MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rok 2021 w Rybniku "Rokiem Powstań Śląskich"? Radni chcą uczcić 100 rocznicę III Powstania Śląskiego

Redakcja
Rok 2021 w Rybniku "Rokiem Powstań Śląskich"? Dziś (9.09) radni Karol Szymura i Jerzy Lazar, przedstawili pomysł uczczenia 100 rocznicy III Powstania Śląskiego.

Rok 2021 w Rybniku "Rokiem Powstań Śląskich"? Dziś (9.09) radni Karol Szymura i Jerzy Lazar, przedstawili pomysł uczczenia 100 rocznicy III Powstania Śląskiego.

- Celem jest nazwanie roku 2021 "Rokiem Powstań Śląskich, ponieważ jest to rocznica III Powstania Śląskiego, najważniejszego które miało miejsce tutaj, w Rybniku - tłumaczy Karol Szymura, rybnicki radny PiS.

Dodaje, że w 2019 rok w Rybniku nazwano "Rokiem Europy" i wtedy wszyscy radni byli zgodni i poparli tę uchwałę, dlatego ma nadzieję, że teraz będzie podobnie.

- Często jest tak, że w naszym kraju budujemy martyrologię, czcimy upadki, a warto czcić te zwycięskie bitwy. Świętujemy 100 lecie Bitwy Warszawskiej, czy Powstania Wielkopolskiego, świętujemy powstania śląskie ale w centrum Śląska, a u nas w Rybniku zazwyczaj ta historia jest zapomniana. Myślę, że tę historię trzeba odbudować, zacznijmy od Powstań Ślaskich, potem idźmy być może w Żołnierzy Wyklętych - mówi Szymura.

Dodaje, że ma nadzieję, że ludzie będą chcieli się dzielić wspomnieniami o swoich krewnych po to by stworzyć np. wystawę. Zachęca do tego też rybnickie muzeum.

Co miało by za tym pójść?

- Są różne projekty w Urzędzie Marszałkowskim czy Wojewódzkim, ale chciałbym by miasto Rybnik zarezerwowało środki na cele kulturalne, społeczne, sportowe i inne, dla organizacji pozarządowych, na organizację różnych wydarzeń, chociażby podczas majówki, by nie czcić tylko Święta Flagi czy Konstytucji III Maja, ale by też zaakcentować powstania - mówi.

Przy okazji radny Jerzy Lazar wspomniał swoich przodków, którzy walczyli w powstaniach.

- W 1919 roku batalion poprowadził Alojzy Lazar, walczyli w Gotartowicach. Tam pokonali wroga i pozyskali broń. Mając broń mogli prowadzić następne walki. Ciężkie walki odbywały się w Ligocie, Ligockiej Kuźni, tam z kolei uczestniczyła jako sanitariuszka moja babcia Marta Malcher, mama Jerzego Malchera, późniejszego generała.
On 5-letni chłopak został początkowo sam - opowiadał Lazar.

- Dziadek od żony Lidii przewoził powstańców w wozie ze słomą. 10 powstańców tak ulokował, że jak sprawdzali widłami, to nie natrafili… - opowiada.

Dodaje, że walki jego dziadka, które prowadził w powiecie rybnickim, były w późniejszym czasie docenione, dostał Virtuti Militarii , Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski, był wójtem Chwałowic.

Radni liczą na więcej tego rodzaju wspomnień.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zgadnij kto to? Sportowe gwiazdy jako dzieci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto