Zapis czatu z Joanną Kluzik-Rostkowską

RedakcjaZaktualizowano 
Zapraszamy do lektury czatu z Joanną Kluzik-Rostkowską, który miał miejsce w czwartek, 18 listopada 2010 w siedzibie naszej redakcji.

Witamy na czacie Joannę Kluzik-Rostowską. Zapraszamy do zadawania pytań

Joanna_Kluzik-Rostkowska: Witam wszystkich internautów.

~tornton: Czy po odejściu z PiS myśli Pani o założeniu kolejnej partii? Tym bardziej, że Pani popularność w mediach jest duża.

Joanna_Kluzik-Rostkowska: Po odejściu z partii myślę o tym jakich instrumentów w polityce użyć, by być skuteczna parlamentarzystką. Założenie formacji politycznej to marzenia kuszące. Natomiast to decyzja wymagająca rozwagi i chłodnej kalkulacji. To również branie odpowiedzialności za osoby, które się do takiego przedsięwzięcia zaprasza. Decyzja jeszcze jest przede mną.

~michael: Wiadomo, że takie rzeczy jak wykluczenie z partii nie jest sprawą jednego dnia. Od jak dawna przeczuwała Pani, że coś takiego się wydarzy?

Joanna_Kluzik-Rostkowska: Do samego końca miałam nadzieję, że uda mi się przekonać Jarosława Kaczyńskiego i kierownictwo, by sięgnąć do dobrych doświadczeń kampanii prezydenckiej. Nie spodziewałam się decyzji komitetu politycznego o zwolnieniu, tym bardziej, że zapadnie ona w trakcie kampanii samorządowej. Jeszcze kilka godzin przed wyrzuceniem dzwoniłam do jednego z członków komitetu politycznego, przypominając, ze wielu osobom startującym w wyborach samorządowych z list PiS udzieliłam poparcia. Zrobiono sobie ze mną zdjęcia, do materiałów wyborczych i wyrzucenie mnie w trakcie kampanii będzie wielkim kłopotem dla kandydatów w wyborach samorządowych.

~jactom: Co Pani sądzi o pomyśle utworzenia autonomii dla Górnego Śląska i innych regionów Polski?

Joanna_Kluzik-Rostkowska: Jestem Ślązaczką i kocham Śląsk. W tej chwili mieszkam w Warszawie, ale znajomi śmieją się ze mnie, że jak widzę na horyzoncie jakiś komin to od razu czuje się lepiej :) Szanuję specyfikę kulturową Śląska, dla mnie to część Polski.

~facet_5: Czy czuje się Pani przywódczynią ludzi, którzy okazali się zdrajcami PiS i wbijają nóż w plecy swojej dotychczasowej partii?

Joanna_Kluzik-Rostkowska: Biorę odpowiedzialność za kampanie prezydencka, za retorykę tej kampanii, za przekonanie ze Polska jest najważniejsza i uważam, ze ludzie, którzy przyczynili się do tego, ze zdobyto dla prezesa PiS prawie 8 mln głosów nie są zdrajcami tej formacji.

~jactom: Pytałem konkretnie o autonomię dla Śląska, jak i innych regionów, nie o to czy Śląsk jest częścią Polski, bo to wszyscy wiemy

Joanna_Kluzik-Rostkowska: Szanuje unitarny charakter naszego kraju.

~Biały: Jakim pani zdaniem jest największy błąd popełniany przez Jarosława Kaczyńskiego ?

Joanna_Kluzik-Rostkowska: Nieskuteczne kontrolowanie rządu Platformy Obywatelskiej.

~Jaro: Czy Jarosław Kaczyński to wg Pani dyktator?

Joanna_Kluzik-Rostkowska: To bardzo silna osobowość. Znam go 21 lat, świetnie mi się z nim pracowało, kiedy był premierem. Rozeszły się nasze drogi polityczne, ale sympatia z mojej strony pozostała.

~dojrzała: Jest Pani zdolna do założenia nowej partii?

Joanna_Kluzik-Rostkowska: Jestem zdeterminowana do wyciszenia wojny polsko-polskiej a jaki instrument do tego posłuży to zobaczymy.

~tornton: Czy nie wydaje się Pani, że nieuchronnie zbliżamy się do modelu amerykańskiego, gdzie są tylko 2 partie, które cokolwiek znaczą? Czy znajdzie się jeszcze miejsce dla Pani ugrupowania?

Joanna_Kluzik-Rostkowska: Bardzo chciałabym, abyśmy się zbliżali do modelu amerykańskiego jeśli chodzi o zróżnicowanie poglądów jednej partii. Przyjechałam dzisiaj poprzeć w wyborach do sejmiku Pana Andrzeja Rozpłochowskiego - legendę Solidarności, ale i członka Amerykańskiej Partii Republikańskiej. Wierzę, że te doświadczenia dojrzałej demokracji przydadzą się w Polsce, ale Polacy wolą większą różnorodność, niż amerykańska dwubiegunowość.

~bill: Skoro odcina się Pani od PiS i Jarosława Kaczyńskiego, dlaczego wciąż posługuje się Pani sloganami tej partii?

Joanna_Kluzik-Rostkowska: To ja zostałam odcięta przypominając program i hasła tej partii z wyborów prezydenckich. Trudno mi to zrozumieć, tym bardziej, że parę miesięcy temu proponowano mi wiceprezesurę tej partii i kandydaturę na prezydenta Warszawy, a ja poglądów nie zmieniłam.

Moderator: To było ostatnie pytanie podczas dzisiejszego czatu. Serdecznie dziękujemy za Wasz udział.

Joanna_Kluzik-Rostkowska: Dziękuje wszystkim internautom za pytania. Było mi bardzo milo.


Joanna Kluzik-Rostkowska - dziennikarka, polityk, minister pracy i polityki społecznej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, była wiceminister pracy i polityki społecznej oraz rozwoju regionalnego, poseł na Sejm VI kadencji.

Od 1989 pracowała jako dziennikarka działu politycznego "Tygodnika Solidarność". W 1992 była kierownikiem działu reportażu miesięcznika "Konfrontacje". W trakcie swojej kariery dziennikarskiej zajmowała się m.in. dziennikarstwem śledczym, była również korespondentką zagraniczną (w tym w Bośni i Czeczenii).

Od 1996 pracowała jako dziennikarz działu krajowego i politycznego tygodnika "Wprost". Od 2000 kierowała działem gospodarczym tygodnika "Nowe Państwo". W latach 2001–2004 była pierwszym zastępcą redaktor naczelnej tygodnika "Przyjaciółka".

W 2004 rozpoczęła pracę w Urzędzie m.st. Warszawa na stanowisku głównego specjalisty w biurze prasowym. W tym samym roku wstąpiła do Prawa i Sprawiedliwości. W 2005 została mianowana na stanowisko pełnomocnika Prezydenta Warszawy ds. kobiet i rodziny. W wyborach parlamentarnych w 2005 kandydowała do Sejmu z warszawskiej listy Prawa i Sprawiedliwości, jednak nie uzyskała mandatu.

17 listopada 2005 objęła stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, przejmując m.in. część kompetencji Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn. Funkcję tę pełniła do 13 lipca 2007. Tego samego dnia została powołana przez premiera Jarosława Kaczyńskiego na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.

W lipcu złożyła dymisję i przeszła do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, kierowanego przez Grażynę Gęsicką.

26 kwietnia 2010 została szefową sztabu wyborczego kandydata na prezydenta z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. 5 listopada 2010 decyzją Komitetu Politycznego PiS wraz z Elżbietą Jakubiak została wykluczona z partii "za złamanie statutu".
(Źródło: Wikipedia)

Wideo

polecane: Flesz: Czy grozi nam katastrofa klimatyczna?

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

2010.11.24 21:26:46

Bez względu na motywy jakimi kierują się członkowie PJN,Polsce ,nam wszystkim potrzebna jest dziś silna racjonalna i konstruktywna opozycja .Opozycja która była by w stanie wypracować wspólnie z rządzącymi ugrupowaniami consensus w sprawach dla Polski kluczowych.Opozycja której można by było bez obaw powierzyć sprawowanie władzy jeśli ,sytuacja do tego dojrzeje.Z całą pewnością nie jest taka opozycją PIS.Może PJN w przyszłości się nią stanie,Mam taką nadzieją i życzę powodzenia

2010.11.23 22:08:24

Zdrajca kojarzy się tylko z podłością,dlatego niczego dobrego już ta pani nie osiągnie.

2010.11.23 18:16:52

WRESZCIE PANI ZROZUMIAŁA ŻE PIS TO NĘDZA ALE MIŁO BYŁO OCZERNIAĆ PO SLD PSL . I TAK ZAPŁACIŁ PANI JAROSŁAW WYLANIEM Z PARTI NIE DŁUGO ZOSTANIE SAM ON KOT I ZIOBRO.

2010.11.22 12:55:07

Jakie sa efekty Pani pracy dla Slaska? Przyklad z Andrzejem Rozplochowskim dowodzi ze cierpicie na typowy zaglebiowski syndrom "coby tu robic?- Zeby nie robic! Po 30-tu latach nieobecnosci z legitymcja czlonka(nomen omen) partii amerykanskiej w kieszeni, Andrzej w mig przyswoil sobie w/w syndrom.

I bedziecie nas uczyc ale czego? Tu sie nie sluzy,-tu sie pracuje! Oddzialy "Sluzby Polsce"? To juz przerabialismy wiadomo z jakim efektem.

To wszystko jest szyte zbyt grubymi nicmi.Tylko kasa sie liczy!!! Co nie?

2010.11.22 12:50:30

Jakie sa efekty Pani pracy dla Slaska? Przyklad z Andrzejem Rozplochowskim dowodzi ze cierpicie na typowy zaglebiowski syndrom "coby tu robic?- Zeby nie robic! Po 30-tu latach nieobecnosci z legitymcja czlonka(nomen omen) partii amerykanskiej w kieszeni, Andrzej w mig przyswoil sobie w/w syndrom.

I bedziecie nas uczyc ale czego? Tu sie nie sluzy,-tu sie pracuje! Oddzialy "Sluzby Polsce"? To juz przerabialismy wiadomo z jakim efektem.

To wszystko jest szyte zbyt grubymi nicmi.Tylko kasa sie liczy!!! Co nie?

2010.11.22 10:16:40

Pani Janino słucham i oglądam TV info i widzę jak Pani zależy na bycie w centrum ale czy nie sądzi pani ,że takie powtarzanie kilku zdań nie czyni panią wiarygodną tylko wizerunek upartej co nie odpuści.Przyznaję 8 mln ludzi głosujących to sukces ale jak się dowiedzieliśmy ,że stosowanie chwytów też było to tracimy zaufanie .Podobno miała Pani zaproponowane stanowisko w kierownictwie po wyborach i pani nie podjęła wyzwania, czy to prawda ?

2010.11.21 12:37:25

-Gdzie jest mój komentarz?

2010.11.21 12:27:19

Nie wiem nic o koszmarnej IV Rzeczpo....Więcej faktów nieprasowych,a mniej ocen i emocji,bo one są nieciekawe ,gdyż nie są intersubiektywnie kontrolowalne i niczego nie wnoszą do poznania prawdy o zdarzeniach z historii współczesnej Polski.Chyba,że chodzi o propagandę antypisowską,a to co innego.Tylko wtedy nasuwają się pytania:dlaczego i po co ona?

2010.11.18 22:26:54

Uważam, że ta Pani to piękna osobowość na naszej arenie politycznej. Śledzę jej karierą od dawna i uważam, że jest szczególnym przykładem mądrej, kreatywnej, współczesnej kobiety. Dla mnie jest wielkim autorytetem w sprawach polityki społecznej. Podziwiam jej odwagę w obronie prawdy.Pani Joanno życzę wytrwałości i dziękuję w imieniu swoim i koleżanek z to, że na pustyni autorytetów pojawił się taki wzór jak Pani. Pozdrowienia z Rudy Śląskiej!! Trzymamy kciuki. Wiemy, że Pani też... Prosimy żeby Pani pamiętała ,że u nas jest sporo osób dla których Polska jest NAJWAŻNIEJSZA.

2010.11.18 16:25:15

Gdzie są odpowiedzi?

2010.11.18 12:30:44

Alergicznie nie znoszę PISU od czasów tzw, IV Rzeczpospolitej, która była, nie wchodząc w szczegóły, poprostu LUMPENRZECZPOSPOLITA. I nagle pojawiła się Pani. Normalna, prawdziwa, mówiąca zrozumiałym językiem, pozbawiona agresji i przy tym racjonalna. Nieomal przekonała mnie Pani do głosowania na Jarosława Kaczyńskiego na Prezydenta RP. Na szczęście zadziałał instynkt samozachowawczy i zagłosowałem na Komorowskiego, żeby uniknąć ewentualnej wojny domowej, miliona trupów i kolejnego Muzeum im. Kaczyńskich. To właśnie podsunęła mi wyobrażnia, a może Duch Święty. Czy Pani naprawdę wierzyła w przemianę Prezesa PIS, czy yła to z Pani strony tylko cyniczna gra dla pozyskania rozsądnych wyborców?

2010.11.18 12:15:06

Wiek XX był wiekiem dekolonizacji i wyzwalania się spod opresji różnych mniejszości, głównie etnicznych. Koniec wieku XX i nasze czasy przyniosły w krajach cywilizowanych emancypację mniejszości seksualnych, gejów i lesbijek. Polska wlecze się w ogonie tych przemian. Co Pani zamierza zrobić w tej sprawie? Nie chodzi mi o żadne małżeństwa homoseksualne, ale o równouprawnienie np. w sprawach dziedziczenia, czy opieki w szpitalu nad chorym partnerem życiowym. Czy Pani ma oczy otwarte na realia wspólczesnego życia, czy jest nadal zabetonowaną w w katoniemoralności (pedofilia księży jest przecież zrozumiała) pisowską funkcjonariuszką, którą niedobry PREZES odsunął od piersi (i pewnie dochodów)?

2010.11.18 11:50:07

Czy Pani nadal, jak macierzysty PIS, zamierza w polityce zagranicznej hodować międzywojenną teorię dwóch wrogów: Niemiec i Rosji. I robić wszystko, żeby stosunki z nimi były jak najgorsze. Przepraszam, jeśli kogoś urażę, ale jak słyszę o niezałatwieniu sprawy Katynia po raz 5987, to mam odruch wymiotny. Ile jeszcze prezydentów i premierów Rosji ma za ten potworny mord przepraszać. Przecież życia ofiarom nie zwrócą, coćby nie wiem jak się starali. Naszym PiSuarom chodzi tylko o wieczne mącenie, rozdrapywanie ran i robienie z siebie ofiar.

2010.11.18 11:48:19

Czy ma Pani jakąś teorię na temat zmian jakie zaszły w postawie Jarosława Kaczyńskiego po kampanii prezydenckiej? Czy to zwykła kalkulacja polityczna? Skoro wówczas utożsamiał się z założeniami kampanii "Końca wojny polsko-polskiej", co mogło spowodować, że zmienił zdanie? Co będzie jeśli wyniki wyborów samorządowych będą dużo gorsze niż prezydenckich? Czy liczy pani na zwykłe słowo przepraszam z jego strony?

PS. Czy to że Jarosław Kaczyński przepuszcza w drzwiach kobiety przodem oznacza, że woli mieć panie na oku?

2010.11.18 04:41:59

Do Pani Prezes (?) Kluzik Rostkowskiej pytanie: co Pani zrobi w sprawie wyjaśnienia śmierci Barbary Blidy? Moim zdaniem było to zaplanowane z zimną krwią morderstwo polityczne. Oczywiście w zamiarach pana Ziobry chodziło o morderstwo symboliczne, bez krwi. Ale funkcjonariusze to żle zrozumieli i zabili dosłownie. Dowody, o których czytałem w prasie świadczą o tym, że sama nie mogła sie zastrzelić. A zacieranie śladów przez służby mundurowe (nawet nie chce mi się wymieniać ich plugawych nazw)? Ciągle gada się o Smoleńsku, gdzie była po prostu katastrofa komunikacyjna. A ten mord polityczny ma ulec zapomnieniu? Oto katolicka moralność.

2010.11.18 04:24:18

Nie trudżcie się. Ta Pisówa i tak nie odpowie.

2010.11.18 01:31:43

Królu Michale! Nie nadawałeś się na tron. I wiedziałeś o tym. Zmusili Cię, bo wcale nie chciałeś. Na tym polega Twoja przewaga nad tą dzisiejszą miernotą, co nie zna granic swojej głupoty, ale za to bezczelność ma niewyobrażalną.

2010.11.18 01:21:00

Dla mnie wszyscy pisowcy, co jeszcze wczoraj klękali przed bożkiem Jarosławem, cokolwiek robią i mówią dzisiaj, są trędowaci. Nigdy i przenigdy im nie uwierzę. Są jakieś granice cynizmu i podłości, nawet w polityce.

2010.11.18 01:10:09

Zanim przestanę głosować na PO, ktorej nie lubię, ale która gwarantuje minimum spokoju i cywilizacji w tym "dziwnym" kraju, chciałbym się dowiedzieć jak zginęłą Barbara Blida. Moralnie i politycznie za tę śmierć odpowiada PiS.

2010.11.18 01:01:37

Niestety, jest Pani autorką największego oszustwa wyborczego w historii Polski (może z wyjątkiem nieszczęsliwego wyboru na króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego). Lech Kaczyński jest teraz na Wawelu jego kolegą. Nareszcie biedny król Michał ma z kim porozmawiać. Na szczęście Pani się nie udało to, co osiągnął złowrogiej pamięci Prymas Radziejowski. Wracając do meritum, co Pani właściwie Polakom proponuje? Kolejne udawanie, że ta część PiS, co jest z Panią, to już nie jest PiS. No to co? Druga Platforma Obywatelska?