Choć obowiązek opon zimowych funkcjonuje w wielu państwach Europy, to w Polsce nadal nie. Do warsztatów samochodowych i wulkanizacyjnych ustawiają się już kolejki kierowców wymieniających letnie opony na zimowe. Nic dziwnego. Synoptycy straszą niskimi temperaturami i opadami śniegu już w najbliższych dniach.

Strony internetowe wielu serwisów podają nieprawdziwe informacje o obowiązkowej wymianie i karach, jakie grożą za zignorowanie "nowych przepisów". Dementujemy te kłamstwa!

Ustawowy obowiązek wymiany opon nie tylko nie wszedł w życie, ale nawet nie przeszedł sejmowej ścieżki legislacyjnej. Nadal obowiązują przepisy, w myśl których przez cały rok można jeździć na dowolnych oponach, byle ich bieżnik miał minimum 1,6 mm.

Wymiana opon na zimowe: Na co zwracać uwagę kupując nowe opony


Wymiana opon: Ile kosztuje wymiana?

Koszt wymiany opon z letnich na zimowe zależy od wielu czynników. M.in. od tego, jakie mamy felgi, jaki jest ich rozmiar, czym opony mają być napełnione: azotem lub powietrzem i w jakim mieście usługa jest wykonywana. Najtańsza to koszt ok. 50 zł, ale zdarza się, że rachunek jest ponaddwukrotnie wyższy. Niektóre serwisy oferują dodatkową usługę, tzw. hotel dla opon. Często już za złotówkę możemy przechować u nich gumy po wymianie, by we właściwych warunkach czekały na nadejście wiosny. W tej sytuacji zyskują obie strony. Serwis - bo klient wróci na wymianę, klient - bo nie musi martwić się, co zrobić z wymienionym kompletem opon.

Wymiana opon: Tak jeździ Europa

Oto kraje w których przepisy wprost nakładają obowiązek używania opon zimowych: Norwegia, Szwecja, Finlandia, Estonia, Łotwa, Litwa, Niemcy, Czechy, Słowacja, Austria, Słowenia, Chorwacja i Rumunia.

W Niemczech funkcjonuje sytuacyjny obowiązek posiadania opon zimowych.
Jeśli jest śnieg i mróz należy mieć zamontowane odpowiednie opony z oznaczeniem M+S.

Obowiązku posiadania opon zimowych nie ma w: Polsce, Danii, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Portugalii,na Węgrzech, Bułgarii, Macedonii, Albanii, Grecji i Turcji.

Wymiana opon na zimowe: Na co zwracać uwagę kupując nowe opony

Komentarze (7)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

omne trinum perfectum (gość)

1.Jeżeli jest ślisko a jedziecie za szybko to nie pomogą Wam żadne opony. Samochód leci(razem z Wami) w pizdiec.
2.Przez kilkadziesiąt lat motoryzacji w Polsce jeżdżono na całorocznych oponach (ja też przez ok. 20 lat - bez wypadku) a statystyki przyczyn wypadków zasadniczo się nie zmieniają
3.Opony zimowe są zasadne TYLKO na drodze zaśnieżonej - mają gruby bieżnik tylko po to żeby w śniegu nie buksowały. A czasem i tak trzeba założyć łańcuchy.
WNIOSEK - jeżeli jeździmy rozsądnie to możemy jeździć na samych felgach i do celu dojedziemy.
P.S.Statystyka jeszcze: http://motormania.com.pl/newsy/kraj/kto-i-dlaczego-ginie-na-polskich-drogach/attachment/podstawowe-przyczyny-wypadkow-drogowych/

( ͡~ ͜ʖ ͡°)

Obowiązku nie ma, zimy też coraz łagodniejsze, jednak po dzisiejszej ilości mijanych stłuczek można stwierdzić, że zimówki by się jednak przydały... Ja na razie jeżdżę na całorocznych, które na dzisiejsze -1 st.C były ok, ale jak będą zapowiadać silniejsze mrozy - wymienię je na zimowe.

EKSPERT gumowy od 1977r (gość) (blondyna)

nie bo są za miękie będziesz miała uczucie lepkich opon jak na gumie do żucia i b duże spalanie a optycznie - wizualnie stwierdzisz że koła są niedopompowane. zrób sobie test prosty z prawa fizyki w zimie na rowerze dopompuj koła fulll hamuj i skręcaj potem upuść powietrza tylko z przedniego koła i rób to samo. ZDZIWISZ SIĘ SAMA JAK TO DZIAŁA

Niemcy i Austria nie ma obowiązku wymiany (gość)

można jeżdżć na całorocznych z oznaczeniem dwie śnieżynki to na 100% więc p cichy nie kłamcie

frank (gość)

Głupotą jest wymieniac opony na zimowe gdy za oknem sa dodatnie temperatury.Zimy nie ma i nie bedzie,klimat sie ociepla wiec wystarcza opony letnie ewentualnie wielosezonowe!