturzystów za tzw. trudny, tj. fizykę i edukację techniczno-informatyczną.

- Obowiązkowa matura z matematyki powinna przełamać stereotypowe podejście do kierunków ścisłych czy technicznych. UŚ stara się również pomóc studentom na I roku kierunków ścisłych - np. na matematyce organizujemy ćwiczenia wyrównawcze, które pozwolą zniwelować różnice programowe, czy też braki w wiedzy po szkole ponadgimnazjalnej - mówi rzecznik prasowy.

W ofercie edukacyjnej nie brakuje nowości. W ostatnim czasie na UŚ uruchomiono między innymi: filologię angielską z językiem chińskim w formie stacjonarnej, biofizykę, fizykę medyczną, geofizykę, ekonofizykę, inżynierię materiałową, historię sztuki, nauki o rodzinie, pracę socjalną oraz administrację w formie stacjonarnej. Na uwagę zasługuje biofizyka uruchomiona w tym roku akademickim, która jest odpowiedzią na współczesny rozwój technologiczny medycyny, farmacji z wykorzystaniem metod fizyki. Daje ona unikatowe wykształcenie i przepustkę do znalezienia bardzo dobrej pracy. Ponadto w roku akademickim 2010/2011 startuje tzw. kierunek zamawiany, który wprowadza atrakcyjne innowacje dla studentów biotechnologii. Zawiera program stypendialny dla studentów, program wyrównawczy oraz działania podnoszące atrakcyjność kształcenia.

Odważni mogą wybrać filologię angielską z językiem chińskim. Pomału wszystko staje się "made in China", więc czemu by nie? W ofercie studiów podyplomowych pojawił się także taki kierunek jak zarządzanie parafią, co pokazuje, że w każdej branży trzeba mieć odpowiednie kwalifikacje.

Możliwości jest wiele, a Uniwersytet Śląski na tym nie poprzestaje. - Oferta edukacyjna jest stale modyfikowana. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom kandydatów, studentów i śledzimy sytuację na rynku pracy. Ponadto monitorujemy losy zawodowe naszych absolwentów za pośrednictwem prężnie działającego Biura Karier - podsumowuje Magdalena Ochwat.

Aż samo ciśnie się na usta: nic, tylko studiować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto