Wszystkie zasiłki od nowa

Beata SypułaZaktualizowano 
fot. arc PDZ
We wrześniu musisz złożyć wniosek o zasiłek - rodzinny lub pielęgnacyjny - bo inaczej zbyt długo będziesz czekać na pieniądze. Sprawdź też, czy należy ci się dodatkowa pomoc - radzi Beata Sypuła.

Chcesz otrzymać w listopadzie zasiłek rodzinny? Nie przegap zatem ważnych terminów. Tylko we wrześniu można składać wnioski na nowy okres wypłaty tego świadczenia. Zacznie się on 1 listopada. Jeśli pobierasz również świadczenie pielęgnacyjne, a zostało one przyznane przed 2010 rokiem i czas ważności decyzji mija ostatniego października - nowy wniosek musisz złożyć jeszcze we wrześniu. Jeśli nie dopełnisz tych formalności - będziesz miesiąc dłużej czekać na pieniądze, które ci się należą.

Dla najuboższych

Podstawową formą finansowego wsparcia Polaków - w zapewnieniu godziwego bytu 3 milionów dzieci - jest zasiłek rodzinny. Od tego, czy przysługuje on konkretnym rodzinom, będzie zależało także i to, czy i jakie dodatki do tego zasiłku otrzymają.

Nie można jednak zapominać, że zasiłek rodzinny ma nam tylko częściowo pokryć wydatki związane z utrzymaniem dziecka. Dlatego otrzymujemy niewielkie kwoty i obowiązuje kryterium dochodowe.

Wyjątkiem są tylko świadczenia opiekuńcze i jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia żywego dziecka, które należą się na razie każdemu - bez względu na dochód. Świadczenia te są wypłacane najpóźniej do ostatniego dnia miesiąca, za który je przyznano. Obowiązuje przy tym zasada, że jeśli zainteresowana osoba złoży wniosek po 10. dniu danego miesiąca, to może dostać pieniądze dopiero na koniec następnego miesiąca.

Ile dostaniemy?

Wysokość wsparcia dla rodzin z dziećmi pozostała bez zmian w stosunku do mijającego okresu zasiłkowego, kończącego się 31 października 2010 r. Nie zmieniło się także kryterium dochodowe, które brane jest pod uwagę przy rozpatrywaniu naszego wniosku o świadczenie.

Jeśli pobierasz świadczenie pielęgnacyjne (520 zł), musisz wiedzieć, że od 1 stycznia 2010 r. nie jest już brane pod uwagę kryterium dochodowe. To jednak oznacza, że musisz złożyć wniosek ponownie - jeśli masz decyzję o przyznaniu tego świadczenia sprzed 1 stycznia 2010 roku.

Liczy się dochód

Zasiłek rodzinny zostanie przyznany, jeśli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza miesięcznie 504 zł. Jeśli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne - kwota graniczna nie może być większa niż 583 zł miesięcznie.

Zasiłek przysługuje też osobom, których dochód przekracza te stawki, ale gdy jest to kwota niższa lub równa wysokości najniższego zasiłku rodzinnego w danym okresie. Musi być też spełniony warunek, że zasiłek przysługiwał w poprzednim okresie.

Sprawdź jaki zasiłek możesz otrzyma i w jakiej wysokości

Od 1 listopada 2010 r.miesięczne kwoty wynoszą:

zasiłku rodzinnego
- 68 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5. roku życia
- 91 zł na dziecko w wieku powyżej 5. roku życia i do ukończenia 18 lat
- 98 zł na dziecko powyżej 18. roku życia i do ukończenia 24 lat

zasiłku pielęgnacyjnego
- 520 zł

jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka oraz zasiłku pielęgnacyjnego
- 1 tys. zł.

Uwaga!

Od 31 marca 2010 roku becikowe jest przyznawane na wniosek jednego z rodziców - po przedstawieniu zaświadczenia lekarskiego lub zaświadczenia wystawionego przez położną.

Musi ono potwierdzać co najmniej jedno badanie kobiety w okresie ciąży przez lekarza ginekologa lub położną - bez względu na termin zgłoszenia się do lekarza na pierwszą wizytę. Zasada ta obowiązywać będzie do 31 grudnia 2011 r.

Zmiana do ustawy o świadczeniach rodzinnych (z 31 marca 2010 r.) umożliwia też ponowne złożenie wniosku osobom, którym odmówiono prawa do tego świadczenia - z powodu braku zaświadczenia lekarskiego.

Poprzednie przepisy wymagały, by potwierdzało ono pozostawanie kobiety pod opieką medyczną nie później niż od 10. tygodnia ciąży do porodu.

Ważne! Jakie świadczenia rodzinne są przyznawane

Do podstawowych świadczeń zalicza się:
- zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego, jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka,
- świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny
- świadczenie pielęgnacyjne.

