Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

15-latek spowodował śmiertelny wypadek w Porębie. Kto mu dał kluczyki?

Patryk Drabek
W maju chłopak już prowadził auto, ale... po pijanemu. Policja alarmuje: coraz więcej dzieci siada za kierownicę.

Tragicznie zakończyła się przejażdżka 15-latka z Poręby, który wczoraj po godz. 4, siedząc za kierownicą nissana, należącego do jego rodziców, wjechał na ulicy Partyzantów w stojącą na poboczu ciężarówkę. Auto dachowało i znalazło się na chodniku. Chłopak trafił w stanie ciężkim do szpitala, a mniej szczęścia miał jego 43-letni pasażer, który zginął na miejscu. Wiadomo, że nie był spokrewniony z 15-latkiem, nie miał stałego miejsca zamieszkania i w ostatnim czasie przebywał w Porębie. Wcześniej był natomiast zameldowany w Zawierciu.

Nieletni kierowca miał już wcześniej do czynienia z policją, bowiem w maju tego roku został zatrzymany po tym, jak "pożyczył" auto od swoich rodziców i wybrał się z kolegami na przejażdżkę po mieście. W wydychanym powietrzu miał wówczas 1,2 promila alkoholu i sprawa trafiła do sądu rodzinnego... - Zdarzenia drogowe z udziałem nieletnich prowadzących samochody to raczej jednostkowe przypadki - podkreśla jednak Janusz Jończyk z biura prasowego śląskiej policji. - Zazwyczaj rodzice czekają na moment, gdy ich dziecko będzie już miało uprawnienia do prowadzenia auta i wtedy udostępniają im swoje samochody. Zdarza się jednak również tak, że nieletni wykorzystują łatwy dostęp do kluczyków i bez wiedzy rodziców zabierają auta. Czy chowanie kluczyków to w tym przypadku najlepsze rozwiązanie? Wydaje mi się, że lepsze jest uświadomienie zagrożeń, jakie czekają na drodze na niedoświadczonego kierowcę - przekonuje Janusz Jończyk.

Podobne zdanie na ten temat mają psycholodzy.

- Nastolatkowie są w okresie przejściowym. Uważają, że już nie są dziećmi, a czują się dorosłe, choć tak naprawdę do dorosłości jeszcze im sporo brakuje. 14 czy 15 lat to wiek, w którym trudno się odnaleźć i dzieci sięgają wówczas po tzw. przywileje dorosłych, a więc narkotyki, alkohol, a także samochody. Najlepszym rozwiązaniem jest dialog i odejście od bezstresowego wychowania - podkreśla Katarzyna Ślebarska, psycholog z UŚ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto