Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła Podstawowa z Orzegowa w Rudzie Śląskiej obchodziła 120-lecie istnienia! Jeszcze w XIX wieku w Orzegowie nie było szkoły!

Magdalena Łabędzka
Magdalena Łabędzka
UM w Rudzie Śląskiej
Do pierwszej połowy XIX wieku w Orzegowie nie istniała placówka szkolna. Dzieci uczyły się w Szombierkach, a w 1902 roku wybudowano szkołę, która teraz kończy 120 lat! Chodzi o Szkołę Podstawową nr 36 im. Juliusza Słowackiego w Orzegowie.

120-lecie obchodziła szkoła z Orzegowa

Orzegów to przede wszystkim rozwój kopalni, koksowni i cynkowni. Dzięki przemysłowi na wysokim poziomie do Orzegowa chętnie napływała ludność w nadziei na stałą pracę i dobrobyt. Jednocześnie w Orzegowie rozwinęło się budownictwo, a koniecznym stało się zapewnienie modnym mieszkańcom odpowiedniej edukacji. Ile było tych mieszkańców? Sporo. Tylko w latach 1846-1880 w Orzegowie wybudowano 169 nowych domów mieszkalnych. W 1878 roku rozbudowano też szkołę, która nie istniała do połowy XIX wieku. Dzieci z gminy Orzegów uczęszczały do szkoły w Szombierkach.

Decyzja o budowie placówki edukacyjnej zapadła w 1856 roku. Władze zleciły pracę Sigismundowi Goldstein z Bytomia. Oficjalne otwarcie szkoły przypadło na 16 września 1858 roku. Wzięli w nim udział Józef Szafranek, proboszcz orzegowskiej parafii, Alfons Unger, dyrektor kopalni „Paweł”, oraz sołtys Orzegowa Wincenty Loewe. Patronką szkoły została hrabina Joanna Schaffgotsch, a kierownikiem Józef Sekatzek.

Pierwsza szkoła w Orzegowie pełniła swoją funkcję do 1901 roku. Niestety przez stan techniczny i zbyt wysokie koszty związane z remontem zdecydowano się wyburzyć ją. W maju 1902 roku zakończono budowę nowej szkoły. Dziś znamy ją jako Szkołę Podstawową nr 36 im. Juliusza Słowackiego w Orzegowie. Od powstania szkoła oczywiście wciąż się rozwija. W 2011 roku rozbudowała się o plac zabaw, a w 2012 roku o boisko. Szkoła zaczynała jako miejsce dla 12 klas. Dziś pracuje tam ponad 40 nauczycieli, uczy się 290 uczniów oraz 99 dzieci przedszkolnych. Budynek jest też objęty ochroną konserwatorską oraz figuruje w gminnej ewidencji zabytków Miasta Ruda Śląską.

- Dla mnie jest to szkoła rodzinna – mówi Iwona Skrzypczyk-Sikora, dyrektor SP nr 36. – Mój dziadek uczęszczał tutaj, gdy była tu katolicka szkoła męska, potem uczył się tu mój ojciec, ja, a następnie mój syn – wymienia. – Jest to więc wyjątkowe miejsce dla całej mojej rodziny, ale i dla tysięcy innych orzegowian – podkreśla.

W tym roku szkoła obchodzi 120-lecie.

– Wszystkim osobom, których życiowe ścieżki zaprowadziły w mury tej placówki serdecznie gratuluję, bo stworzyli, a wielu nadal tworzy, wyjątkowe miejsce – mówił podczas uroczystości Michał Pierończyk. – Ta placówka jest jednym z ważnych centrów życia społecznego tej historycznej dzielnicy – podkreślił prezydent miasta.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto