Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprawy dotyczące zabytków załatwisz teraz w Rybniku. To efekt porozumienia między wojewodą a prezydentem. Oto szczegóły umowy ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
od 16 lat
Rybnik może już prowadzić zadania śląskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. To efekt porozumienia zawartego pomiędzy wojewodą Jarosławem Wieczorkiem a prezydentem Piotrem Kuczerą. Najbardziej zyskają na mim właściciele zabytkowych kamienic, których w mieście jest bez liku. Ze sprawami dotyczącymi np. rozbiórki czy modernizacji budynku nie będą musieli już jeździć do Katowic.

Porozumienie zawarte między wojewodą śląskim a prezydentem Rybnika pozwala na prowadzenie w mieście zadań, realizowanych do tej pory przez śląskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Porozumienie korzystne dla właścicieli zabytkowych kamienic w Rybniku

- Rybnik może już realizować zadania śląskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. To efekt porozumienia między wojewodą a prezydentem miasta. Chodzi o zadania wynikające z kilku różnych ustaw; przede wszystkim o ochronie i opiece nad zabytkami, prawa budowlanego oraz o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w zakresie dotyczącym ochrony zabytków – wylicza Anna Kolenda z magistrackiego biura prasowego.

Na umowie prezydenta z wojewodą zyskają ci rybniczanie, którzy są właścicielami zabytkowych budynków. Ze sprawami dotyczącymi np. przebudowy czy modernizacji wiekowej kamienicy nie będą musieli już jeździć do Katowic, bo wszystko załatwią na miejscu, w Rybniku.

- Zawarte porozumienie to także szansa dla miasta, aby efektywniej chronić zabytki, promować dziedzictwo kulturowe. Umowa obowiązuje od 1 lipca. Zachęcam właścicieli wiekowych nieruchomości, by zadzwonili do biura miejskiego konserwatora zabytków i zapytali, czy sprawa, która dotyczy Państwa, jest możliwa do realizacji w Rybniku. Bo przepisy przewiduje tutaj szereg wyłączeń – zaznacza Anna Kolenda.

Wyjątki związane z umową, zawartą przez prezydenta Rybnika i wojewodę śląskiego

Miejski konserwator zabytków nie ma uprawnień np. do zajmowania się zabytkową zielenią. Dotyczy to również terenów, których właścicielem lub większościowym współwłaścicielem jest miasto albo Skarb Państwa. Kolejnym wyłączeniem są stanowiska archeologiczne.

- Natomiast właściciele zabytków wpisanych do rejestru wojewódzkiego swoją sprawę załatwią w Rybniku. Bardzo trudno oszacować, ile jest w naszym mieście obiektów objętych ochroną konserwatorską, a będących własnością osób prywatnych. Na pewno bardzo dużo – wskazuje przedstawicielka urzędu.


Rybnickie zabytki będzie można łatwiej chronić

Miejski konserwator zabytków dr inż. arch. Henryk Mercik podkreśla, że dzięki porozumieniu będzie można efektywniej monitorować i chronić rybnickie zabytki.

- Pozwoli to szybciej reagować na zagrożenia, wspierać konserwację i restaurację obiektów zabytkowych oraz na działania mające promować bogate dziedzictwo miasta – uważa Henryk Mercik.

Postanowienia zawartego na dwa lata porozumienia dotyczą m.in. współpracy między miejskim konserwatorem zabytków w Rybniku i konserwatorem wojewódzkim. Mowa m.in. o informowaniu o wszelkich okolicznościach oraz działaniach mających wpływ na obiekty i tereny objęte ochroną konserwatorską na terenie Rybnika oraz o wzajemnym korzystaniu z wszelkiej dokumentacji naukowej, konserwatorskiej i historycznej.

Zadania powierzone porozumieniem Rybnik będzie realizował nieodpłatnie. Wojewódzki konserwator jest gotów współfinansować, w miarę swoich możliwości budżetowych, wykonanie niezbędnej dokumentacji poszczególnych zadań.

O najnowszych rybnickich zabytkach

Przypomnijmy, że w maju informowaliśmy o najnowszych zabytkach w mieście, za które uznano Teatr Ziemi Rybnickiej i siedziba Cechu Rzemiosł oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości tzw. Okrąglak. Do rejestru wciągnął obie budowle śląski wojewódzki konserwator zabytków. To efekt starań ich właścicieli, czyli w przypadku TZR - miasta, a także Cechu i Spółdzielni Rzemieślniczej Wielobranżowej, jeśli chodzi o Okrąglak. Konserwator wojewódzki swoją decyzję argumentował wartością architektoniczną .

„Wpis do rejestru zabytków jest uzasadniony potrzebą ochrony jego ciekawej architektury, reprezentującej budownictwo publiczne II połowy XX wieku” - czytamy w decyzji dotyczącej obu zabytków. Umowa z pewnością pomoże lepiej chronić obie budowle.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto