Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszystko, czego jeszcze nie wiecie o nietoperzach [ZDJĘCIA]

Redakcja
Kościół w Górkach Wielkich i kolonia nocka dużego
Kościół w Górkach Wielkich i kolonia nocka dużego
Dzieci kojarzą je z Batmanem, mity częściej z Draculą. Nietoperze nie mają dobrej opinii. A niesłusznie...Nietoperze to bardzo pożyteczne ssaki. Tak, tak - właśnie ssaki i to jedyne, które potrafią latać. Są też jednymi z niewielu zwierząt, które potrafią przez długi czas zwisać głową w dół. A że prowadzą nocny tryb życia, wielu ludziom nie kojarzą się najlepiej.

Swoje zrobiły także opowieści i dawne legendy o wampirach zmieniających się w nietoperze. Lęk przed nieznanym do dzisiaj powoduje, że nie dbamy o te zwierzęta, chociaż w Polsce wszystkie występujące gatunki są pod ścisłą prawną ochroną. I teraz, właśnie latem, gdy nie hibernują w zaciszach jaskiń, są w dużym niebezpieczeństwie.

Chronią się w kościołach
Kiedy wychowują młode, które wiosną przyszły na świat, tworzą kolonie i są najbardziej aktywne. Możemy je spotkać nocą, ale takie spotkanie z człowiekiem niejednokrotnie kończy się źle dla nietoperza. Dlatego przyrodnicy i ekolodzy apelują - zostawmy te ssaki w spokoju, bo mamy z nich same korzyści. Latem wiele nietoperzowych kolonii mieszka w kościołach - na strychach, w wieżach i dzwonnicach, ponieważ na wysokie kondygnacje nie docierają ludzie ani drapieżniki. I właśnie z tego upodobania nietoperzy wzięły się dodatkowe korzyści dla ludzi. Jakie? Wyremontowane kościoły i mniej szkodników.

Budka dla nietoperza
Z inicjatywy różnych organizacji i miłośników nietoperzy, w wielu miejscach w Polsce odremontowano kościoły, które były w bardzo złym stanie. Dla parafian oznacza to nowe dachy i ładniejsze wnętrza, a także ochronę przed muchami i komarami. Nietoperze zaś, których liczba często jest porównywalna z liczbą lokalnych parafian, zyskują bezpieczne miejsce do schronienia i rozrodu. Nie grozi im już śmierć z powodu uszczelniania otworów, przez które wlatują i wylatują (dawniej właśnie tak się nieraz działo), a w dodatku zwykle pod dachem instalowane są dla nich specjalne budki.

Mamy nocka i podkowca
Tak jak w dwóch najbardziej znanych z nietoperzowych kolonii świątyniach znajdujących się w naszym regionie. Zabytkowy kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Górkach Wielkich jest położony u podnóża Beskidu Śląskiego. Strych oraz wieża stanowią miejsce rozrodu nocka dużego i podkowca małego. Nietoperze żerują w obrębie sadów oraz zakrzewień położonych nad rzeką Brennicą. W zabytkowym kościele pod wezwaniem św. Marcina w Radziechowach jest kolonia podkowca małego. Nietoperze żerują m.in. w Kotlinie Żywieckiej. Na szczęście są pod dobrą opieką przyrodników.


Nie bój się nocka
- Wszystkie nietoperze występujące w Polsce objęte są ścisłą ochroną gatunkową i nigdy nie atakują ludzi.

- Nietoperze są również przedmiotem gatunkowej ochrony w wielu obszarach Natura 2000, także tych znajdujących się na terenie województwa śląskiego.

- Można je uznać za w pełni biologiczne środki owadobójcze - smakują im między innymi niektóre gatunki uważane przez ludzi za szkodniki.

- Nietoperze żywią się owadami i to w dużych ilościach: jeden osobnik zjada w ciągu nocy nawet 3 tys. komarów!

- Każdy może zrobić drewnianą skrzynkę dającą schronienie nietoperzom i powiesić ją na strychu lub w lesie.

- Nietoperze to nasi sprzymierzeńcy. Nie bój się, NATURA NIE BOLI!


Wszystko, czego jeszcze nie wiecie o nietoperzach
- Najmniejszym nietoperzem świata jest karlik malutki. Mierzy od 3,5 do 4,5 cm długości, a rozpiętość jego skrzydeł nie przekracza 25 cm. Waży 7 g - co czyni go lżejszym od amerykańskiego dolara, który waży 8 g. Tak małe stworzonko dożywa... 16 lat.

- Największym nietoperzem świata jest acerodon grzywiasty. Żyje na Filipinach. Rozpiętość jego skrzydeł sięga 1,5 -1,7 metra.

- Starochińskim symbolem szczęścia jest pięć nietoperzy otaczających drzewo życia. Oznaczają one długowieczność, bogactwo, zdrowie, szczęście oraz spokój. W języku chińskim słowa "nietoperz" i "szczęście" brzmią tak samo.

- Mamy też polskie przysłowie z nietoperzem w tle... Brzmi ono tak - "Gdyby gacek śpiewać umiał, to by i słowika zdumiał".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto