MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Jastrzębiu powstanie park linowy, skatepark i tor przeszkód? Na takie projekty mieszkańcy będą mogli oddawać głosy w Budżecie Obywatelskim

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Tegoroczny Budżet Obywatelski w Jastrzębiu opiewa na 3 miliony złotych.
Tegoroczny Budżet Obywatelski w Jastrzębiu opiewa na 3 miliony złotych. UM Jastrzębie
W sumie 82 projekty zostały zgłoszone przez mieszkańców Jastrzębia do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego w mieście. Wnioski jastrzębian zostały już ocenione. Weryfikację pozytywnie przeszły 54 z nich. Niebawem ma ruszyć głosowanie, które wyłoni zwycięskie projekty. Ostatecznie mają być one znane do końca lipca.

W Jastrzębiu powstanie park linowy, skatepark i tor przeszkód? To propozycje do Budżetu Obywatelskiego

Nabiera tempa Jastrzębski Budżet Obywatelski na 2024 rok. Mieszkańcy Jastrzębia zdążyli już zgłosić propozycje, które ich zdaniem zasługują na realizację w mieście. Te z kolei zdążyły już przejść weryfikację pod kątem formalnym w Urzędzie Miasta. Jak informuje jastrzębski magistrat pozytywnie zostały ocenione 54 propozycje mieszkańców.

- Po weryfikacji komórek oceniających ostatecznie ocenę pozytywną uzyskały łącznie 54 projekty zadań, z czego 6 ogólnomiejskich oraz 48 osiedlowych/sołeckich - mówi Małgorzata Krzeszkiewicz, rzecznik prasowa Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju, dodając, że wartość pozytywnie rozpatrzonych projektów opiewa na 6,7 miliona złotych.

A ponieważ na przyszłoroczny Budżet Obywatelski władze Jastrzębia zdecydowały się przeznaczyć równo 3 miliony złotych, zgłoszone do niego projekty zostaną wybrane w głosowaniu. Jakie pomysły mają szansę na realizację?

Jeśli chodzi o projekty osiedlowe lub sołeckie: mieszkańcy os. Gwarków będą wybierać m.in. czy wolą, aby na ich osiedlu powstał tor przeszkód lub bardziej skłaniają się ku remontowi ul. Beskidzkiej. Jastrzębianie mieszkający z kolei w sołectwie Szeroka staną przed wyborem: remontu chodnika na ul. Powstańców lub malowaniu elewacji i stworzeniu muralu na budynku tamtejszej OSP.

Wszyscy mieszkańcy Jastrzębia będą zaś opowiadali się za tym, czy chcą, aby w ramach projektów ogólnomiejskich na os. Morcinka wybudować park linowy, rozszerzyć miejski monitoring wizyjny poprzez zamontowanie dodatkowych kamer m.in. na rondach i skrzyżowaniach, czy też ich zdaniem lepszy będzie montaż bieżni lekkoatletycznej w hali Omega.

Na pewno powstanie plac zabaw w Zdroju, dodatkowe miejsca parkingowe na Bogoczowcu i oświetlenie na os. Arki Bożka

Jednocześnie, wśród zgłoszonych projektów, które rozpatrzono pozytywnie są takie, które na pewno będą realizowane. To propozycje zgłoszone na osiedlach i w sołectwach, których realizacja nie przekroczyła wyznaczonego budżetu.

I tak, wiadomo już, że na os. Arki Bożka przy ul. Wrzosowej zostanie zamontowane nowe oświetlenie uliczne, na os. Bogoczowiec zlikwidowany zostanie chodnik, dzięki czemu zwiększy się liczba miejsc parkingowych, zaś w Zdroju przy ul. Żeromskiego powstanie plac zabaw.

Odrzucono: remont ul. Żwirowej, stworzenie ogrodu sensorycznego na os. Pionierów i budowę boiska przy ZS nr 6

Oceniając formalnie zgłoszone przez mieszkańców Jastrzębia projekty, urzędnicy odrzucili 28 z nich. Dlaczego? Nie spełniały one bowiem wymogów formalnych Budżetu Obywatelskiego. Najczęściej ich realizacja nie była możliwa w ciągu roku kalendarzowego, czego wymaga regulamin BO.

Z tego powodu nie powstanie m.in boisko wielofunkcyjne przy Zespole Szkół nr 6. Również ta sama przyczyna stoi za odrzuceniem projektów remontu ul. Żwirowej w Ruptawie i Kasprowicza w Jastrzębiu Górnym i Dolnym.

Zdarzało się też jednak tak, że mieszkańcy proponowali realizację projektów w miejscach, co do których miasto ma już pewne plany. Tak było chociażby w przypadku ogrodu sensorycznego, który planowano wybudować na os. Pionierów przy Przedszkolu Publicznym nr 4, w miejscu, gdzie władze Jastrzębia planują montaż instalacji fotowoltaicznej.

Autorzy odrzuconych projektów mogą odwołać się od decyzji Urzędu Miasta. Jak przekazuje magistrat na pisemne odwołanie, mają oni na to czas do 29 maja.

Ostatecznie wybrane projekty będą znane do końca lipca

Kolejne etapy Budżetu Obywatelskiego będą uzależnione od długości trwania procedury odwoławczej. Dopiero po niej, zostaną wyznaczone terminy głosowania, w których mieszkańcy oddają głosy na najlepsze w ich ocenie propozycje BO. Zwycięskie projekty mają być znane do końca lipca.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto