X Półmaraton Dąbrowski: zobaczcie się na trasie! [ZDJĘCIA]

PAS
X Półmaraton Dąbrowski za nami
X Półmaraton Dąbrowski za nami PAS
X Półmaraton Dąbrowski ArcelorMittal Poland za nami. Na starcie jubileuszowych zawodów stanęło ok. 1400 zawodników, którzy rywalizowali na dystansie nieco ponad 21 km. Swoje 5 km mieli także do pokonania amatorzy nordic walkingu.

Uczestnicy wystartowali o godz. 11.00 sprzed stadionu Pioniera w Ujejscu, a finiszowali przed Halą Widowiskowo-Sportową Centrum. Ci, którzy chodzą z kijkami, rozpoczęli ściganie o godz. 11.10 przy molo Pogorii III. Meta czekała na nich także przed halą Centrum.

Słoneczna, w miarę ciepła pogoda, sprzyjała szybkiemu pokonywaniu dystansu. Jako pierwszy linię mety minął Maulu Dominic Musyimi z Kenii, osiągając czas: 1 godz. 5 min. 25 sekund. Drugie miejsce także dla Kenijczyka Kiprono Silasa Too z Benedek Teamu (czas 1 godz. 5 min. 36 sekund). Podium uzupełnił trzeci reprezentant Kenii (Benedek Team), czyli Masai Moses Komon (czas 1 godz. 8 minut 12 sekund). Czwarta lokata dla Adama Czerwińskiego z Czasławia (czas 1 godzina 8 minut 46 sekund). Piąty był Marcin Zagórny z Krosna Odrzańskiego, szósty Bartosz Karoń z Olkusza, siódmy Szymon Knobloch z Bytomia, ósmy Tomasz Stachowicz z Zawady.

Dziewiąte miejsce w klasyfikacji generalnej i pierwszej wśród kobiet zajęła Kenijka Nzembi Helen Musyoka. Osiągnęła czas 1 godzina 15 minut 42 sekundy, co okazało się nowym rekordem trasy wśród przedstawicielek płci pięknej. Druga wśród pań (12 w klasyfikacji generalnej) była Mukami Kellen Waithira, także reprezentantka Kenii (Benedek Team). Czas 1 godzina 16 minut 6 sekund. Podium, tak jak wśród panów, uzupełniła trzecia Kenijka Chemisto Ruth Matebo (17 w klasyfikacji generalnej) z Benedek Teamu. Czas 1 godzina 18 minut 33 sekundy. Czwarte miejsce zajęła dąbrowianka Dalia Delewska (MKS-MOS Płomień Sosnowiec) z czasem 1 godzina 21 minut 32 sekundy. Piąta była Patrycja Włodarczyk z Jaworzna, a szósta Martyna Kantor z Krakowa.

Dziesiąte miejsce w klasyfikacji generalnej zajął Daniel Mikielski z Olsztynka, jedenaste Paweł Winkler z Marklowic, trzynaste Mariusz Dyczek ze Zdzieszowic, czternaste Mariusz Ignacak z Jaworzna, piętnaste Grzegorz Szymura z Leszczyn. Najlepszym dąbrowianinem okazał się Piotr Stolarz z Aktywnej Dąbrowy, który zajął 22 lokatę.

Rywalizację w kategorii nordic walking wygrał Bogdan Cyrus ze Strzebinia (Silesia Nordic Team) – czas 29 minut 17 sekund. Drugi był Karol Schroder z Katowic (Silesia Nordic Team), a trzeci Piotr Niechwiejczyk ze Świętochłowic (Opel Active Team). Wśród pań triumfowała Dorota Bagińska ze Sławkowa (Sławkowskie Włóczykije) – czas 34 momity 10 sekund. Drugie miejsce dla Sabiny Kozłowskiej z Bielska-Białej (ArcelorMittal Poland/Dąbrowa Nordic Team), a trzecie dla Anny Malczyk z Sosnowca (Dąbrowa Nordic Team).

W półmaratonie wzięli udział m.in. zawodnicy z Sosnowca, Będzina, Mierzęcic, Mysłowic, Bytomia, Katowic, Jaworzna, Piekar Śląskich, Raciborza, Tych, Kłobucka, Jastrzębia Zdroju, Dąbrowy Górniczej, Olkusza, Krakowa, Chorzowa, Siemianowic Śląskich, Zawiercia, Rybnika, Wodzisławia Śląskiego, Zabrza, Rudy Śląskiej, Ogrodzieńca, Wojkowic, Gliwic.

Organizatorem X Półmaratonu Dąbrowskiego ArcelorMittal Poland było Centrum Sportu i Rekreacji
w Dąbrowie Górniczej. Patronat honorowy nad imprezą objął prezydent miasta Zbigniew Podraza.