Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zdrowa woda, co to znaczy?

Redakcja
Woda płynąca w mierzącej ponad 900 km zabrzańskiej sieci pochodzi z ujęć głębinowych i powierzchniowych. Zanim trafi do domów, jest uzdatniana: napowietrzana, natleniana i filtrowana. Niezależnie od źródła spełnia najwyższe normy wody przeznaczonej do spożycia, jest zawsze świeża i zdrowa. Międzynarodowy Dzień Wody przypadający na 22 marca był okazją, by zajrzeć do zabrzańskich wodociągów.

Każdy z nas codziennie wielokrotnie odkręca kran. Rano chłodną wodą oblewamy twarz, by się obudzić. Potem zalewamy poranną kawę. Z wody korzystamy bezwiednie, naturalnie. Nie zastanawiamy się, ile pracy i czasu trzeba poświęcić, by trafiła do naszego domu.

Trudne początki

Czysta woda jest podstawą zdrowia. Kiedyś dostęp do niej nie był tak oczywisty. W XIX w. na Górnym Śląsku ludzie byli zmuszeni pić wodę wątpliwej jakości, którą czerpali ze studni i zbiorników powierzchniowych. Wraz z rozwojem przemysłu warunki sanitarne się pogarszały. Był to jeden z powodów epidemii. Trzeba było działać. Jedną z pierwszych sieci wodociągowych na Górnym Śląsku uruchomiono w 1883 r. w Zabrzu. Rozwijano ją przez dziesięciolecia. Jednak największe znaczenie dla tej sieci miało ostatnie 10 lat, kiedy zainwestowano setki milionów złotych w nowoczesną technologię oczyszczania i dostarczania wody. - Po modernizacji naszej sieci wodociągowej jesteśmy w stanie zapewnić mieszkańcom Zabrza zdrową wodę najwyższej jakości. Nie chcę mówić, że można ją pić z kranu, bo nie wiem, w jakim stanie są wewnętrzne instalacje znajdujące we wszystkich domach Zabrza, ale ta woda, która wychodzi od nas, z którejkolwiek stacji uzdatniania wody, jest świeża oraz nadaje się do picia. Bez przegotowania - zapewnia Piotr Niemiec, prezes Zarządu ZPWiK.

- Wraz z rodziną piję tylko tę wodę, którą mam dostarczaną do domu przez zabrzańskie wodociągi. Dobrą wodę miałem w dzielnicy Centrum-Południe. Teraz przeprowadziłem się do Pawłowa i tutaj woda również nam smakuje. Nie kupujemy butelkowanej. Urządzając nowe mieszkanie, sprawiliśmy sobie lodówkę ze specjalnym podajnikiem chłodzonej wody kranowej - mówi Łukasz Zawada, znany zabrzański fotograf.

Zdrowa, czyli jaka?

Obecnie Zabrze jest podzielone na cztery strefy. Każda z nich ma inne źródło zasilania w wodę. Miasto obsługiwane jest przez stacje uzdatniania wody w Grzybowicach, Mikulczycach, zakład uzdatniania wody z Goczałkowic oraz stację Zawada. Jakość wody ze wszystkich ujęć jest monitorowana. - Woda w naszej sieci jest regularnie badana. Każdego roku pobieramy ponad 250 próbek wody i sprawdzamy, czy spełnia najwyższe wymagania przydatności wody do picia. Woda w Zabrzu jest nie tylko smaczna, ale też zdrowa - mówi Jolanta Herman, technolog wody w ZPWiK. - Jeżeli chcecie sprawdzić jakość wody, zlećcie jej badanie naszemu laboratorium - dodaje.

Twarda woda

Większość mieszkańców Zabrza otrzymuje bogatą w minerały wodę z ujęć głębinowych, z poziomu triasu. Woda podziemna uzyskiwana z zabrzańskich studni jest czysta, zdrowa i smaczna. Jej jakość potwierdzają naukowe autorytety. - Woda ta jest wolna od zanieczyszczeń, czasem występuje w niej jedynie niepożądany mangan, który w zabrzańskich stacjach uzdatniania jest usuwany na filtrach. Tak oczyszczana woda jest bardzo dobrej jakości. Konsultacje z lekarzami wykazały, że jej picie jest przyjazne dla naszych organizmów - zapewnia prof. Waldemar Sawiniak z Instytutu Inżynierii Wody i Ścieków Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Woda z tych studni zawiera rozpuszczone sole, w tym sole powodujące twardość wody. Jest ona przeźroczysta. - Kiedy po raz kolejny widzimy biały osad w czajniku, złościmy się. Tymczasem to, co nie jest najlepsze dla urządzeń AGD, jest zdrowe dla człowieka. Twarda woda to taka, która zawiera dużo związków wapnia i magnezu. Są to niezbędne dla naszego organizmu substancje mineralne. Ich zawartość w zabrzańskiej wodzie jest zbliżona do tej w popularnych butelkowanych wodach mineralnych. Ogromnymi zaletami wody z sieci są jej stabilny skład mineralny i stale monitorowana jakość. Jest to świeża, sprawdzona i zdrowa woda - dodaje profesor. Tymczasem woda miękka oszczędza sprzęt AGD, ale nie ma tak dużej wartości dla ludzi jak ta twarda. Warto więc częściej czyścić urządzenia i korzystać z dobrodziejstw wody sieciowej bogatej w składniki mineralne. - Woda twarda jest zdrowsza od miękkiej. Ta druga nie jest gorsza i można ją pić, dlatego uważam, że całe Zabrze ma dobrą wodę - dodaje.

Smak dobrej wody

Prof. Waldemar Sawiniak pracował wraz z wodociągowcami nad sposobami uzdatniania wody, gdy modernizowano stację w Zabrzu-Mikulczycach. Zastosował tam autorską technologię. W procesie wykorzystanym w zabrzańskiej stacji Mikulczyce woda jest najpierw napowietrzana i poddawana procesowi utleniania, a następnie przepływa przez filtry. Tam żelazo pozostaje w warstwie piasku, a mangan zatrzymuje się na zastosowanym złożu katalitycznym. Umożliwia to znaczne ograniczenie chemii stosowanej w procesie uzdatniania przy jednoczesnym zmniejszeniu zawartości zbędnych związków do ilości śladowych. - Takie zabiegi sprawiają, że woda z sieci smakuje odbiorcom - podsumowuje ekspert z Politechniki.

Zdzisław Kotowski mieszka wraz ze swoją rodziną w dzielnicy Centrum-Południe. - 10 lat temu musiałem zakładać domowe filtry, by pozbyć się zapachu chloru. Dziś woda w moim domu jest smaczna i nie ma zapachu. Zarówno ja, jak i żona pracujemy w branżach konstrukcyjno-inżynierskich, dzieci poszły w nasze ślady i z racji naszych zawodów mamy pełną świadomość, jaka technologia i jaki wysiłek stoją za systemem, który bez przerw dostarcza wodę tak wysokiej jakości - mówi Zdzisław Kotowski.

Ekologicznie, bo z sieci

Wielu z nas kupuje butelkowaną wodę źródlaną lub mineralną, bo jesteśmy przekonani, że jest zdrowsza. Prawda jest jednak taka, że jeśli tylko mamy w domu zadbaną instalację wewnętrzną, to woda z miejskiej sieci jest co najmniej tak samo zdrowa jak ta z butelki. Woda z kranu ma jeszcze jedną zaletę: nie jest opakowana w plastik. Jednorazowy pet nie zniknie po tym, jak go opróżnimy. Będzie się rozkładać setki lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto