Żywność [Podwyżki cen 2019]
[2/15]

Żywność [Podwyżki cen 2019]

Czy w 2019 roku czekają nas podwyżki cen żywności? Jedni eksperci biją na alarm, że tak, i to spore, drudzy uspokajają, że nie będzie tak źle. Najbardziej katastrofalne opinie to te, które zakładają wzrost cen nawet o 20 proc.

To jednak założenia, które opierają się na wyższych cenach energii. Zdaniem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, tak bardzo skoczyć do góry mogą w 2019 ceny mięsa, drobiu, jajek i pieczywa. Za to według analiz banku BGŻ BNP Paribas podwyżki będą niższe, rzędu 2-3,5 procent, czasem 7 procent. Zdrożeją produkty zbożowe, takie jak chleb.

Jest to związane z zeszłoroczną suszą, która spowodowała, że zbiory pszenicy w Unii Europejskiej były mniejsze o 11 procent. Droższe mają być również warzywa i mięsa - ze względu na ich wyższą podaż. Zdaniem ekspertów BGŻ, mniej niż przed rokiem zapłacimy za to za owoce oraz masło. Przewidują, że sytuacja na rynku nabiału ma się ustabilizować po ostatnich wzrostach. Według obliczeń BNP BGŻ Paribas, cena masła może pójść w dół nawet o ponad 10 procent.

Ale na ceny produktów spożywczych ma też wpływ sytuacja na rynku pracy - sektor spożywczy zatrudnia blisko 400 tys. osób, a wciąż brakuje w nim pracowników. To powoduje wyższe koszty produkcji, więc i cen detalicznych produktów. Najbardziej kosztowna z punktu widzenia producentów jest produkcja wędlin oraz pieczywa.

Składa się na to cena energii oraz udział pracowników w procesie produkcji. W związku z przewidywanym dalszym wzrostem wynagrodzeń w Polsce będzie to kolejny czynnik kosztowy, który może znaleźć odzwierciedlenie w finalnej cenie produktu w sklepie.

Ceny miały mocno skoczyć z powodu wzrostu ceny energii elektrycznej, ale na koniec grudnia Sejm i prezydent zablokowali podwyżki. Jednak za wiele usług i towarów i tak zapłacimy w 2019 roku więcej. Sprawdziliśmy, gdzie odczujemy podwyżki. Kliknij w "zobacz galerię" i sprawdź raport.