Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rybnik nagradza za osiągnięcia w kulturze. Wyróżnionych troje twórców oraz dwa zespoły. Kto sięgnął po laury w tym roku? ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
od 7 lat
Nagroda Miasta Rybnika dla pięcioro laureatów. Trzy indywidualne i dwie grupowe za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury wręczył prezydent Piotr Kuczera w niedzielę, 14 stycznia. Gala odbyła się w sali widowiskowej Teatru Ziemi Rybnickiej, przed 7. Śląskim Festiwalu Operetki „Operetkowa Lista Przebojów”. Kto został wyróżniony?

Rybnik nagradza twórców i promotorów kultury

W tym roku Nagrody Miasta Rybnika otrzymali - indywidualne Remigiusz Michalik za zasługi dla ochrony dziedzictwa kulturowego i materialnego, Janusz Rzymanek za całokształt działalności w zakresie upowszechniania kultury filmowej, Romana Kuczera z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystyczno-pedagogicznej. Każdemu z laureatów przyznano po 9 000 złotych brutto.

- Nie spodziewałem się nagrody. Naprawdę. To dla mnie ogromne wyróżnienie i powód do satysfakcji. Bardzo się cieszę, że te moje dokonania zostały docenione. W swojej działalności robiłem wiele różnych rzeczy – mówi Janusz Rzymanek.

Tworzył telewizję kablową, współpracował z radiem oraz innymi lokalnymi mediami. Administruje Rybnickim Deptakiem. Wydał dwie prezentacje multimedialne, jest autorem zdjęć do publikacji „Rybnik wart poznania” (ukazała się niedawno) z tekstem Aleksandra Żukowskiego – to tylko niektóre z osiągnięć mistrza obiektywu. Jak zaznacza, szczególnie leży mu na sercu Rybnicki Deptak.

- To profil społecznościowy, który w zeszłym roku świętował swoje czwarte urodziny. Nie jestem w nim sam. Wymyśliliśmy sobie, by stworzyć takie miejsce, będące okazją do wymiany myśli, poglądów. Chcemy zbudować wokół Rybnickiego Deptaka społeczność ludzi, dla których Rybnik nie jest obojętny. Tworzymy go, bo nieco plany pokrzyżował nam Covid. Wierzę, że ze swoimi obserwatorami będziemy spotykali się częściej – zapowiada Janusz Rzymanek

.

Doceniona wyższa kultura muzyczna miasta Rybnika

Wiele powodów do radości miała również Romana Kuczera, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola i Antoniego Szafranków

- Jest dla mnie wielkim zaszczytem, że pan prezydent, społeczność muzyczna miasta nominowali mnie do tej nagrody. To dla mnie jedna z najważniejszych nagród, bo Rybnik jest miastem wyjątkowym, jeśli chodzi o kulturę. Niełatwo więc zostać osobą, której praca jest zauważona. W Rybnickiej kulturze przecież tyle się dzieje – przyznaje pani dyrektor.

Jak zaznacza, jest rybniczanką, ukończyła dwie „najwspanialsze szkoły w mieście – I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich i Państwową Szkołę Muzyczną braci Szafranków”. Studiowała w Akademii Muzycznej.

- W tych szkołach spotkałam tak wyjątkowych ludzi, że później mój rozwój zawodowy był łatwy. Grałam w Filharmonii rybnickiej. Nasze miasto kreowało możliwości do działalności na rzecz kultury. Dziś jestem dyrektorem szkoły muzycznej, to miejsce, do którego wróciłam. W tej szkole spotykam ludzi, którzy poświęcają dodatkowo swój czas, by kształcić młode osoby w naszym mieście, które sprzyja kulturze muzycznej i kulturze w ogóle – wskazuje Romana Kuczera.

Nagrodzony chór z Niedobczyc i zespół wokalny 6 na 6

Nagrody grupowe trafiły do Domu Kultury Niedobczyce z przeznaczeniem dla Chóru im. Adama Mickiewicza z okazji jubileuszu 110-lecia oraz zespołu wokalnego „6 na 6”, który obchodzi 30-lecia. Gratyfikację pieniężną w wysokości 11 500 zł brutto odebrali przedstawiciele obu laureatów. Wyróżnienia wręczono przed 7. Śląskim Festiwalu Operetki „Operetkowa Lista Przebojów”, które rozpoczęło się o godz. 19.00. Wystąpili znakomici soliści: sopranistki Grażyna Nita i Anita Maszczyk, tenor Marcin Pomykała, bas Andrzej Witlewski oraz Sylwester Targosz-Szalonek, tenor i dyrygent. Solistom towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Rybnickiej. 

- Nagrody Miasta Rybnika za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury przyznawane są osobom szczególnie zasłużonym na polu tworzenia i promocji kultury naszego miasta. Przyznawane są od 1992 roku. Na nagrodę składają się: dyplom, statuetka oraz gratyfikacja finansowa. W tym roku łączna pula nagród to 50 tysięcy złotych – informuje Agnieszka Skupień, rzeczniczka urzędu miasta.

Kandydatów do nagrody, którymi mogą być osoby związane z Rybnikiem i mające duży wpływ na rozwój kultury w mieście, mogą zgłaszać: prezydent, przewodniczący rady miasta, instytucje kultury i rady dzielnic, organizacje pozarządowe o charakterze społeczno-kulturalnym. Takie prawo mają również uczelnie wyższe oraz placówki oświatowe, związki twórcze i przedstawiciele środowiska twórczego, agencje artystyczne i wydawnictwa oraz redakcje lokalnej prasy, radia i telewizji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto