Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Oficjalne wyniki wyborów podane zostaną dopiero we wtorek, albo w środę. Dlaczego tak długo trzeba na nie czekać? Politolodzy twierdzą, że to kwestia fatalnej organizacji systemu liczenia głosów.

Wczoraj, o 21 podano nieoficjalne wyniki wyborów parlamentarnych, z których wynika, że pierwsze miejsce zajęło PiS 37,58 proc. PO 24,09 proc. Razem 3,62 proc. KORWiN 4,76 proc. PSL 5,13 proc. ZL 7,55 proc. Kukiz’15 8,81 proc. Nowoczesna 7,60 proc.

Wyniki oficjalne poznamy prawdopodobnie jutro, 27 września, a możliwe nawet, że dopiero w środę. Z czego wynika fakt, że głosy są tak długo liczone? - Z całą pewnością, jest to kwestia kiepskiej organizacji systemu liczenia głosów – mówi dr hab. Małgorzata Myśliwiec z Uniwersytetu Śląskiego. - Protokoły muszą być dostarczane ręcznie. Procedury są bardzo sztywne, dziś już przestarzałe i nie nadążające za potrzebami współczesnego „zelektronizowanego” społeczeństwa – dodaje.

Aby nie powtórzyła się sytuacja z wyborów samorządowych, kiedy niemal tydzień czekaliśmy na wyniki, liczenie głosów w tym roku odbywa się dwutorowo. Wszystkie głosy liczone są zarówno elektronicznie, jak i ręcznie. Ma to na celu uniknięcie kompromitacji i podanie w miarę szybko, rzetelnych wyników.- Mimo największej dokładności w liczeniu głosów, oficjalne wyniki wyborów powinny być podane znacznie wcześniej – mówi dr hab. Myśliwiec. - Gdyby istniał system elektronicznego przesyłania danych, liczenie głosów przebiegłoby znacznie sprawniej. Rzeczywistość instytucji państwowych nie przystaje po prostu do dzisiejszych czasów – wyjaśnia.

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

SKANDAL w Instytucie Filologii Obcych AJD w Częstochowie (gość)

na AJD opublikowano wyniki głosowania, których NIKT NIE GŁOSOWAŁ, ale które honoruje Dyrekcja Instytutu Filologii Obcych