Świadczenia rodzinne przyznawane są na tzw. okres zasiłkowy. Decyzję podejmuje gmina. Najczęściej składa się dokumenty w miejskim ośrodku pomocy społecznej. Przy przyznawaniu świadczeń bierze się pod uwagę dochody z roku kalendarzowego poprzedzającego okres zasiłkowy. Dla najbliższego uwzględniane są dochody z 2009 roku.


Dlaczego trzeba się spieszyć
Bogumiła Podgórska, kierownik działu świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach

1 września rozpoczęło się w gminach przyjmowanie wniosków o zasiłek rodzinny i dodatków do tego zasiłku na okres zasiłkowy 2010/2011.

Zgodnie z ustawą, tylko złożenie wniosku we wrześniu - wraz z kompletem dokumentów - gwaran-tuje, że świadczenia, które będą przysługiwały na listo-pad 2010 r., zostaną wypłacone w terminie. Osobom, które złożą wniosek w październiku i listopadzie, ustawa umożliwia wypłatę świadczeń za listopad do 31 grudnia. Wraz z zasiłkiem rodzinnym będzie przyznawany m.in. dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego 2011/2012.

Drugie świadczenie, które wymaga złożenia wniosku, to świadczenie pielęgnacyjne. Dotyczy tylko osób, które mają przyznane to świadczenie na podstawie wniosków złożonych przed

1 stycznia 2010 r., a okres przyznania świadczenia upływa 31 października 2010 r. Obecnie świadczenie pielęgnacyjne przyznawane jest na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności i nie jest związane z okresem zasiłkowym.

Nie jest z nim związany również zasiłek pielęgnacyjny, który - podobnie jak obecnie świadczenie pielęgnacyjne - przyznawany jest na czas ważności orzeczenia.

Pamiętaj: Poszukaj dodatków!
Pytaj o takie dodatki:
do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego
- 400 zł miesięcznie z tytułu samotnego wychowywania dziecka - 170 zł miesięcznie, nie więcej jednak niż 340 zł na wszystkie dzieci.

Wysokość dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej
- 80 zł miesięcznie na trzecie i następne dzieci.

Uwaga! Chodzi tylko o dzieci uprawnione do zasiłku rodzinnego.

Wysokość dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego:
- 60 zł na dziecko do ukończenia przez nie 5. roku życia
- 80 zł na dziecko w wieku powyżej 5. roku życia i do u-kończenia 24. roku życia.

Wysokość dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego
- 100 zł na dziecko.

Wysokość dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania:

- 90 zł miesięcznie na dziecko, gdy mieszka w miejscowości, gdzie jest siedziba szkoły ponadgimnazjalnej lub artystycznej, w której realizowany jest obowiązek szkolny i obowiązek nauki, a także szkoły podstawowej lub gimnazjum (w przypadku dziecka lub osoby uczącej się, legitymującej się orzeczeniem o niepełnosprawności)

- 50 zł miesięcznie na dziecko w związku z dojazdem z miejsca zamieszkania do miejscowości, w której jest siedziba szkoły, w przypadku dojazdu do szkoły ponadgimnazjalnej lub artystycznej, w której realizowany jest obowiązek szkolny i obowiązek nauki w zakresie szkoły ponadgimnazjalnej.

Zachowane jest też drugie becikowe, czyli wysokość jednorazowej zapomogi na urodzone żywe dziecko (niezależnie od wymienionego do-datku do zasiłku rodzinnego) - 1 tys. zł na jedno dziecko.

Uwaga! Komu przysługuje zasiłek
Prawo do zasiłku rodzinnego oraz dodatków przysługuje:
- rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka,
- osobie faktycznie opiekującej się dzieckiem (jeśli wystąpiła do sądu z wnioskiem o przysposobienie dziecka),
- osobie uczącej się (pełnoletniej, niepozostającej na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub w związku z ustaleniem wyrokiem sądowym lub ugodą sądową prawa do alimentów z ich strony).

Zasiłek rodzinny przysługuje do ukończenia przez dziecko:
- 18. roku życia lub nauki w szkole, jednak nie dłużej niż do ukończenia 21. roku życia, albo 24. roku życia, jeżeli kontynuuje naukę w szkole lub w szkole wyższej i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.

Zasiłek rodzinny przysługuje też osobie uczącej się, jednak nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia.

Kiedy odmowa?

Zasiłek nie przysługuje, jeśli:
- dziecko lub osoba ucząca się pozostają w związku małżeńskim,
- zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w rodzinie zastępczej,
- osoba ucząca się została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie,
- pełnoletnie dziecko lub osoba ucząca się jest uprawniona do zasiłku rodzinnego na własne dziecko.

30.09 - to ostateczny termin składania wniosków o przy-znanie świadczeń na tzw. okres zasiłkowy, który zacznie się 1 XI 2010 roku, a zakończy 31 X 2011 roku.

Wideo

polecane: Flesz: Czy grozi nam katastrofa klimatyczna?

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3