MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Euro-Centrum - modelowy obiekt pasywny?

Redakcja
Biurowiec Euro-Centrum i dom jednorodzinny w Michałowicach. Choć różnią się wielkością i charakterem, mają wiele podobieństw, bo są to... domy z energią natury.

O przyszłości budownictwa energooszczędnego i pasywnego w Polsce rozmawiano w miniony piątek właśnie w Euro-Centrum w Katowicach. Prócz wykładów i panelu dyskusyjnego z udziałem ekspertów, w planie konferencji znalazło się także zwiedzanie katowickiego pasywnego biurowca. Spacer po Euro-Centrum rozpoczął się od pokazu pracowni kotłów grzewczych małej mocy oraz tzw. sztucznego słońca, czyli laboratorium do badania kolektorów słonecznych. Euro-Centrum, laureat nagrody GreenBuilding Award 2013 robi wrażenie, nie tylko ze względu na architekturę, lecz głównie na zastosowane tutaj nowatorskie technologie. Takie, jakie już wkrótce będą powszechnie stosowane także w naszym kraju, zarówno w obiektach użyteczności publicznej, jak i w domach jednorodzinnych.

Przykład: Michałowice
W Michałowicach pod Krakowem jest modelowy energooszczędny dom jednorodzinny. Nie pierwszy taki w Polsce, ale wciąż jeszcze jeden z nielicznych. Jak się w nim mieszka? - Energooszczędny dom to ekonomia i ekologia, więc jeśli mamy fundusze na budowę, nie ma się co zastanawiać - przekonuje Magdalena Muzyczuk, która razem z mężem i synem mieszkała przez miesiąc właśnie w domu energooszczędnym w Michałowicach. To była "próba" przeprowadzona w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej dofinansowanej i pilotowanej przez NFOŚiGW.

Czas dogonić Europę...
Za niespełna siedem lat, kupując nowy dom lub mieszkanie, nie będziemy musieli sprawdzać jego standardu energetycznego, ponieważ dostępne będą tylko domy "o niemal zerowym zużyciu energii". Tak, jak jest już dziś w wielu krajach UE. A będzie i u nas...


Czy wiesz, że...
Dla 47 proc. uczestników ogólnopolskiego sondażu na temat energooszczędności, zmniejszenie kosztów utrzymania stanowi najważniejszą korzyść wynikającą z mieszkania w energooszczędnym lub pasywnym domu.

- Na dalszych miejscach znalazły się takie zalety jak: ochrona środowiska naturalnego (22 proc. wskazań), poprawa jakości i komfortu życia (16 proc.), a także pozytywny wpływ na zdrowie mieszkańców (12 proc.).

- Wyniki badania socjologicznego potwierdzają, że wielu Polaków nie łączy energooszczędnego budownictwa z wyższym komfortem mieszkania oraz pozytywnym wpływem na zdrowie.

- Eksperci nie widzą w tym jednak powodów do alarmu. Kojarzenie budownictwa energooszczędnego z korzyściami ekonomicznymi to - ich zdaniem - bardzo dobry sygnał, oznaczający, że Polacy dostrzegają racjonalne uzasadnienie dla inwestycji w energooszczędne projekty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego Polacy kupują ubrania z Chin?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto