Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

10. rocznica śmierci byłego I sekretarza KC PZPR, Edwarda Gierka [WIDEO]

Ola Szatan
Edward Gierek
Edward Gierek Władysław Morawski
Pod 10 latach od śmierci Edwarda Gierka widać wyraźnie, że jego kult w pewnych środowiskach nie słabnie. I nie chodzi tylko o żarliwe udowadnianie, że lata 70. były czasem prosperity, ale też o zupełnie dziwaczne przejawy miłości do I sekretarza.

Podczas uroczystości w Sosnowcu, z okazji 10. rocznicy śmierci Edwarda Gierka, uwagę zwracała kapela ludowa Kiełczygłowianie z powiatu pajęczańskiego, która w rytm poloneza zaśpiewała utwór "Dziękujemy ci, Edwardzie".

- Po raz pierwszy ten utwór, oczywiście ze zmienionymi słowami, wykonany został już 12 lat temu, gdy jechaliśmy do pana Gierka do Ustronia. Ówczesny senator Jerzy Pieniążek poprosił nas, byśmy towarzyszyli mu w delegacji - mówi Marian Pólka, szef kapeli ziemi sieradzkiej. O Edwardzie Gierku wyraża się z szacunkiem.

- Studiowałem na Uniwersytecie Śląskim, byłem świadkiem przemian, jakie wtedy zachodziły, i te słowa same cisnęły się na papier - dodaje.

Skąd się bierze kult I sekretarza? - Na ten fenomen wpływ na pewno miał sukces propagandy, która prowadzona była w tamtych czasach. I do dzisiaj paradoksalnie ten wizerunek pokutuje - twierdzi dr Tomasz Słupik, politolog z UŚ. - Nie pamiętamy, co kryło się pod tym lukrem - dodaje politolog.

Słowa piosenki na cześć Edwarda Gierka:

Dziękujemy ci Edwardzie, żeś wieś polską rozbudował, i jak nikt w historii Polski tyś rolnika uszanował.
Dałeś nam rolnicze renty, zdrowotne ubezpieczenie, a litr mleka z wiejskiej krowy był jak ropa w cenie.
Naszym dzieciom dałeś przyszłość, szkoły, studia, godna praca, dziś wieś polska się wyludnia, bo się żywność nie opłaca.
Gdyby nie gierkowskie renty i z Unii rodem dopłaty, naszą wieś trza by zaorać i zalesić jak przed laty.
Wspominając tłuste lata dla wsi polskiej pełne chwały, dziś śpiewamy nad twym grobem, twemu dziełu hołd składamy.
Dziękujemy ci Edwardzie za trud dla wsi polskiej wszelki, imię twoje niech trwa wiecznie, jesteś dla nas Edward wielki!

Nasza piosenka była pastiszem

Krzysztof Skiba, członek zespołu Big Cyc, który nagrał piosenkę "Gierek for ever":
Są różne zboczenia, każdy w coś wierzy (śmiech). Mamy wolność słowa, więc w zasadzie można pisać, co się chce. Ale osobiście mam nadzieję, że utwór "Dziękuję ci Edwardzie" został stworzony w kategoriach dowcipu... Nie? Na poważnie? Mnie to zastanawia, bo Gierek był politykiem raczej marnej jakości, jak dla mnie dość miękki. Chociaż na tle Gomułki był światowcem.

Moim zdaniem kult Edwarda Gierka da się bardzo prosto wytłumaczyć - zawsze chwalimy czasy przeszłe. Umysł jest tak skonstruowany, że złe rzeczy z nich wypiera. I po Gierku jest żal, bo wtedy coca-cola się pojawiła, bo były krakersy...

Podobnie jak koledzy z Big Cyca za czasów Gierka chodziłem do podstawówki i to co najbardziej pamiętam z tamtego okresu to kolejki w sklepach. A to, że Big Cyc też napisał piosenkę, której bohaterem był Gierek? Potraktowaliśmy to przede wszystkim w kategoriach pastiszu, ironii. na pewno nie był to pean.

Każdego drąży robak twórczy

Jacek Cygan, pochodzący z Sosnowca tekściarz, poeta, scenarzysta:
Taka twórczość nie podlega ocenie, to jest rzecz pisana przez nazwijmy to "domorosłych" autorów, w konkretnym celu, z jakiejś konkretnej okazji, uroczystości rocznicowych. To nie jest twórczość stricte literacka, tylko bardziej wyraz oddania, emocji, złożenia pewnego hołdu.

Zdaje się, że cechą nadrzędną wszystkich wersów tego utworu jest bezpretensjonalna szczerość. Tu nie ma co przykładać literackiej miary. Jestem też przeciwny porównywaniu amatorów z zawodowcami - oni nie startują w żadnych zawodach i należy uszanować to, co tworzą. W końcu każdego człowieka "robak twórczy" czasem drąży (śmiech).

To, że powstają piosenki "na cześć" jest naturalnym zjawiskiem. Tak było już przed wojną. Kult Gierka? Moim zdaniem u wielu ludzi bierze się z faktu, że wtedy, za jego czasów byli młodzi. A młodość jest zawsze lepsza niż starość, młode lata nam się podobają.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto