MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Śląski Tydzień w bibliotece w Gliwicach. W programie Pippi Langstrump po śląsku i szereg atrakcji dla dzieci i dorosłych

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Śląski Tydzień w bibliotece w Gliwicach
Śląski Tydzień w bibliotece w Gliwicach Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach
Śląski Tydzień w gliwickiej bibliotece ruszy we wtorek 22 listopada i potrwa do 2 grudnia. Celem przedsięwzięcia jest prezentacja szeroko pojętej historii, kultury, sztuki i muzyki Śląska. Wydarzenia obejmujące spotkania autorskie, warsztaty i wystawy odbędą się w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17.

Śląski Tydzień w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gliwicach

Wydarzenie przybliży uczestnikom szeroko pojętą historię, kulturę, sztukę i muzykę Śląska. Jak informują organizatorzy, Śląski Tydzień skupi się przede wszystkim na promocji literatury, a także gwary. Program wydarzenia powinien zainteresować zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Śląski Tydzień w Gliwicach rozpocznie się 22 listopada o godz. 10.30.

- Małgorzata Pietrzak, kulturoznawczyni z Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego opowie dzieciom o śląskim stroju ludowym – zachęca Urząd Miejski.

W ten sam dzień, o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z Sabiną Waszut. To mieszkająca na Śląsku pisarka i felietonistka, będąca autorką kilkunastu powieści historycznych i obyczajowych. Jak przypominają gliwiccy urzędnicy, jej debiutancka powieść zatytułowana „Rozdroża” została nominowana do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” za rok 2014. Z kolei na Festiwalu Literatury Kobiet w Siedlcach książka zdobyła główną nagrodę w kategorii „Pióro” dla najbardziej poruszającej polskiej powieści roku 2014.

Na godz. 10.30 28 listopada zaplanowane zostały zajęcia dla dzieci „Na tropie beboka”. Poprowadzi je Kamil Iwanicki.

- Uczestnicy zajęć poznają postaci śląskich stworów, w które dawniej wierzyli mieszkańcy regionu, zaznajomią się z lokalnymi tradycjami oraz nauczą się, jak kreatywnie opowiadać legendy – zachęcają organizatorzy.

Dzień później, 29 listopada, Beata i Paweł Pomykalscy przybliżą słuchaczom dziedzictwo kulturowe pozostawione przez rody Ballestremów, Donnersmarcków i Schaffgotschów. Prelekcja wystartuje o godz. 18.00.

- Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa fotografii „Dziedzictwo śląskich potentatów”, którą można będzie podziwiać w trakcie trwania Śląskiego Tygodnia – informuje gliwicki Urząd Miejski.

Kolejna atrakcja dla najmłodszych została zaplanowana na 30 listopada na godz. 18.00. Tematem spotkania będzie „Pippi Langstrump” Astrid Lindgren. Popularna książka o przygodach rezolutnej dziewczynki zostanie zaprezentowana w wersji śląskiej. Szwedzką książkę przetłumaczył na śląski Rafał Szyma – górnośląski autor, tłumacz i popularyzator śląskiej mowy. Rafał Szyma będzie gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Organizatorzy wydarzenia nie zapominają, że Śląsk związany jest bardzo mocno z tradycjami górniczymi.

- Zainteresowanych górniczymi tradycjami i obrzędami zaciekawić może spotkanie z Kamilem Iwanickim. 2 grudnia o godz. 18.00 w swojej prelekcji „Niech żyje nam górniczy stan” skupi się na tradycjach i zwyczajach związanych z kultem św. Barbary oraz popularną na śląsku „Barbórką”. Po spotkaniu przewidziano poczęstunek inspirowany śląskimi smakami – informuje Urząd Miejski.

Więcej informacji o Śląskim Tygodniu można znaleźć na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto