Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

1 500 Strażników Czystej Wody przejdzie edukacyjną ścieżką w Dąbrowskich Wodociągach

Redakcja
Ruszył jeden z największych w woj. śląskim projektów edukacyjnych poświęconych wodzie. W jego ramach uczniowie podstawówek z Dąbrowy Górniczej zwiedzą oczyszczalnię ścieków. Przechodząc specjalną ścieżką edukacyjną, poznają tajniki działania Dąbrowskich Wodociągów, zobaczą zmagania Maga z Władcą Ścieków i spróbują zamienić ścieki w czystą wodę.

W edukacyjnym projekcie ekologicznym Dąbrowskich Wodociągów weźmie udział 1 500 dzieci z klas trzecich. Do połowy listopada przejdą one kurs na Strażnika Czystej Wody.

Zamiast lekcji w szkole, nietypowe zajęcia w Dąbrowskich Wodociągach - tak w październiku i listopadzie wygląda codzienność uczniów klas trzecich dąbrowskich podstawówek. Podczas kursu uczniowie dowiadują się, skąd bierze się woda w kranie, jak dbać o otaczającą nas przyrodę, a na koniec, po solidnym treningu, razem z pracownikami oczyszczalni dokonują magicznej przemiany ścieków w czystą wodę, gaz, energię elektryczną i ciepło.

Przygodę w Wodociągach młodzi uczniowie rozpoczynają od multimedialnej makiety - jedynej takiej w Polsce. Autorski projekt Dąbrowskich Wodociągów w przystępny sposób, za pomocą animowanych zmagań Maga i Władcy Ścieków, pokazuje, jak dbać o środowisko oraz jak działa oczyszczalnia ścieków. Na zakończenie tego etapu uczniowie biorą udział w interaktywnym quizie.

- Na wielkim, kolorowym stole z ekranami jest cała oczyszczalnia. Oglądaliśmy bajkę, jak Mag ze swoją armią strażników i dobrych bakterii walczył ze złymi stworkami, które są w ściekach - opowiada Maja z trzeciej klasy. A jej kolega Wojtek dodaje: - Te ścieki wszyscy produkujemy w domu, one potem trafiają do oczyszczalni i tu są oczyszczane z niedobrych kolegów Władcy Ścieków.

Magia to w Dąbrowskich Wodociągach codzienność
Następną częścią zajęć w Dąbrowskich Wodociągach jest zwiedzanie obiektów Oczyszczalni Ścieków „Centrum”. Młodzi wodociągowcy z nieskrywanym zaciekawieniem obserwują, jak działa krata i piaskownik, dowiadują się, na czym polega zagęszczanie mechaniczne i fermentacja metanowa, po co na oczyszczalni hodowane są bakterie, co znajduje się w kilkumetrowej magicznej kuli Strażnika Czystej Wody, a także czemu bakteriom przygotowano saunę. Wreszcie razem z pracownikami oczyszczalni dokonują magicznej przemiany ścieków w wodę, gaz, energię elektryczną i ciepło.

- Wyobraźnia dzieci nie zna granic, to zupełnie inny świat niż nasz, dorosłych. Projektem Strażnik Czystej Wody chcemy trafić do młodych mieszkańców naszego miasta w przystępny sposób, dostosowany do ich wyobraźni i języka. Chcemy ich nauczyć odpowiedzialności za przyrodę i otoczenie, w którym żyją. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu projektowi nam się to udaje - mówi Andrzej Malinowski, prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów.

Strażnik Czystej Wody pije wodę z kranu
W ostatniej części kursu Strażnik Czystej Wody, zwany Magiem, wyjaśnia, skąd bierze się woda w kranach, czy można pić ją bez przegotowania, jak dużo wody zużywamy podczas codziennych czynności, takich jak gotowanie i pranie oraz czego nie wolno wrzucać do toalety. Egzaminem końcowym jest rozwiązanie krzyżówki z hasłem i wspólny okrzyk: Piję wodę z kranu!

- Lekcje w Wodociągach są super! Dużo się dowiedziałem. Na przykład, że jak myjemy zęby, to trzeba zakręcać wodę. Już wiem, że do toalety nie można wrzucać jedzenia, patyczków do ucha, ani szmatek, bo się zatykają rury i muszą przyjechać Strażnicy Czystej Wody naprawić je - powiedział Maciek, uczeń z Dąbrowy Górniczej.

- Tego typu formy nauczania, jak wyjazdowa lekcja w Dąbrowskich Wodociągach, są szczególnie lubiane przez dzieci. Największe wrażenie zrobiła na uczniach multimedialna makieta z Magiem. Dzieci mogły zobaczyć na własne oczy, dotknąć i sprawdzić, jak wszystko działa. Warto podkreślić, że ekologiczna ścieżka została dostosowana do wieku dzieci, była dla nich przystępna - mówi Beata Markiewicz, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Dąbrowie Górniczej. I dodaje: - Materiały edukacyjne, czyli książeczki ze Strażnikiem Czystej Wody, które otrzymaliśmy, to dobry sposób na utrwalenie wiedzy zdobytej podczas wycieczki do Wodociągów. Na lekcjach będziemy je wykorzystywać, podobnie jak bidony z hasłem „Piję wodę z kranu”, z których dzieci piją wodę.

Zajęcia w ramach projektu Strażnik Czystej Wody potrwają do połowy listopada. Weźmie w nich udział ponad 1500 dzieci z wszystkich dąbrowskich podstawówek.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto