Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

25. rocznica katastrofy w kopalni "Mysłowice"

Tomasz Tejkowsky
Tomasz Tejkowsky
Tomasz Tejkowsky - Kusiak
Dokładnie 25 lat temu w KWK "Mysłowice" doszło do jednej z najtragiczniejszych katastrof górniczych w powojennej Polsce. Zginęło 19 górników - pisze Tomasz Tejkowsky - Kusiak.

Była środa, 4 lutego 1987 roku. Dzień jak co dzień, nocna szychta dobiegała końca. Przy robotach likwidacyjnych jednego z chodników, 500 metrów pod ziemią pracuje 64 nieświadomych śmiertelnego zagrożenia górników. Wówczas nikt nie przypuszczał, że następnej szychty dla wielu z nich już nie będzie.

Około godziny 5.35 nad ranem dochodzi do wybuchu metanu. Chwilę później następuje eksplozja pyłu węglowego, pozbawiając życia 17 górników. Dwóch kolejnych zmarło w szpitalu w wyniku odniesionych ran. 26 osób przez długie miesiące, a nawet lata, leczy ciężkie poparzenia ciała.

Górnicy zapalają znicze

Dziś wielu górników z własnej inicjatywy zapala tego dnia znicze pod kopalnią, modląc się za swoich tragicznie zmarłych kolegów. Było to jedno z najbardziej tragicznych wydarzeń w historii miasta, ale i polskiego górnictwa.

Po trwającym kilkanaście tygodni śledztwie ustalono, że wybuch nagromadzonego w wyrobisku metanu, a w następstwie pyły węglowego spowodowały iskry spawalnicze. W konsekwencji tego tragicznego wypadku wprowadzono szereg zapisów dotyczących bezpieczeństwa na kopalniach, zabraniających prowadzenia robót spawalniczych pod ziemią lub ich prowadzenia w wyjątkowych przypadkach pod specjalnym nadzorem.

Minęło 25 lat

Dziś, 25 lat od tych tragicznych wydarzeń, na terenie byłej KWK "Mysłowice" w dzielnicy Piasek, uroczystości rozpoczęto od złożenia kwiatów i zniczy pod tablicami upamiętniającymi ofiary katastrof górniczych. Po godzinie 11 w dawnej cechowni kopalni odprawiono mszę św. w intencji ofiar katastrofy i poszkodowanych oraz ich rodzin.

Kolejnym punktem obchodów rocznicy katastrofy był bieg uliczny uczestników tragicznych wydarzeń o puchar Dyrektora KWK "Mysłowice – Wesoła", odbywający się pod hasłem "Ku pamięci". Zawodnicy wystartowali spod budynku byłej dyrekcji KWK "Mysłowice" o godz. 12.30, biegnąc ulicami Bytomską przez Rynek, Kaczą, Strażacką, Powstańców, Promenadą, Portową aż do mety wyznaczonej na Słupnej przy hotelu Trojak.

Udział w obchodach wzięli przedstawiciele Katowickiego Holdingu Węglowego, związków zawodowych działających przy KWK "Mysłowice - Wesoła", władz miasta, radnych, służb mundurowych oraz rodziny górników.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto