Stare fotografie zgromadzone w Zamku Sieleckim pozwolą cofnąć się do czasów II Wojny Światowej. Ukazując dla wielu nieznane oblicze Sosnowca.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

- Sosnowiec znamy taki jaki jest teraz, a na zdjęciach zupełnie innego jego oblicze. Ulice, drewniane chaty, miejsca w których teraz stoją blokowiska, a więc zupełnie inna miejscowość, która przeobraziła się przez te 60 lat - mówi MM Silesii Monika Kampara, historyk z Zamku Sieleckiego. - Osoby starsze, które przychodzą na wystawę, pamiętają jeszcze te miejsca. - dodaje.


Nieistniejąca już restauracja SavoyMilicja żydowska


Wystawa „Sosnowiec w latach 1939-1945” powstała na podstawie dwóch oryginalnych albumów fotografii zrobionych przez niemieckiego urzędnika w latach 1939-1945 na terenie Sosnowca, które są w posiadaniu Dariusza Kmiotka. Z analizy zbiorów wynika, że docelowo zrobiono 5 albumów pokazujących dawne miasto. Roboty drogowe, wymianę nazw ulic na niemieckie, codzienne życie mieszkańców. Nie widać w nich wojny, czy prześladowań Żydów, którzy w tym okresie znajdowali się w getcie w dzielnicy Środula.

Dodatkowo pokazują jak zmieniały się obiekty, które do dziś są wizytówką miasta jak Kopalnia Sosnowiec, Dworzec Główny, Ulica 3-go Maja, Park Sielecki, Pałac Schoena. Jednak ważniejsze jest to że dzięki nim można zobaczyć miasto którego już nie ma. Polskie Hale Targowe, czy część miasta zburzoną w latach 70 na rzecz Centrum Handlowego Sezam, a zawierającą Kino Zagłębie i restaurację Sawoi.

Zobacz również: Sosnowiec w latach 1939-1945 na fotografii

Niezwykła wycieczka w przeszłość dostępna w Zamku Sieleckim wzrusza nie tylko osoby starsze, ale również tych, którzy żywo interesują się historią stolicy Zagłębia, a także pokazuje kolejne etapy rozwoju tego młodego, ale potrafiącego urzec miasta.


MMSilesia: Gorące tematy


Miś-pedofil na
naszej-klasie

Soki z odzysku w
marketach
?

Omijajcie ulice Katowic!

Gliwiczanie są wściekli

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Patrycja Wites

.. Odpowiadając samej sobie, jakby ktoś jeszcze był zainteresowany - wystawa jest do końca listopada :)