Przepisy precyzują, kto jest zwolniony z płacenia abonamentu RTV

Przepisy precyzują, kto jest zwolniony z płacenia abonamentu RTV. (© fot. 123rf)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

O tym, kto płaci za posiadanie odbiorników radiowych i telewizyjnych, a kto może być zwolniony z tej daniny, już pisaliśmy. Ale temat budzi wiele wątpliwości i pytań Czytelników, więc przypominamy obowiązujące przepisy.

O zwolnienie z opłaty abonamentowej musimy zadbać sami. Przysługuje ono: "od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedstawiono w urzędzie pocztowym dokumenty potwierdzające uprawnienie do zwolnienia od opłat i złożono stosowne oświadczenie w placówce pocztowej".

Wolne od opłacania abonamentu rtv są osoby, które:

- mają orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów lub całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji,
- o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- o trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym,
- którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny,
- otrzymują świadczenie pielęgnacyjne lub rentę socjalną z ZUS-u lub innego organu emerytalno-rentowego,
- ukończyły 75 lat,
- niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu (mierzone na częstotliwości 2 000 Hz o natężeniu od 80 dB),
- niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc.

Wymienione osoby mogą korzystać ze zwolnienia z opłat pod warunkiem, że nie pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z co najmniej dwiema osobami, które ukończyły 26. rok życia i nie spełniają warunków do uzyskania tych zwolnień.

Poza tym zwolnieni z abonamentu są m.in.: inwalidzi wojenni i wojskowi; kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi; członkowie ich rodzin; osoby, które zostały zaliczone do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa w związku z pobytem m.in. w obozach pracy czy koncentracyjnych.


Komentarze (10)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

cygan (gość)

Ja place za cyfrowy polsat i jeden abonament wystarczy ciekawe czy Tusk placi.Dodattkowego abonamementu nie bede placil bo Tusk narobil dlugow a teraz szuka kasy zeby dziure zalatac.

Wojtek (gość)

Jeżeli oczekuje się opłacania abonamentu to najpierw należy wprowadzić zasadę rozliczania się z zebranych pieniędzy.Należy powołać społeczny komitet,który sprawdzi na co idą wpłacane pieniądze.Jestem przekonany,że znaczna część środków idzie na takie wydatki jak bardzo wysokie odprawy a na to nie mam ochoty płacić.Przestaję opłacać abonament.
P O celowo przyjęło taki projekt ustawy aby sejm go nie uchwalił-niby wywiązali się z obietnicy wyborczej a pieniądze do kasy wpływają tak jak wpływały.

Abonent (gość)

A ja nie płacę bo: inni nie płacą, nikt nie wie kto ma płacić, ile jest rzeczywiście gospodarstw domowych które maja płacić, nie prowadzi się rzeczywistej ewidencji posiadaczy odbiorników. Więc dla czego ja jedyny na mojej ulicy mam płacić a 38 nowych domów nie? Bo kiedyś byłem uczciwy i założyłem książeczkę RTV? Teraz ja jestem ścigany a 38 sąsiadów nie. I jeszcze maja z tego dobrą zabawę.

L T L T L T L T L T (gość)

ile tam w tej telewizji płacą średnią za godz pracy netto ,proszę mi odpowiedzieć jesli ktoś wie -dzięki

dziadziuś (gość)

Za telewizor i radio każdy zapłacił w sklepie a kto chce oglądać to ci TVP mu oferuje to powinien płacić a kto ogląda inne (cyfre i.t.p.) placi za nie tak że nich się od p......ą . albo niech przestaną nadawać zobaczymy kto będzie płakał po nich ha ha ha.

OSTATNI SPRAWIEDLIWY (gość) (AZ)

Ale jak nie trudno zauwazyc to komuna sie skonczyla 89r.Musisz miec pretensje do ludzi etosu ktorzy obiecywali zlote gory Polaka a teraz ich dymaja!!!Polacu lubia byc dymani wiec glosuja dalej na ludzi etosu.

acio (gość)

Emeryt który nie placi abonamentu to przestępca wyprodukowany przez nasze Państwo. Najłatwiej go namierzyć i obciążyć. A firmy które nigdy nie zaczęły płacić i nadal nie płacą - to jest podstawa do umorzenia zaległości WSZYSTKIM EMERYTOM! Przed wyborami politycy obiecywali abolicję i co? i nic? SKANDAL!

telewidz (gość)

Za jedne program podwójna opłata,bo abonament raz ,a kablówka MUSI PŁACIĆ TVP ! Za to że ma w sieci tv publiczna,a bez tego nie dostaną zezwolenia na kablówkę.Tej tvp będzie zawsze malo,ale kasa szastają na lewo i prawo,na programy nikomu nie potrzebne.Przykładem dla TVP powinna być BBC opłacana tez z abonamentu OBOWIĄZKOWEGO TAM ,ale idącego na fajne programy.

Kamil P (gość)

zgodnie z ustawą abonament nie jest opłatą za odbiór kanału telewizyjnego ,ale za odbiornik radiowy bądź telewizyjny.Odsyłam do ciekawego tekstu poświęconemu temu tematowi .http://www.redakcja.newsweek.pl/Tekst/Spoleczenstwo/541700,Niechciany--prezent.html

AZ (gość)

Człowiek musi płacić i koniec - jak nie płaci to złodziej i kiedyś mu się państwo do dupy dobierze - SKANDAL !!! Przecież ja płacę abonament SIECI KABLOWEJ - ona dostarcza mi wszystkie kanały (Inni płacą Cyfrze+, CyfrowemuPolsatowi lub eNce). Więc nie rozumiem, czemu mam odzielnie płacić TVP za ich marne kanały skoro i tak za nie płace już TEJ FIRMIE, która dostarcza mi TV. PRECZ Z KOMUNĄ PRZEZ Z TVP !!!