Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory Chorzów. Mija pierwszy rok drugiej kadencji Kotali. Konkurenci polityczni oceniają prezydenta

Kamila Rożnowska
Wybory Chorzów: Inwestycje na plus, deficyt na minus
Wybory Chorzów: Inwestycje na plus, deficyt na minus Kamila Rożnowska
Wybory Chorzów. Ile punktów programu wyborczego udało się już zrealizować Andrzejowi Kotali, prezydentowi miasta? Co jeszcze zostało do zrobienia? Jak konkurenci polityczni oceniają pierwszy rok jego drugiej kadencji? Czytajcie!

Wybory Chorzów

Zwycięstwo w pierwszej turze i większość w Radzie Miasta. Z takim kapitałem zaufania wyborców swoją drugą kadencję prezydencką rozpoczął ponad rok temu Andrzej Kotala. Co o jego stylu zarządzania miastem myślą jego konkurenci polityczni?

- Druga kadencja jest dla prezydenta łatwiejsza, dlatego może szybciej i trafniej podejmować decyzje - mówi Marek Kopel ze Wspólnego Chorzowa, były i wieloletni prezydent miasta, który w zeszłym roku przegrał z Kotalą walkę o ten fotel w mieście.

Na plus Kopel ocenia m.in. prowadzone w mieście inwestycje drogowe, a wśród nich np. budowę małej obwodnicy Chorzowa Batorego czy budowę centrum przesiadkowego. Natomiast jego zdaniem „na minus” Kotala zasłużył łatwością w zadłużaniu miasta oraz nie zrealizowaniem obietnic sprzed pięciu lat. -W tym czasie nie wybudowano np. obwodnicy Chorzowa, a miała powstać dzięki wsparciu rządu PO. W mojej ocenie nie powstanie ona także w tej kadencji - uważa Kopel.

Grzegorz Krzak, radny PiS także pozytywnie ocenia prowadzone inwestycje drogowe. - Należy jednak przy tym pamiętać, że część prac wykonują Tramwaje Śląskie - dodaje radny.

Ale zdaniem Krzaka w minionym roku było kilka rozwiązań, które zasługują na krytykę. Chodzi m.in. projekt uchwały zezwalającej, by prezydent mógł bez zgody Rady Miasta decydować o sprzedaży lub kupnie gminnych nieruchomości. Uchwała została odrzucona w głosowaniu.

- Dobrze, że prezydent posłuchał radnych i wycofał się z tych zmian - podkreśla Krzak.

Ze współpracy z prezydentem zadowolony jest Krzysztof Szulc z RAŚ, który cieszy się, że od 2010 roku realizowane są projekty z zakresu edukacji regionalnej i promowania śląskiej godki. Jego zdaniem, usprawnienia wymaga jednak komunikacja z kibicami odnośnie budowy stadionu dla Ruchu.

Wybory Chorzów: modernizacja rynku w 2017 roku?

Bezpieczeństwo, zdrowie, drogi i parkingi, działania prospołeczne, mieszkalnictwo, gospodarka i miejsca pracy, edukacja, sport i rekreacja. To osiem zadań tworzących program wyborczy Andrzeja Kotali, prezydenta miasta, który dokładnie w zeszłym roku rozpoczął swoją drugą kadencję.

- Mimo że to dopiero początek kadencji, można powiedzieć, że większość punktów zostało już zrealizowanych - mówi i pokazuje nam wydruk swojego programu z zaznaczonymi „plusikami”. To inwestycje, które udało się już zrealizować, albo które zostały już rozpoczęte. Na 57-punktowej liście znalazło się 39 plusów.
Co zatem już się udało? Prezydent przyznaje, że najbardziej cieszy się m.in. z rozbudowy miejskiego monitoringu. Pierwsze 16 kamer pojawiło się na naszych ulicach w listopadzie zeszłego roku, w tym roku pojawiło się nowych 11 urządzeń. Pierwszy etap pochłonął ok. pół miliona złotych, drugi - 300 tys. zł. Do zakończonych inwestycji można dodać również oddanie do użytku małej obwodnicy Chorzowa Batorego, czyli połączenia drogowego ul. Armii Krajowej z autostradą A4.

W trakcie realizacji jest m.in. rozbudowa pawilonów szpitalnych przy ul. Strzelców Bytomskich, gdzie mają zostać przeniesione oddziały geriatryczny, internistyczny i hematologiczny, budowa Centrum Informacji Senioralnej, gdzie starsi mieszkańcy będą mogli otrzymywać kompleksową poradą odnośnie programu „Chorzów 60+”, budowa mieszkań komunalnych, a 16 z nich (jedna klatka) ma być oddanych do użytku w budynku wielorodzinnym budowanym przez TBS przy ul. Kościuszki.

Modernizacja płyty rynku i stadionu Ruchu Chorzów czekają jeszcze w kolejce. Andrzej Kotala zapewnia, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to ta pierwsza mogłaby rozpocząć się w 2017 roku, a jej finału moglibyśmy spodziewać się rok później. - To sztandarowa dla nas inwestycja, którą chcemy zrealizować w tej kadencji - zaznacza Kotala.

Natomiast przebudowa stadionu przy ul. Cichej cały czas czeka na projekt budowlany, który ma być gotowy w 2016 roku.

Wśród obietnic znalazła się również finalizacja prac przy utworzeniu Specjalnej Strefy Ekonomicznej na terenie dawnej Huty Kościuszko. Porozumienie w tej sprawie zostało zawarte we wrześniu, w tej chwili zmieniany jest plan zagospodarowania przestrzennego, ponieważ do SSE ma zostać włączony także teren po dawnej hałdzie, która znajduje się między ul. Nową a Stacyjną.

Budowa parku biznesowego jest w nieco gorszej sytuacji. - Cały czas czekamy na decyzję wojewody, co do możliwości sprzedaży tego terenu miastu - mówi prezydent.

Kotala ma nadzieję, że ta sprawa zostanie wyjaśniona w przyszłym roku.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto