Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zarybianie Jeziora Żywieckiego i Międzybrodzkiego. Sandacz ma ponownie królować w naszych wodach.

Adrian Hulbój
Adrian Hulbój
Wody Polskie
14 czerwca Wody Polskie rozpoczęły zarybianie Jeziora Żywieckiego i Międzybrodzkiego popularnymi wśród wędkarzy sandaczami. W trakcie akcji do obu zbiorników wodnych w naszym regionie ma zostać wpuszczonych łącznie kilkaset tysięcy niewielkich osobników. Zarybianie ma na celu zwiększenie różnorodności ekosystemu wodnego Jeziora Żywieckiego i Międzybrodzkiego. Wody Polskie mają również nadzieję, że duża populacja sandaczy pozwoli zwalczyć inwazyjne gatunki żerujące w obu zbiornikach.

Spis treści

Zarybianie Jeziora Żywieckiego. W ciągu kilku lat może zostać odnowiona populacja sandacza!

W ramach akcji do obu akwenów wpuszczono już około 200 tysięcy niewielkich sztuk sandacza. Gatunek ten cieszy się dużą popularnością wśród wędkarzy, co ma zwiększyć atrakcyjność łowisk w naszym regionie. W pełni dojrzałe osobniki mogą osiągać rozmiary 100-130 centymetrów i ważyć nawet 15 kilogramów. Zarybianie miało miejsce w okolicach zbiorników w Tresnej oraz Porąbce.

Nasz sandacz ma ok. 4,5 cm, a jego przeżywalność jest bardzo duża. Był hodowany przez ostatnie pół roku. To ryba królewska, bardzo pożądaną przez wędkarzy

- komentuje Przemysław Daca, Prezes Wód Polskich.

Sandacze mają zwalczać inwazyjne gatunki, królujące w naszych akwenach.

Zarybienia Jeziora Żywieckiego i Międzybrodzkiego sandaczem ma nie tylko zwiększyć atrakcyjność łowisk i różnorodność wodnego ekosystemu. Pracownicy Wód Polskich mają również nadzieję, że duża populacja sandaczy pozwoli ograniczyć szkodliwe skutki działania gatunków inwazyjnych, występujących w naszych wodach. Jednym z nich jest czebaczek amurski, pochodzący z terenów Azji Południowo-Wschodniej.

Ta niewielka ryba jest uznawana za jeden z najgroźniejszych gatunków inwazyjnych w europejskich rzekach. Stanowi poważne zagrożenie dla rodzimych gatunków wodnych, konkurując o pokarm, przenosząc pasożyty, zjadając ikrę i młode ryby, w tym również gatunki cenne przyrodniczo i wędkarsko. W Jeziorze Żywieckim i Międzybrodzkim znalazł się kilka lat temu i od tego czasu spustoszył kilka oryginalnie występujących tu gatunków, przyczyniając się między innym do gwałtownego zmniejszenia się populacji sandacza.

Zarybianie Jeziora Żywieckiego częścią ogólnopolskiej akcji.

Prace prowadzone w Tresnej i Porąbce są początkiem ogólnopolskiej akcji urozmaicania akwenów wodnych. Warto również podkreślić, że te dwa występujące w naszym terenie zbiorniki są częścią programu "Nasze Łowiska", zapoczątkowanej w tym roku przez Wody Polskie. W ramach projektu, za pojedynczą opłatę w wysokości 250 złotych możliwe jest wędkowanie na 61 okręgach rybackich, którymi zarządza przedsiębiorstwo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto