Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po pracę do Centrum Lepszej Pracy

Janusz Strzelczyk
janusz strzelczyk
O pracę w Częstochowie jest coraz łatwiej. A jak jest łatwiej, to znaczy, że to już nie jest rynek pracodawcy. W taki razie pracownik może zacząć stawiać warunki. Aby pracodawca i przyszły pracownik mogli się dogadać w Częstochowie powstało Centrum Lepszych Miejsc Pracy, (CLMP). - Do tej pory nowe miejsca pracy były naszym priorytetem. Wiele firm doceniło nasze starania i zainwestowało u nas. Uważam, że potrzeba czegoś więcej. Nie tylko ilość pracy, ale i jakość pracy. Wyższe zarobki, możliwości rozwoju, lepsze systemy socjalne - podkreśla prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk. Centrum jest kolejnym etapem programu „Teraz lepsza praca”.

W CLMP jest zaangażowane Centrum Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta.

- Chcemy zainteresować szkoły, pracodawców, pracowniów - mówi Beata Stryjewska kierownik Centrum Onsługi Inwstorów.

Na portalu internetowym CLMP, (lepszapraca), są zakładki: zawody, szkoły, pracodawcy, pracownicy, instytucje, oferty.

- Z naszej oferty mogą korzystać np. uczniowie zastanawiający się nad wyborem przyszłego zawodu -zauważa Anna Mielczarek, z Centrum Obsługi Inwstorów.

Miasto starając się o tworzenie dobrywych warunków na rynku pracy zarówno dla pracodowców jak i pracowników wprowadaza różne ulgi dla przedsiębiorców. Ale też stawia warunki. Pracodawcy, którzy będą chcieli korzystać z ulg podatkowych od nieruchomości, będą musieli nowym pracownikom zapewnić wynagrodzenie co najmniej w wysokości ponad 150 proc. najniższej krajowej (czyli ponad 3 tys. zł miesięcznie) z umową o pracę. Nie będzie można przenosić na te warunki pracowników z umów-zleceń.

Powołano rzecznika praw pracownika. Będzie też konkurs dla pracodawców o certyfikat „Lepsza Praca”, aby poszukujący zatrudnienia wiedzieli, że firma z certyfikatem przestrzega wszystkich praw pracowniczych, daje możliwości rozwoju.

Sytuacja na rynku pracy w Częstochowie w ostatnich latach znacząco się poprawiła. Bezrobocie w mieście spadło do poziomu ok. 6,3-6,5 proc. (poniżej średniej w województwie śląskim), sporo firm szuka dziś pracowników. Częstochowa chce więc promować i nagradzać wyższe standardy zatrudnienia oraz tworzenie przez pracodawców możliwości rozwoju zawodowego pracowników.

Premiowana jest najlepsza forma zatrudnienia dla pracowników, jaką jest umowa o pracę. O ulgę będą mogli ubiegać się wyłącznie przedsiębiorcy, którzy zatrudniają co najmniej 80 proc. swojej załogi na umowę o pracę

Projekt „Teraz lepsza praca” opiera się na trzech kierunkach działań: realizacji programu Fair Play, powstaniu Centrum Lepszych Miejsc Pracy oraz inicjatywach służących podnoszeniu kwalifikacji osób, które chcą mieć lepszą pracę i stawiają na rozwój swoich kompetencji zawodowych.

W ramach program Fair Play planowana jest m.in. modyfikacja uchwały dotyczącej zwolnień z podatku od nieruchomości w ramach programu pomocy publicznej de minimis na tworzenie nowych miejsc pracy dla pracodawców. Będą mogli z niej korzystać - jak to określono - pracodawcy społecznie odpowiedzialni, dbający o pracowników i ograniczający umowy śmieciowe. Dzięki temu duża firma będzie mogła odzyskać 25 proc. nakładów, średnia 35 proc., a mała - do 45 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto