Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Schrony są, ale są stare i w piwnicach. Gdzie można się schować w razie niebezpieczeństwa?

PP
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Napięcia międzynarodowe, wojna na Ukrainie prowokuje do refleksji nad naszym bezpieczeństwem. Jednym z ważnych czynników w tej kwestii to odpowiednia infrastruktura ochronna. W związku z tym sprawdziliśmy w Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Częstochowy, jak ten aspekt wygląda w naszym mieście.

W Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Częstochowy nie ukrywają, że wieloletnie zaniedbania na szczeblu centralny spowodowały, że miejsca do schronienia się ludności pochodzą głównie z czasów PRL-u.

- Jest to sprawa faktycznie zaniedbana przez wiele lat i to nie są ostatnie lata. To już kilkadziesiąt lat. Zwłaszcza jeśli chodzi o budynki, które służą nam jako schrony, ukrycia lub innego rodzaju zabezpieczenie przed sytuacjami nie tylko konfliktu zbrojnego, ale również takich sytuacji kryzysowych. Od wielu lat nie ma praktycznie żadnych rozporządzeń, żadnych wytycznych, nakazów, które obligowałyby do tworzenia tego typu obiektów, ich utrzymywania, czy też ich modernizowania. Obecnie pojawiają się jakieś projekty rozporządzeń, ale podobny projekt pojawił się w kwietniu ubiegłego roku i nigdy nie wszedł w życie. Oczywiście cieszy, że prace nad tym trwają, ale te rzeczy powinny być już dawno. Sprawy obronne są zadaniami stricte rządowymi - mówi Rafał Kusal, Naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Częstochowy

Większość schronów w mieście to tylko piwnice w blokach mieszkalnych, czyli obiekty podlegający ZGM w Częstochowie.

- To obiekty, które są piwnicami, suszarniami lub wózkowniami dostosowane do przechowywania na dzień dzisiejszy innych rzeczy. Zaś schron jest uruchamiany dopiero, kiedy dostanie odpowiednią kartę realizacji takiego zadania od wojewody - dodaje Rafał Kusal.

Przepisy w tym zakresie są stare i zdaniem ekspertów niedostosowane do dzisiejszych realiów. Nie wiadomo, kto miałby nowe schrony budować i je utrzymywać.

W Częstochowie znajduje się 210 budowli ochronnych – 141 schronów i 69 ukryć zabezpieczających. Znajdują się one, w różnych miejscach i mogą pomieścić ok. 22 tysiące osób. Są to miejsca:

  • przy obiektach przemysłowych,
  • pod niektórymi szpitalami,
  • pod blokami z lat 50. i 60. XX wieku.

Zobacz gdzie szukać schronienia w razie niebezpieczeństwa w Częstochowie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto