Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabrzańska Roma po remoncie. Jedno z najstarszych kin na Górnym Śląsku odzyskało dawną świetność!

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Arkadiusz Gola / Polska Press
Jedno z najstarszych kin na Górnym Śląsku odzyskało świetność. Zakończył się remont Kina Roma w Zabrzu. - To kolejna siedziba instytucji kultury w naszym mieście, która odzyska dawny blask – mówiła na początku października Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Zabrze – Kino Roma po remoncie

Historia zabrzańskiego kina Roma sięga czasów przedwojennych. Otwarte zostało, jako „Lichtspielhaus” w grudniu 1912. To najstarsza tego typu placówka na Górnym Śląsku i jedna z najstarszych w Polsce. Obiekt, który w 2021 dołączył do grona Sieci Kin Studyjnych, przeszedł w październiku bieżącego roku gruntowny remont.

– Przez wiele lat kino było świadkiem zmian oczekiwań i gustów kolejnych pokoleń widzów. Działalność kina wpisuje się kalendarz kulturalny naszego miasta. Posiadając bogatą historię nasza Roma jest przestrzenią, w której odbywają się cenne inicjatywy kulturalne skupiające uwagę mieszkańców – mówi o inwestycji Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

W ramach zakończonych prac wykonany został remont generalny dachu na głównym budynku, przeprowadzono renowację elewacji frontowej wraz z odtworzeniem detali architektonicznych. Odnowione zostały balustrady balkonów, same balkony również przeszły kapitalny remont. Ponadto wymieniona została stolarka okienna i wykonano wszelkie elementy z blachy.

- Ponad pół tysiąca osób 30 października odwiedziło kino Roma. Najstarsze kino na Górnym Śląsku, jedno z najstarszych w Polsce odzyskało blask. Dziękujemy wszystkim widzom za tak liczne odwiedziny – czytamy w mediach społecznościowych kina.

Prace konserwatorskie prowadzone w zabytkowym kinie kosztowały niecałe 500 tys. zł. Pieczę nad remontem zabytkowego budynku sprawował Miejski Konserwator Zabytków.

Kino Roma – najbardziej wytworne kino na Górnym Śląsku

Jak podają zabrzańscy urzędnicy, Roma była w momencie otwarcia największym i najbardziej wytwornym kinem na Górnym Śląsku.

- Na parterze zaprojektowano salę projekcyjną z 440 miejscami siedzącymi, sklep i kawiarnię. Na półpiętrze umieszczono garderobę i toalety. Na pierwszym piętrze – balkon z 237 miejscami dla widzów oraz dwa mieszkania z dwoma pokojami, kuchnią i łazienką każde. Z kolei całe drugie piętro przeznaczono na ośmiopokojowe mieszkanie z biurem, kuchnią, WC, łazienką i pokojem dla służącej – czytamy na stronie internetowej kina.

Jak informuje zabrzański Urząd Miasta, łącznie na widowni mogło zasiąść 1200 widzów.

W 1945 „Lichtspielhaus” został przemianowany na kino „Wolność”, a nieco później zabrzański obiekt zyskał nazwę, pod którą funkcjonuje do dziś. Obecnie widownia mieści 275 osób.

- Nasze kino jest miejscem spotkań miłośników kina ambitnego, którego głównym zadaniem jest inspirowanie widza do własnych przemyśleń. Poprzez twórczą atmosferę pozbawioną blasków komercji, pozwalamy na chwilę refleksji - staramy się, by nasze filmy nie podawały gotowego rozwiązania, a jedynie akcentowały problem – zachęcają władze kina Roma.

Aktualny repertuar zabrzańskiego kina można znaleźć na stronie internetowej kinoroma.zabrze.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto