MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Trójkąt Trzech Cesarzy połączył hanysów i goroli

Tomasz Tejkowsky
Tomasz Tejkowsky
W sobotę 25 kwietnia mysłowiczanie po raz drugi, tym razem wspólnie z Zagłębiakami porządkowali historyczny Trójkąt Trzech Cesarzy. Pracować będą także w maju.

Trójkąt Trzech Cesarzy to miejsce zarówno metafizyczne, czy wręcz magiczne, lecz jednocześnie także jak najbardziej realne i fizycznie istniejące. To tutaj przez ponad sto lat przebiegała granica między trzema mocarstwami, które podzieliły Polskę między siebie. Na przełomie XIX i XX wieku Mysłowice odwiedzało tygodniowo nawet osiem tysięcy turystów z różnych zakątków Europy. Celem ich podróży był styk trzech największych monarchii ówczesnego świata: Rosji, Prus i Austrii czyli Trójkąt Trzech Cesarzy.

Po raz pierwszy w dorocznej akcji SMM, wzięli udział zaproszeni sąsiedzi zza Przemszy - mieszkańcy Sosnowca. Mysłowiczanie zapowiedzieli, iż w przyszłości zrewanżują się.

Czytaj również: Mysłowiczanie posprzątali Trójkąt Trzech Cesarzy

Mieszkańcom Mysłowic razem ze stowarzyszeniem Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, Muzeum Miejskim z Mysłowic oraz harcerzami ZHP i innymi osobami udało się wykonać wiele pracy. Dzięki wspólnemu wysiłkowi brzeg Przemszy od strony Mysłowic wygląda już dużo lepiej.

Podczas zeszłorocznej akcji zebrano mnóstwo śmieci oraz wycięto samosiejki, którymi porosła linia brzegowa oraz słupeckie wzgórze. Nie inaczej było i tym razem, organizatorzy i wolontariusze przybyli na miejsce zebrali wiele śmieci porzuconych w lesie i nad rzeką. W ruch poszły kosy, siekiery grabie i piły mechaniczne. Mimo dużego wkładu pracy, akcja była też świetną formą sobotniego relaksu, a zwłaszcza, że dopisała piękna. Na zakończenie delektowano się sernikiem oraz kiełbaską wprost z ogniska.

Społecznicy z ramienia Stowarzyszenia Mieszkańców Mysłowic, który działają w ramach Komitetu do spraw czystości i estetyki miasta postanowili pokazać tym jeszcze nieuświadomionym mysłowiczanom, że dawna największa atrakcja Mysłowic to wizytówka miasta, o którą trzeba dbać.

Społeczna akcja sprzątania ma także drugie dno...

Między Śląskiem, a Zagłębiem istnieją znaczne różnice kulturowe wynikające z przynależności do różnych regionów posiadających swoje własne historie. Mimo, że jedni są ze Śląska, drudzy z Zagłębia chcą pokazać, że różnica między nimi może być atutem, polegającym na wzajemnej wymianie doświadczeń poprzez realizacje wspólnych projektów. „Budować mostów” jest możliwe tylko przez wzajemny szacunek i współpracę na zdrowych zasadach.

Czytaj również: Trójkąt Trzech Cesarzy na dawnej widokówce

- W zintegrowanej Europie jesteśmy bogaci w wielokulturowość, a różnorodność może być atutem promującym nasze regiony. Najlepszym miejscem dla takiej promocji jest właśnie owy Trójkąt, który kiedyś dzielił, a dziś może łączyć z jednoczesnym poszanowaniem dla własnych, różnych tożsamości, mówi Kamil Wnuk z FdZD.

Zebrane tony śmieci pozostawione przez turystów i mieszkańców odwiedzających ten rejon, zostały wywiezione przez Zakład Oczyszczania Miasta.

- Niestety miejsce to wydaję się być zapomniane, przez lokalnych polityków i speców od promocji naszych gmin i regionów. My zaś nie osiadamy na laurach. Następnie zamiar mamy posiać trawę oraz postawić tu ławki, mówi z kolei Michał Mistewicz z SMM.

Jest już także droga dzięki PTTK, więc łatwiej tu dotrzeć. Działania te to nie jednodniowy zryw, ale także akcja, która ma pomóc w wyrobieniu postaw i zachowań, które w przyszłości powinny stać się stylem naszego życia. To także ekologiczna odpowiedzialność obywatelska za wygląd najbliższej okolicy, zaznaczają organizatorzy.

Po sprzątaniu sprzątania ciąg dalszy

Podczas kolejnych najbliższych sobót maja mysłowiczanie regularnie odwiedzać będą Trójkąt. W planach jest m.in. sianie trawy na ogołoconym brzegu rzeki, odkrycie przysypanych betonowych ścieżek czy też złagodzenie barier wysokościowych - budowa schodków.

Warto dodać, iż niedawno miejsce to zdobyło nagrodę "Perła w Koronie woj. Śląskiego" w Plebiscycie na najurokliwsze miejsce naszego województwa. Być może urok tego miejsca nie jest jeszcze taki, jaki życzyliby sobie mieszkańcy obu miast, z obu stron rzeki, lecz wszystko na to wskazuje, że dzięki wysiłkowi i odrobinie pracy fizycznej tak będzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto