Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

1 października "Zielony Dzień Oczyszczalni Gigablok"

Redakcja
Oczyszczalnia ścieków Gigablok jest największą i najbardziej nowoczesną oczyszczalnią ścieków w Katowicach.  Odprowadzane są do niej ścieki z wielu części Katowic: Załęża, os. Tysiąclecia, Koszutki, Śródmieścia oraz os. Paderewskiego
Oczyszczalnia ścieków Gigablok jest największą i najbardziej nowoczesną oczyszczalnią ścieków w Katowicach. Odprowadzane są do niej ścieki z wielu części Katowic: Załęża, os. Tysiąclecia, Koszutki, Śródmieścia oraz os. Paderewskiego
1 października br. Katowickie Wodociągi S.A. wraz z Urzędem Miasta Katowice organizują "Zielony Dzień Oczyszczalni Gigablok".

Impreza odbędzie się w ramach projektu "Zielone Wydarzenia na Zieloną Prezydencję Polski", realizowanego przy współpracy z Fundacją Aeris Futuro oraz współfinansowanego przez Ministerstwo Środowiska.

Projekt "Zielone Wydarzenia" związany jest z objęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Prezydencja ta została określona mianem "Zielonej Prezydencji" ze względu na położenie szczególnego nacisku na ekologię oraz opracowanie i przyjęcie tzw. Zielonych Zasad.

1 października br. zaplanowano zwiedzanie oczyszczalni Ścieżką Edukacyjną GIGABLOK dla wszystkich mieszkańców naszego regionu. Zwiedzanie w tym dniu nie wymaga wcześniejszego umawiania się. Grupy oprowadzane będą o każdej pełnej godzinie. Zwiedzanie rozpocznie się o godzinie 9.00, a zakończy wejściem ostatniej grupy na teren oczyszczalni o godzinie 14.00.

Na zwiedzających czekają nie lada atrakcje. Wycieczka rozpocznie się projekcją filmu "Giga". Następnie wraz z przewodnikiem będzie można prześledzić proces oczyszczania ścieków od momentu wlotu do oczyszczalni do odprowadzenia oczyszczonych ścieków do Rawy. Zwiedzający zobaczą ogromne zbiorniki komór napowietrzania, koryta piaskownika, potężne osadniki i komory fermentacyjne. W trakcie wycieczki goście dowiedzą się również, jak wykorzystywany jest biogaz powstający w procesie oczyszczania ścieków oraz jak produkowana jest z niego energia elektryczna i do czego jest później wykorzystywana.

Zwiedzanie tego typu obiektu stanowi niepowtarzalną okazję, by dowiedzieć się, jak nasze codzienne życie zmienia środowisko oraz jakie konsekwencje niesie za sobą zaśmiecanie ścieków docierających na oczyszczalnię.

Katowickie Wodociągi S.A., organizując "Zielony Dzień Oczyszczalni Gigablok" kierują się "Zielonymi Zasadami" przyjętymi na początku prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. Podsumowaniem "Zielonego Dnia" będzie posadzenie drzew na terenie oczyszczalni. W ten sposób spółka zminimalizuje pozostawiony ślad klimatyczny, czyli skompensuje w ten sposób emisję gazów cieplarnianych wytworzonych w trakcie jego organizacji.

Organizując wydarzenia i spotkania, należy zwrócić szczególną uwagę na:

• zaopatrzenie obiektów konferencyjnych w papier
ekologiczny do drukarek oraz urządzenia pozwalające
na druk dwustronny;
• zaopatrzenie obiektów w pojemniki do segregowania
odpadów;
• wyposażenie pomieszczeń w energooszczędne
oświetlenie;
• stosowanie w cateringu produktów regionalnych
i sezonowych;
• stosowanie naczyń szklanych, ewentualnie
biodegradowalnych;
• stosowanie produktów z opakowań zbiorczych,
podawanych w naczyniach wielokrotnego użytku;
• unikanie tzw. miniproduktów,
np.: cukier, sól, śmietanka itd.;
• eliminowanie naczyń wykonanych z plastiku,
w tym mieszadeł, kubeczków, talerzyków, sztućców
itd. oraz plastikowych butelek;
• podwójne wykorzystanie materiałów promocyjnych
(tzw. drugie życie produktu);
• wybór upominków funkcjonalnych,
użytkowych, trwałych.

Oczyszczalnia ścieków Gigablok

Jest jedną z najnowocześniejszych oczyszczalni w Polsce. Zbudowano ją w ramach projektu "Katowice - oczyszczanie ścieków". Na jej przebudowę wydano 52 mln euro. Uroczyste otwarcie nowego obiektu nastąpiło 26 stycznia 2009 r.

Oczyszczalnia ścieków Gigablok jest oczyszczalnią mechaniczno-biologiczno-chemiczną o przepustowości 40 tys. m3 na dobę. Odprowadzane są do niej ścieki z północnych dzielnic Katowic. W ciągu roku oczyszczanych jest tu ok. 8,4 mln m3 ścieków. Proces oczyszczania ścieków oparty jest na metodzie osadu czynnego z usuwaniem biogenów. Ponadto oczyszczalnia posiada piaskownik z usuwaniem tłuszczu oraz stację higienizacji osadu. Oczyszczalnia wyposażona jest również w dwie komory fermentacyjne osadów, w których powstaje biogaz wykorzystywany do wytworzenia energii elektrycznej i cieplnej. Docelowo można uzyskać 300 m3 biogazu na godzinę. Miejsca powstawania odorów oczyszczalni są zamknięte, a powietrze z nich jest oczyszczane w biofiltrze.
20 maja br. na terenie oczyszczalni otwarto Ścieżkę Edukacyjną GIGABLOK (www.gigablok.pl).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 1 października "Zielony Dzień Oczyszczalni Gigablok" - śląskie Nasze Miasto

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto