Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zwolnienia w Tauron Wytwarzanie. 1300 osób może stracić pracę

Damian Baran
Bogdan Tkocz (z lewej) i Michał Pańczyszyn
Bogdan Tkocz (z lewej) i Michał Pańczyszyn Arkadiusz Gola
Ponad 1300 osób może stracić pracę w zakładach należących do spółki Tauron Wytwarzanie, należącej do koncernu Tauron Polska Energia. Restrukturyzacja obejmie między innymi Elektrownię Halemba, Elektrociepłownię Katowice, Elektrownię Łaziska, Elektrownię Jaworzno III czy Zakład Elektrociepłowni Bielsko-Biała.

Spółka przygotowała pakiet obniżenia kosztów pracy, skierowany głównie do trzech grup pracowników: tych, którzy nabyli prawo do świadczeń przedemerytalnych i prawo do emerytury przy obniżonym wieku, pracowników, którzy rozwiążą umowę o pracę w związku z brakiem propozycji pracy w spółce lub nie skorzystają z propozycji zatrudnienia w spółkach zależnych lub powiązanych z Tauronem Wytwarzanie, oraz tych, którzy zaakceptują oferty pracy w innych spółkach. Dodajmy, że w niektórych przypadkach gwarantowane przez pracodawcę odprawy mogą sięgać nawet 140 tysięcy złotych!

Pakiet nie został jeszcze podpisany. Być może nastąpi to w tym miesiącu, o ile zdecydują się na to związki zawodowe - po przeprowadzeniu konsultacji. Jednocześnie cały czas trwają rozmowy z zarządem firmy na temat projektu porozumienia w sprawie obniżenia kosztów pracy. - Porozumienie określi zasady przemieszczeń pracowników oraz wysokość odpraw - informuje Dariusz Wójcik, specjalista ds. informacji w firmie Tauron Wytwarzanie. - Żadna odprawa i gwarancja rocznej pracy w firmie współpracującej nie daje pewności zatrudnienia w późniejszym okresie - zaznacza Bogdan Tkocz, pracownik należącej do Tauronu Elektrowni Łaziska.

To właśnie Elektrownia Łaziska będzie największą ofiarą restrukturyzacji. Z 970 pracowników "propozycje nie do odrzucenia" ma otrzymać około 400. To wielki problem dla miasta, bo elektrownia jest w Łaziskach obok kopalni największym pracodawcą.

- Pracownicy boją się, że zostaną bez pracy, albo będą musieli przenieść się do innej spółki, gdzie wynagrodzenia są niższe niż w Tauronie - przyznaje Michał Pańczyszyn, zastępca przewodniczącego Solidarności w spółce Tauron Wytwarzanie.

Dariusz Wójcik zapowiada, że do końca 2014 roku porozumienie obejmie wszystkie komórki tzw. Obszaru Wytwarzanie, czyli 11 elektrowni i elektrociepłowni. To jednak nie wszystko. Spółka proponuje także skrócenie obowiązującej od 2000 r. umowy społecznej - do 30 czerwca 2014 roku. - Pracownicy są tym oburzeni, bo umowa społeczna była i jest gwarancją zatrudnienia w spółce w zamian za zgodę na rozpoczęcie przemian organizacyjnych w latach 2000-2001 - wyjaśnia Michał Pańczyszyn. - Efektem było powstanie Południowego Koncernu Energetycznego SA, czyli dziś Tauronu Wytwarzanie.

Pańczyszyn przypomina, że umowa była kompromisem ekonomicznym oraz społecznym.

- Dobrze przysłużyła się w zapewnieniu stabilności zatrudnienia, zapewniła też dobre wyniki ekonomiczne spółki - podkreśla. - Teraz spółka chce, by związki podpisały oba dokumenty jednocześnie, co moim zdaniem spowoduje niepotrzebne napięcia i może wręcz doprowadzić do niepokojów społecznych - zaznacza.


*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
*WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zwolnienia w Tauron Wytwarzanie. 1300 osób może stracić pracę - śląskie Nasze Miasto

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto