Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

I Ogólnopolski Dzień Ratownika Medycznego w Tychach. Sztandar dla Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych i krzyże zasługi

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
I Ogólnopolski Dzień Ratownika Medycznego odbył się w mediatece w Tychach
I Ogólnopolski Dzień Ratownika Medycznego odbył się w mediatece w Tychach Jolanta Pierończyk
I Ogólnopolski Dzień Ratownika Medycznego w Tychach - 8 września 2023 r. - odbył się w Tychach. Stowarzyszenie otrzymało sztandar - symbol tożsamości i niezależności, a szczególnie zasłużeni - nowe odznaczenie - Krzyże Bonum Pro Aliis.

- Nasze towarzystwo bardzo zabiegało o to, by ratownicy medyczni również mieli swoje święto jak inne zawody, stąd prócz święta, które mamy 13 października, kiedy świętują wszystkie służby ratownictwa medycznego, postanowiliśmy wprowadzić poprawkę do ustawy i ona została przyjęta - powiedział Jarosław Madowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych.

Święto najmłodszego zawodu medycznego

Ratownik medyczny to najmłodszy zawód medyczny. Ma 17 lat. Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym z 8 września 2006 r. wyraźnie określiła kompetencje osoby, która może zostać ratownikiem medycznym.
22 czerwca 2023 r. weszła w życie ustawa z dnia 1 grudnia 2022 r. o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych. Ustawa ta wskazuje dzień 8 września jako Święto Ratownika Medycznego.

Krzyż Zasługi Bonum pro Aliis, odznaczenie honorowe dla ratowników medycznych

Obchody tego pierwszego Ogólnopolskiego Dnia Ratownika Medycznego odbyły się w Tychach, ponieważ Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych, które je zorganizowało, ma siedzibę w Tychach. Przyznane zostały też pierwsze odznaczenia ustanowione przez zarząd główny PTRM. Są to Krzyże Zasługi Bonum pro Aliis przyznawane w pięciu kategoriach:

  • edukacja dydaktyka i profilaktyka zdrowia
  • szczególne zasługi na rzecz zawodu ratownika medycznego
  • heroiczna postawa wobec pacjenta lub poszkodowanego
  • autorytet dla środowiska ratowników medycznych
  • pośmiertnie za wyróżniające wykonywanie zawodu ratownika medycznego.

Krzyż Za Zasług Bonum pro Allis wzorowany jest na krzyżu rycerskim. Jego ramiona są wypełnione tłem granatowym, na których widnieje napis w kolorze antycznego złota BONUM PRO ALLIS. Pomiędzy górnymi ramionami krzyża są dwa gołębie symbolizujące tragiczne zdarzenie z 28 stycznia 2006 roku, do którego doszło w Chorzowie na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich podczas wystawy gołębi. W katastrofie tej zginęło 65 osób.
Właśnie to wydarzenie doprowadziło do ustawy z 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, w której - jak już powiedzieliśmy - po raz pierwszy w sposób kompleksowy opisano zawód i uprawnienia ratownika medycznego.
I właśnie data powstania tej ustawy, była inspiracją do ustanowienia święta – Dzień Ratownika Medycznego.

Pomiędzy dolnymi ramionami krzyża znajduje się wieniec z liści laurowych przechodzący przez ramię krzyża. Wieniec ten symbolizuje zwycięstwo i szczególne wyróżnienie spośród środowiska wybitnych osób.
Całość jest zawieszona na belce, którą zwieńczają gałązki liści laurowych symbolizujące w tym miejscu podniosły charakter tego odznaczenia.

Genezę krzyża Bonum pro Aliis i jego symbolikę przedstawił Ireneusz Szafraniec, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto