Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa i akta na rocznicę II Powstania Śląskiego

Monika Chruścińska
Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach
Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach FOT. ARKADIUSZ GOLA
Dźwięk syren alarmowych, równo o godz. 10, rozległ się wczoraj w Katowicach upamiętniając 90. rocznicę wybuchu II powstania śląskiego. Samorządowcy złożyli kwiaty pod pomnikiem Powstańców Śląskich. Na rynku młodzi ludzie w strojach z epoki rozdawali przechodniom ulotki. Idąc ul. Mariacką można było obejrzeć odsłoniętą z tej okazji wystawę plenerową. Od wczoraj też badacze historii śląskich zrywów mają w Katowicach do dyspozycji niemal komplet akt z tego okresu.

- Pamięć o powstaniach powinniśmy kultywować i przekazywać następnym pokoleniom - komentował marszałek województwa śląskiego Bogusław Śmigielski, nie kryjąc rozczarowania małą frekwencją mieszkańców podczas uroczystości przy pomniku.

I faktycznie, gdyby rangę tego powstania mierzyć frekwencją pod pomnikiem, to okazałoby się, że było tylko mało znaczącym incydentem. A tymczasem było to pierwsze zwycięskie powstanie na Górnym Śląsku.

Wczoraj większą uwagę przechodniów przyciągały powstańcze patrole w centrum Katowic, które zachęcały ludzi do włączenia się w obchody poprzez rozdawane ulotki. - Niektórzy ludzie sami nas zaczepiają, podchodzą i pytają kim jesteśmy i dlaczego tak się przebraliśmy - mówi Jan Łakomski z Młodych Demokratów. Każdy mógł zaczerpnąć wiedzy o zrywie także z wystawy plenerowej, która jeszcze przez miesiąc będzie stała na ul. Mariackiej. - Są tu informacje o wydarzeniach poprzedzających powstanie, jest kalendarium zrywu i opis jego znaczenia dla historii - zachęca autor wystawy, Michał Cieślak z Muzeum Historii Katowic.

W samo południe natomiast uroczyście przekazano cyfrowe kopie archiwów powstań śląskich z Centralnego Archiwum Wojskowego do Archiwum Państwowego w Katowicach.

Czas próby
Zygmunt Woźniczka profesor historii UŚ

Gdyby nie cud nad Wisłą, nie byłoby II powstania śląskiego, które wybuchło żywiołowo i entuzjastycznie w związku z tamtym zwycięstwem. Śląsk zaczął myśleć Polską, w Pieka-rach Śl. modlono się ku chwale Polski. Gdyby nie było tej próby generalnej polskich organizacji wojskowych w sierpniu 1920 r., nie byłoby zwycięskiego III powstania śląskiego w 1921 roku.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto