Wybierz region

Wybierz miasto

  Artykuły Śląskie Ekologiczne śląskie

  • Człowiek jest na Ziemi pielgrzymem pokoleń

   PILGRIM to ruch społeczny, który został zapoczątkowany w Austrii. Słowo „pilgrim” pochodzi z języka staroniemieckiego i oznacza pielgrzyma, gościa na Ziemi. Hasło przewodnie ruchu brzmi: „Żyjąc świadomie - budujesz przyszłość”. PILGRIM to także idea i styl życia, sposób patrzenia na przyrodę jako dar Boży, ale -jak mówi dr Johann Hisch, założyciel ruchu - ,,Błędem jest myślenie, że Ziemia jest tylko dla nas, musimy traktować ją z należytym szacunkiem”. I musimy pamiętać, że ,,Przychodzimy na świat, idziemy przez niego i musimy go w końcu opuścić. (...) Żyjemy na Ziemi w określonym celu, powinniśmy więc tak postępować, aby ten cel rozpoznać, nazwać go i do niego dążyć”. Jednak sami tego nie zrobimy. ,,Musimy patrzeć na drugiego człowieka, na ludzi, których spotykamy w swoim życiu. Musimy pamiętać o tym, że po nas przyjdą inni ludzie, którzy też będą żyć na tej Ziemi, która została stworzona przez Boga”.

  • Do Ziemięcic dojechała pierwsza taka ścieżka!

   Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Ziemięcicach koło Zbrosławic ma dosłownie wszystko, co jest potrzebne, aby uczyć i rehabilitować dzieci niepełnosprawne i zarazem nie ma nic! Jak to możliwe? Jest nowoczesny, doskonale wyposażony, ma sale przystosowane dla dzieci niewidomych, słabo widzących i tych z dysfunkcjami narządu ruchu, ma internat oraz świetną kadrę - pedagogów, lekarzy, rehabilitantów. Wygląda „jak z obrazka”, jest nowiutki - działa od września ubiegłego roku. Czeka na chore dzieci z całego kraju. Miejsca są i jest też duży problem - droga, a właściwie jej brak.

  • Jaka ma być najlepsza ptasia stołówka zimą?

   Ptasia stołówka nie może być przypadkowa - parę okruszków suchego chleba rzuconych na parapet, kawałek słoniny lub boczku na drucie albo ser, który stracił termin ważności. Jest też pytanie, czy w ogóle powinniśmy martwić się dokarmianiem ptaków? Odpowiedź jest prosta - nie, jeśli zima jest łagodna i ptaki potrafią same znaleźć pożywienie. Zaczynamy je dokarmiać wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Tegoroczna zima jest mroźna i - jak zapowiadają meteorolodzy - wiosna szybko nie nadejdzie, warto więc pomóc przetrwać ptakom kolejne tygodnie i „uruchomić” dla nich stołówkę. Jaka powinna być, aby pokarm smakował „gościom” i przede wszystkim im nie zaszkodził?

  • Jakość naszej kranówki będą sprawdzać małże

   Przyroda zna sposoby na eliminowanie zanieczyszczeń ze środowiska i zna też „systemy alarmowe”, które „włączają się” wtedy, gdy normy zanieczyszczeń zostają przekroczone. Poznajemy ich coraz więcej i coraz częściej stosujemy, chociażby do sprawdzania jakości wody, którą codziennie pijemy. Stacje uzdatniania wody są oczywiście potrzebne, laboratoria badania jakości muszą być, jednak coraz częściej naszymi sojusznikami jest sama natura. Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów wykorzystuje więc na przykład ryby do oczyszczania wód Jeziora Goczałkowickiego, a zamierza wprowadzić biomonitoring, w którym „zatrudni” małże.

  • Latająca ULKA zajrzy ludziom do kominów

   ULKA to skrót od nazwy Uniwersyteckie Laboratoria Kontroli Atmosfery. Po co ma „zaglądać do kominów”? Po pierwsze - aby w ten sposób sprawdzać skład wydobywających się z nich zanieczyszczeń, a po drugie - aby kształcić przyszłych specjalistów zajmujących się badaniem stanu i ochroną powietrza, którym wszyscy oddychamy. ULKA jest więc też po to, aby walczyć ze smogiem.

  • Postaw na ekologiczne święta i ducha tradycji

   Rozświetlona choinka, karp na wigilijnym stole, kolorowe prezenty pod bożonarodzeniowym drzewkiem i zapach świąt - wszystko to musi być, bo taka jest nasza tradycja! Ale święta mogą być przecież ekologiczne. A konkretnie jakie? Co kryje się pod hasłem „Postaw na ekologiczne Boże Narodzenie”? Nic trudnego, tylko to, że karp, zanim trafi na talerz, nie musi cierpieć, lampki na choince mogą być energooszczędne, a prezenty opakowane w biodegradowalny papier. Jeśli jeszcze nie przygotowywaliście takich świąt, spróbujcie. Na początek przyda Wam się parę rad i faktów, które sprawią, że do ekologicznych świąt się przekonacie.

  • Rybnik ma wodny laur i całą „rzekę” edukacji!

   Nazwa zobowiązuje „tak przynajmniej uważają rybniczanie i promują swoje miasto również poprzez tzw. błękitną ekologię, czyli wszystko, co jest związane z wodą - jej oszczędzaniem, dbałością o lokalne akweny oraz propagowaniem ich walorów rekreacyjnych i turystycznych. Efekty są - rzeka Ruda wygrała w ogólnopolskim konkursie na Rzekę Roku 2015, organizowane latem spływy kajakowe przyciągają coraz więcej fanów malowniczej Rudy, a rybnickie szkoły wygrywają „w cuglach” konkursy odbywające się w ramach programu Klubu Gaja „Zaadoptuj rzekę”.

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.