Z osadów ściekowych powstanie "zielona energia"

Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. realizuje projekt pn. "Kompletna dokumentacja na uporządkowanie gospodarki osadowej na OŚ Centralna w Bytomiu" nr projektu POIS.01.01.00-00-114/14 związany z modernizacją oczyszczalni ścieków "Centralna" w Bytomiu przy wykorzystaniu środków unijnych - Umowa o dofinansowanie nr 4/2014 w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Priorytet I Gospodarka wodno-ściekowa.

Całkowity koszt projektu to 1.086.090 zł, a w jego ramach opracowana zostanie dokumentacja projektowa pn. "Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków Centralna w Bytomiu - uporządkowanie gospodarki osadowej wraz z oceną oddziaływania na środowisko i uzyskaniem wymaganych zezwoleń" oraz studium wykonalności zgodnie z wytycznymi na lata 2014-2020. Umożliwi to Spółce ubieganie się o środki unijne w perspektywie finansowej 2014-2020 na rzeczową realizację inwestycji. To kolejny krok w dbałości o środowisko naturalne Bytomia i poprawę jakości życia mieszkańców.

W 2010 roku w Bytomiu zakończono realizację projektu pn. Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Bytom. W mieście wybudowano lub wymieniono prawie 130 km kanalizacji sanitarnej. Kolejnym krokiem było więc przygotowanie modernizacji największej oczyszczalni ścieków na terenie Bytomia - "Centralnej". Dzięki przebudowie będą tu mogły trafiać i zostać przetworzone osady także z dwóch innych oczyszczalni działających w Bytomiu "Miechowice" i "Bobrek", a nawet będzie można przyjmować osady ściekowe ze źródeł zewnętrznych. Sama inwestycja na podstawie przygotowanej dokumentacji zostanie zrealizowana w ciągu trzech najbliższych lat - wyjaśnia Dawid Zięba, prezes zarządu BPK Sp. z o.o. i zarazem Pełnomocnik ds. Realizacji Projektu (MAO).

Przypomnijmy krok po kroku realizację projektu unowocześnienia oczyszczalni.

Wniosek o dofinansowanie projektu przedsięwzięcia pn. "Kompletna dokumentacja na uporządkowanie gospodarki osadowej na OŚ Centralna w Bytomiu" został złożony w WFOŚiGW w Katowicach - 30 maja ub. roku (Konkurs nr 12 /POIiŚ/1.1/04/2014).

21 lipca 2014 r. nastąpiło potwierdzenie Instytucji Pośredniczącej w sprawie przyznania dofinansowania, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, oś priorytetowa I - gospodarka wodno-ściekowa, działanie 1.1 - gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach powyżej 15 tys. RLM na realizację projektu pn. "Kompletna dokumentacja na uporządkowanie gospodarki osadowej na OŚ Centralna w Bytomiu".

5 września ub. roku podpisano umowę o dofinansowanie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013).
W grudniu ub. roku spółka BPK podpisała umowę z firmą "Envi Konsulting Marek Gazda" z Brzegu na opracowanie studium wykonalności dla projektu zgodnie z wymogami programu.

W styczniu 2015 r. Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. podpisało umowę z "Biurem Projektów Budownictwa Komunalnego" Sp. z o.o. z Wrocławia, na opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej projektu. Planuje się, że projekt modernizacji "Centralnej" będzie gotowy 15 grudnia tego roku.

Oczyszczalnia "Centralna" powstała w 2003 roku, ma charakter biologiczno-mechaniczny. Jej przepustowość to 30 tys. m3 na dobę. Projekt obejmie powstanie drugiej zamkniętej komory fermentacyjnej o szacowanej objętości 4500 m3 (jedna komora już w oczyszczalni działa, ale nie wystarczy, by odpowiednio zagospodarować powstające osady). W oczyszczalni powstanie również instalacja do hydrolizy termicznej osadów; stacja przyjmowania odpadów i osadów dowożonych, dodatkowa instalacja do odwadniania osadu przefermentowanego, suszarnia osadów. Zostaną też zakupione nowe pompy, wymienniki, armatura i dodatkowy (trzeci) agregat prądotwórczy zasilany biogazem oraz urządzenia, które pozwolą wykorzystać powstałą energię cieplną do podgrzania osadów w komorze fermentacyjnej.

Oczyszczalnia jest nowoczesnym obiektem i ma również wystarczające parametry techniczne dla miasta wielkości Bytomia. Problemem dotychczas była jednak kwestia zagospodarowania osadów. Dzięki bardzo nowoczesnemu procesowi hydrolizy - tylko kilka oczyszczalni w kraju ma taki system - zastosowanemu w Bytomiu suche osady można będzie później wykorzystywać w procesie współspalania, w cementowniach, w rolnictwie lub w łatwy sposób magazynować - tłumaczy Dariusz Walica, p.o. kierownika oczyszczalni "Centralna" w Bytomiu.

Efektywne zagospodarowanie przyrastającej masy osadów ściekowych i właściwa gospodarka nimi pozwolą ograniczyć emisję jednego z głównych gazów cieplarnianych, metanu, który jest emitowany w procesie fermentacji. Dzięki inwestycji zwiększy się wydajność procesów przeróbki osadów ściekowych i ostatecznego ich unieszkodliwiania. Po uzyskaniu stosownych pozwoleń możliwe będzie przyjmowanie odpadów z przemysłu spożywczego i poddanie ich kofermentacji (proces rozkładu - fermentacji - co najmniej dwóch składników - surowców - pochodzących z różnych źródeł; jest to proces korzystniejszy pod względem ekologicznym i ekonomicznym niż fermentacja jednoskładnikowa). W Bytomiu kofermentacji można będzie poddawać m.in. odpady mięsne, mleczarskie.
- Ważnym efektem ekologicznym modernizacji oczyszczalni "Centralna" będzie zwiększenie ilości produkowanego biogazu i powstającej dzięki niemu energii elektrycznej i cieplnej, która będzie wykorzystywana dla potrzeb procesów technologicznych oczyszczalni - suszenie osadów przefermentowanych. Dzięki temu Spółka osiągnie realne korzyści finansowe, ponieważ zmniejszy się ilość zakupywanej energii - dodaje Ewa Truchan, wiceprezes zarządu ds. Finansowych BPK Sp. z o.o.

Przedsięwzięcie pozwoli również na dostosowanie się do coraz bardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących wykorzystania komunalnych osadów ściekowych. Koszt całego projektu to 1.086.090 zł, kwota dofinansowania przyznanego ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Priorytet I Gospodarka wodno-ściekowa wynosi 750.550 zł.

Jednostka Realizująca Projekt 4
pl. Kościuszki 11
41-902 Bytom
nr tel. 32 39 67 100
e-mail: bpk@bpk.pl
www.bpk.pl

  • Dziennik Zachodni
Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3