Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wygrali i teraz szykują już zielone pracownie

Redakcja
Świetny pomysł na edukację ekologiczną i prawdziwa frajda dla uczniów (dla nauczycieli zresztą też) - tak oceniali konkurs na „zieloną pracownię” ogłoszony przez Fundusz ci, którzy byli na jego oficjalnym podsumowaniu. Uroczystość odbyła się w Auli Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu. Wzięli w niej udział przedstawiciele WFOŚiGW w Katowicach, Uniwersytetu Śląskiego, samorządów oraz nagrodzonych szkół. Fundusz reprezentowali przedstawiciele Rady Nadzorczej - prof. Karol Węglarzy i Jerzy Suchy oraz prezes Andrzej Pilot i jego zastępczyni Agnieszka Siemińska. Ale i tak najważniejsze były dzieciaki, które odbierały dyplomy równoznaczne z dofinansowaniem swoich wymarzonych „zielonych pracowni”.

Wszystko zaczęło się od pomysłu na… pomysł
- W lipcu ubiegłego roku Fundusz ogłosił konkurs pod nazwą „ZIELONA PRACOWNIA_PROJEKT”, którego celem było nagrodzenie najlepszych projektów szkolnych ekopracowni, których przyszła realizacja wpłynie znacząco na podniesienie świadomości ekologicznej uczniów z terenu województwa śląskiego poprzez uatrakcyjnienie warunków nauczania oraz zastosowanie kreatywnych rozwiązań zagospodarowania przestrzeni szkolnej - przypomniał podczas uroczystości prezes Andrzej Pilot. Dodał również, że rozstrzygając konkurs, Fundusz postanowił przyznać dofinansowanie w formie dotacji autorom nietuzinkowych pomysłów na zagospodarowanie sali lekcyjnej na cele ekologiczne, doceniając zaangażowanie oraz kreatywność zarówno pracowników, jak i uczniów szkół startujących w konkursie w przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej.

Pracownia: kontynuacja!
Drugim etapem był kolejny konkurs „ZIELONA PRACOWNIA”, ale tym razem skierowany do organów prowadzących placówki oświatowe z terenu województwa śląskiego. Chodziło o utworzenie ekopracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, chemiczno-fizycznych, geologicznych. - Przy ocenie wniosków wzięto pod uwagę przede wszystkim różnorodność pomocy dydaktycznych na takie wyposażenie pracowni, żeby było dostosowane do grup wiekowych uczniów. Istotnym kryterium wyboru był też pomysł na zagospodarowanie pracowni, jej funkcjonalność, wykorzystanie przestrzeni oraz innowacyjność zaproponowanych rozwiązań - wyjaśniła Agnieszka Siemińska, zastępca prezesa Funduszu.

Są pieniądze - tylko wydać!
Dotacje z Funduszu są przeznaczone na utworzenie lub modernizację już istniejących pracowni np. biologicznych, na zakup tablic interaktywnych, projektorów, sprzętu komputerowego, a także mikroskopów oraz odczynników chemicznych. Ważne jest też wyposażenie pracowni w ergonomiczne meble: krzesła, biurka, stoły doświadczalne, gabloty, szafy czy stojaki na mapy. Wkładem własnym gmin będzie wyremontowanie sal przeznaczonych na „zielone pracownie” tak, aby stworzyć jak najlepsze warunki do nauki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto