Zmiana czasu na zimowy 2014.

Zmiana czasu na zimowy 2014. (© sxc.hu)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

ZMIANA CZASU NA ZIMOWY 2014. Sprawdź, kiedy przestawiamy zegarki.

Zgodnie z rozporządzeniem premiera w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012-2016. Zegary przestawiamy w ostatnią niedzielę października (26 października 2014 roku).


Czytaj: Za pracę w noc zmiany czasu przysługuje dodatkowe wynagrodzenie


Na czas letni wracamy w ostatnią niedzielę marca (29 marca 2015 roku).

W którą stronę przestawiamy zegarki?


Podczas zmiany czasu z letniego na zimowy cofamy zegary o 1 godzinę. Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi 26 października 2014 roku, zegary cofamy z godziny 3.00 na godzinę 2.00. W nocy z soboty na niedzielę będziemy zatem spali o godzinę dłużej!

Przestawienie zegarów dla tych, którzy muszą pełnić nocne dyżury oznacza wydłużenie czasu pracy z ośmiu do dziewięciu godzin. Jednak jak wynika z art. 80 kodeksu pracy dodatkowe 60 minut pracy musi być potraktowane przez pracodawcę jako nadgodzina. Tak więc zgodnie z przepisami przysługuje nam dodatkowe wynagrodzenie lub wolne.

Dlaczego przestawiamy zegarki?


Latem zmieniamy czas, aby lepiej wykorzystać światło dzienne. Czas letni jest dopasowany do przeciętnej aktywności człowieka.

Gdzie jeszcze występuje zmiana czasu?


Zmiana na czas letni lub zimowy obowiązuje w prawie wszystkich krajach europejskich (wyjątkiem jest Islandia). Zmianę czasu stosuje się w około 70 krajach na całym świecie, m.in. w Australii, Nowej Zelandii, USA, Kanadzie, Brazylii, Egipcie i Meksyku.

Zobacz też: ROZKŁAD JAZDY KZK GOP. Wybór linii, rozkład online. Tramwaje i autobusyKomentarze (19)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

UTC+2 - polski czas (gość)

Letni!. To prawdziwie polski czas, pozwalający na lepsze wykorzystanie światła dziennego i pewne oszczędności energii.

dj83 (gość)

Zimowy!. Czas normalny dla Polski, to czas zimowy. I taki powinien obowiązywać przez cały rok. Zmiana czasu na letni to durnota, która praktycznie niczego nie daje, a tylko wk***wia miliony ludzi.

wkurzona:D (gość)

po****** przestawianie godzin. po h** to wogóle przestawiać nie ma nic mądrego w tym kraju dać debili i bezmózgów do sejmu to są właśnie takie skutki bombe pod nich podłożyć i tyle bezie świety spokój

matiprawdecipowie (gość)

ja nie idzie czytac vwaszych pierdol. Pomyscie ligicznie jeslibysmy nie przestawiali na zimowy czas a tylko na lato to za kilkadziesiac lat 12popoludniu bylo by ciemno haha pomyscie ludzi zanim cos piszecie bo przez was szkoda wchozic na takie strony i czytac jakie pierdoly piszecie

Neli (gość)

dyskusja. Ta dyskusja zupełnie niepotrzebna, bo tak zmiana czasu nastąpi ...
http://pl.wikipedia.org/wiki/Czas_letni

www (gość)

w. gdyby cały rok był czas zimowy.to latem noc trwała by od 21 do 2 a tak od 22 do 3.gdyby cały rok był czas letni,to zima dzień trwał by od 8 do 16.a tak od 7 do 15.wolałbym jak cały rok był by czas letni.wole zapalać światło od 16 niż od 15.po zmianie czasu na zimowy szypciej sie sciemnia.szypciej zuzyjesz energie

M.M. (gość)

A gdzie tu ekonomia ?. Gdyby faktycznie patrzono na ekonomię , to dawno już zrezygnowano by z czasu astronomicznego . Lepiej było by przesunąć o jeszcze godzinę do przodu , czyli w sumie o dwie godziny w stosunku do czasu astronomicznego . Ktoś kiedyś przed wiekami określił jak należy ustawić zegary , ale było to w czasach kiedy nikt nie wstawał do pracy o określonej godzinie , bo ludzie żyli według słońca , a zegar był zabawką dla bogatych . Określenie godzin miało ułatwić synchronizację różnych czynności , a nie określać o której wstajemy , bo i tak wszyscy wstawali o wschodzie słońca i szli spać o jego zachodzie . Po co więc trzymać się zasad powstałych w zupełnie innym celu niż teraz je wykorzystujemy ? Zasady określania i wskazywania godzin należy dopasować do czasów w których są wykorzystywane i na cały rok wprowadzić najkorzystniejsze ich ustawienia . Godziny astronomiczne nie pasują do naszych godzin biologicznych . Po co nam słońce o 4.00 w nocy latem .kiedy wystarczyłoby o 5.00 . Tak samo zimą , po co słońce gdy większość jest w pracy . Ekonomia to nie tylko zużycie prądu przez zakłady pracy . Ważniejszym i bardziej długoplanowym jej elementem jest utrzymanie w zdrowiu pracujących , a nie ich maksymalna eksploatacja . Dajmy ludziom szansę na chociaż trochę promieni słonecznych a będą mniej chorować . To też jest element ekonomicznego planowania , ale niestety tylko w niektórych krajach . W krajach europejskich i USA na pewno jeszcze długo będzie się patrzyło głównie na to , co jest korzystne dla właścicieli firm , a nie dla zdrowia ich pracowników . Człowiek ma pracować aż nie zdechnie i tyle . Jak zacznie chorować to na śmietnik . Nasz kochany ZUS nawet chorobowego ci nie uzna i nie masz na leki ani na żarcie . Tak o ciebie dbają . 0,4 % oszczędności energii w skali roku . Za tak znikome i niezauważalne korzyści szastają naszym zdrowiem . I to tylko po to żeby pozostać przy ustawieniach zegarów określonych jeszcze w starożytności . Inne jej relikty dawno już padły , najwyższy czas żeby padł i ten .

roar (gość)

i po co to?. o 16 będzie ciemno- nie lubię tego. Wolałabym letni cały rok i lato :P

www (gość)

w. latem zmieniamy zeby wykorzystac wiencej swiatła słonecznego.to po co zima cofac wskazówki żeby na wiosnę przesunąc je do przodu,to niech zostanie tak jak jest czas uniwersalny

www (gość)

w. cały rok mógby byc czas zimowy.pierwsza zmiana czasu była na letni.wienc wczesniej obowiazywał czas zimowy.teraz mogła byc zmiana czasu ale na wiosne jusz nie

felek (gość)

ehe jasne. "W nocy z soboty na niedzielę będziemy zatem spali o godzinę dłużej!" Tylko ktoś musi pójść dopilnować czy się serwery zsychronizowały poprawnie, żeby nie było przerw w dostawie mediów lub chociażby sygnalizacji na skrzyżowaniach kolejowych. Oszczędność energii jest na poziomie ledwo 0,4% w skali roku w porównaniu do opcji nr 2, czyli jednolitego czasu zimowego przez cały rok. Aktywność dzisiejszego człowieka cywilizowanego sięga ponad 16h na dobę, więc przesuwanie "dnia" tam i z powrotem nikogo nie zbawi. Światło i tak i tak trzeba zapalić, fabryki i huty nie staną, rurociągi nie staną, logistyka nie stanie.

aśka (gość)

Mapa krajów ze zmianą czasu. Większość krajów jednak nie zmusza swoich obywateli do zmiany przyzwyczajeń o godzinę.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/29/DaylightSaving-World-Subdivisions.png kolor niebieski - ZMIANA czasu.
Niedawno Putin zarządził w Rosji wycofanie się ze zmiany czasu.

Klara (gość)

Reakcja organizmu. Niestety zmiana czasu to szok dla organizmu. Wywołuje ospałość, rozdrażnienie, apatię, spadek formy. Naturalnym sposobem walki z tym negatywnym skutkiem ubocznym zmiany czasu jest światłoterapia. Używając słuchawek Valkee można szybko powrócić do formy.

Pracoholik (gość)

Narzekacze. Standardowy czas dla POLSKI to jest właśnie czas zimowy, więc gdyby nie to, że na lato robimy LETNI to w czerwcu i lipcu nie mielibyśmy tak długo fajnie jasno i długich wieczorów tylko po 20 już najdłuższy dzień by się kończył, a zaczynał o 3 rano. A tak świta dopiero w czerwcu po 4.00 a Słońce zachodzi po 21.00.