Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa wystawa w Muzeum Powstań Śląskich. Opowieść o historii świętochłowickich strażaków

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Wideo
od 16 lat
We wtorek 13 czerwca w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach otworzono wystawę poświęconą świętochłowickim strażakom. Na ekspozycji można zobaczyć zabytkową pompę z początku XX wieku, strażackie hełmy, a także unikatowe dokumenty i fotografie. Wystawa powstała z okazji nadania sztandaru Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach, które miało miejsce w maju tego roku.

W Muzeum Powstań Śląskich otwarto wystawę poświęconą świętochłowickim strażakom

We wtorek 13 czerwca Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach otworzyło nową wystawę, która poświęcona jest świętochłowickim strażakom. Przyczynkiem do muzealnego przedstawienia historii pożarnictwa w Świętochłowicach było nadanie sztandaru Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach.

- Wystawa jest przypomnieniem historii straży pożarnej, poczynając od zakładowych straży, gminnych straży w Świętochłowicach, Chropaczowie i Lipinach, które składają się na to co dziś reprezentuje jednostka Państwowej Straży Pożarnej - mówi Iwona Szopa, kierownik działu historii w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Na ekspozycji znalazły się obiekty pochodzące ze zbiorów Muzeum Powstań Śląskich, a także kolekcja znajdująca się na co dzień w zasobach straży pożarnej w Świętochłowicach.

- To m.in. pompa ręczna, tzw. sikawka, z początku XX wieku, jest motopompa z lat 60. XX wieku, szereg fotografii i dokumentów oraz sztandar, który w 1926 otrzymał oddział straży pożarnej w Świętochłowicach, jednostka ochotnicza. Mamy także stare hełmy, kilofy, bardzo dużo ciekawych rzeczy do zobaczenia - zachęca Iwona Szopa.

W otwarciu wystawy wziął udział bryg. Piotr Skóra, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach, który zaznaczył, że ekspozycja poświęcona świętochłowickim strażaków prezentowana w tym miejscu ma dla niego szczególny wymiar. Komendant przypomniał historię pożaru, do jakiego doszło w tym miejscu 31 grudnia 1999 roku. W akcji ratunkowej wzięło udział wielu strażaków z całego regionu, jednak najwięcej było zaangażowanych świętochłowickich zastępów.

- Czuję ogromną radość, tym bardziej w tym budynku, który gasiliśmy i udało się go uratować. Jest mi niezmiernie miło, że mogłem otworzyć tę wystawę - mówi bryg. Piotr Skóra, Komendant Miejski PSP w Świętochłowicach, który wrócił pamięcią do tamtych wydarzeń. - Był Sylwester, grudzień 1999 roku, czyli rok od powstania Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach. W tym dniu doszło do dużego pożaru poddasza tego budynku. Wówczas mieściła się tu komenda policji. To była trudna, skomplikowana akcja gaśnicza - dodaje.

Historia strażaków doskonale wpisuje się w misję Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

- Próbujemy nawiązywać do regionalnych tradycji i tego wszystkiego, co związane jest z historią, nie tylko powstań i plebiscytu, ale z historią wszystkiego, co wpływa na dziedzictwo budowy polskiego Śląska i kształtowania takich mechanizmów, które utrwalały tutaj zdobycze plebiscytowe i powstańcze. Straż pożarna w formule OSP jest jednym z takich elementów, ponieważ już od początku wieku jest ona wtopiona w społeczność lokalną. W wymiarze polskim, w powiecie świętochłowickim zaistniała w roku 1926 jako Ochotnicza Straż Pożarna i od tej pory, przechodzą różne etapy ewolucji, służy społeczności miejscowej - mówi dr Andrzej Drogoń, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Dyrektor podkreślił, że wystawa spaja kilka ważnych miejskich kontekstów, którym są m.in. wspomniany wcześniej pożar z 1999 roku oraz nadanie KM PSP w Świętochłowicach sztandaru, które nastąpiło 19 maja 2023 roku.

W otwarciu wystawy uczestniczyła młodzież ze świętochłowickich szkół. Przemówienia skierowali do nich komendant straży pożarnej i dyrektor muzeum, którzy zgodnie podkreślali, że gaszenie pożarów obecnie stanowi mniej niż połowę wszystkich działań, których podejmują się strażacy.

- Zachęcam mieszkańców miasta, młodzież, dzieci, seniorów, żeby przyjść i zobaczyć tę wystawę. Naprawdę warto historycznie powspominać i dowiedzieć się więcej o historii świętochłowickiego pożarnictwa - kończy bryg. Piotr Skóra.

Wystawę można oglądać do końca czerwca w godzinach otwarcia Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, czyli od poniedziałku do piątku 9.00-16.00, w sobotę 12.00-17.00 i w niedzielę 12-16.00. Zwiedzanie wystawy poświęconej świętochłowickim strażakom jest darmowe.

Nie przeocz

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto