Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zawiercie: Fundusze europejskie na wyciągnięcie ręki

Monika Ziółkowska-Wnuk
Huta Szkła Zawiercie dzięki unijnemu projektowi może znaleźć się na Szlaku Zabytków Techniki
Huta Szkła Zawiercie dzięki unijnemu projektowi może znaleźć się na Szlaku Zabytków Techniki Fot. Monika Ziółkowska-Wnuk
150 tysięcy złotych dofinansowania z funduszy europejskich otrzymała gmina Zawiercie na realizację projektu "Kryształowy Szlak Zawiercia - stworzenie nowego produktu turystycznego".

Ten projekt związany jest bezpośrednio z promocją turystyczną i dotyczy wykorzystania zasobów historycznych Huty Szkła w Zawierciu, jako atrakcji turystycznej.

Koncepcja, która zostanie wykonana za europejskie pieniądze pozwoli m.in. oznakować obiekt, zrewitalizować budynki poprzemysłowe znajdujące się na terenie zakładu i przeznaczyć je pod cele turystyczno - kulturalne.

W ramach projektu "Kryształowa Dolina" planowane jest utworzenie Muzeum Jurajskiego, promującego dorobek historyczny i etniczny Jury oraz Muzeum Kryształu, gdzie będzie można zobaczyć dorobek huty. Pojawią się także ścieżki dydaktyczne, utworzone zostanie Centrum Sztuki Alternatywnej, w ramach którego funkcjonować będzie m.in: galeria sztuki współczesnej i sala konferencyjno - koncertowa oraz punkt informacji turystycznej, działający w sieci Śląskiej Informacji Turystycznej.

Całość ma stanowić spójny produkt turystyczny, który znajdzie się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

- Zabiegamy o wpisanie zakładu na Szlak Zabytków Techniki, ponieważ jest to perełka, którą warto pokazać - tłumaczy Wojciech Dziąbek, naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Urzędu Miejskiego w Zawierciu. - Huta może być jednym z nielicznych zakładów, gdzie będzie można obejrzeć cały cykl produkcyjny - dodaje.

Jedną z atrakcji 125-letniego zakładu jest stara zabytkowa wanna szklarska, którą mogą już oglądać turyści. - Udało nam się przygotować muzeum, gdzie odwiedzający zakład mogą zobaczyć narzędzia, którymi pracowali hutnicy, przedwojenne zdjęcia oraz wzornictwo. Ponadto wydaliśmy foldery oraz mamy czterech przeszkolonych przewodników, którzy oprowadzają wycieczki - dodaje Jarosław Chłosta, wiceprezes zarządu Huty Szkła "Zawiercie".

Moim zdaniem

Wojciech Dziąbek, naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Urzędu Miejskiego w Zawierciu

"Kryształowa Dolina" to nazwa robocza produktu turystycznego, który powstanie w oparciu o zabytki poprzemysłowe. Mamy na terenie miasta kilka takich obiektów i są to m.in. Odlewnia Żeliwa Ciągliwego, Huta Szkła oraz nieistniejące już Zakłady Przemysłu Bawełnianego. Mając więc na uwadze, że miasto ma tradycje przemysłowe, postanowiliśmy to wykorzystać i pokazać. Pomysł na stworzenie produktu turystycznego, który umożliwiałby zwiedzanie takich obiektów powstał już kilka lat temu, a inspiracją był dla nas Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. O włączenie Huty Szkła Zawiercie na ten szlak, zabiegaliśmy jeszcze przed zmianą właściciela, gdyż od wielu lat można ją zwiedzać i w pewnym sensie stanowi ona atrakcję turystyczną. Huta ma swój potencjał i należy go do końca wykorzystać. Brakuje całej infrastruktury okołoturystycznej, którą będziemy chcieli stworzyć w ramach kolejnych projektów. Nie wystarczy mieć co pokazać, ale trzeba ten produkt dobrze "sprzedać" przyjezdnym. Liczymy, że w najbliższym czasie będziemy mogli przystąpić do opracowywania całej koncepcji i wystartować z nowym produktem turystycznym. Myślę, że miasto skorzysta na tym projekcie, ponieważ ściągniemy tutaj ludzi zainteresowanych naszą okolicą. Do tej pory Zawiercie promowało się jako przystanek na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, jednak nie mamy takiego produktu turystycznego, który spowodowałby, że ludzie chcieliby spędzić tu weekend. "Kryształowa Dolina" mogłaby być takim produktem. Ponadto dzięki niemu mogłyby powstać nowe miejsca pracy i wzmocniłby się turystyczny wizerunek miasta. Z dotychczasowych obserwacji obiektów, które już są na szlaku widać, że projekt ma ogromne szanse na powodzenie. Pokazała to m.in. tegoroczna Industriada, która odbywała się na terenie zawierciańskiego zakładu i przyciągnęła mnóstwo osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto