Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zniknął mogilnik z odpadami

JH
W Sośnicowicach niebezpieczne odpady składowano od 1951 roku
W Sośnicowicach niebezpieczne odpady składowano od 1951 roku fot. arc
W 1998 roku na terenie oddziału Instytutu Ochrony Roślin w Sośnicowicach wybudowano przejściowe składowisko odpadów pestycydowych, w którym zabezpieczono przed szkodliwym oddziaływaniem na środowisko odpady pestycydowe pochodzące z działalności naukowo-badawczej instytutu, prowadzonej od 1951 r.

Zebrano tu także odpady zebrane od instytucji i rolników indywidualnych z terenu Sośnicowic. W tym czasie Polska nie dysponowała technologią gwarantującą bezpieczną likwidację tego typu odpadów. Możliwości takie pojawiły się w 2004 roku, kiedy to w Dąbrowie Górniczej uruchomiono pierwszą w kraju nowoczesną spalarnię odpadów niebezpiecznych, spełniającą wszelkie normy ochrony środowiska. Wówczas IOR wystąpił z wnioskiem o dofinansowanie ze środków unijnych i krajowych likwidacji składowiska. Spośród 45 wniosków zakwalifikowanych do dofinansowania (rozpatrzono łącznie 119 wniosków), wniosek instytutu został sklasyfikowany na pierwszym miejscu.

Dzięki temu zlikwidowano odpady agrochemikaliów zawierające substancje niebezpieczne, w tym środki ochrony roślin I i II klasy, czyli bardzo toksyczne i toksyczne oraz opakowania zawierające pozostałości substancji niebezpiecznych lub nimi zanieczyszczonych. Na specjalistyczne składowisko odpadów trafiły ponadto gleba i ziemia, w tym kamienie, zawierające substancje niebezpieczne.

Koszt realizacji przedsięwzięcia wyniósł około 630 tysięcy złotych, z czego 62 proc. pochodziło z europejskich funduszy.

W wyniku realizacji projektu Gmina Sośnicowice stała się kolejną gminą na terenie kraju, w której rozwiązany został problem starych, tzw. historycznych środków ochrony roślin,
których
stosowanie jest obecnie zakazane ze względu na zagrożenia stwarzane dla środowiska naturalnego - podkreśla
Stanisław Stobiecki, dyrektor oddziału Instytutu Ochrony Roślin w Sośnicowicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto