30 lat Osiedla Witosa. Co się zmieniło?

Materiał informacyjny Osiedle Witosa
Osiedle Witosa to nie tylko osiedle mieszkalne, ulokowane w Katowicach, ale także nazwa dla całej dzielnicy miasta. Znajduje się między Załężem, Załęską Hałdą-Brynowem i Chorzowem. Jest zatem umiejscowione w północno-zachodniej części stolicy Górnego Śląska. Mieszkania należące do osiedla stanowią łakomy kąsek dla osób, które chcą zamieszkać w Katowicach. Nie powinno to dziwić zważywszy na fakt, że dzielnica ma do zaoferowania nie tylko szereg udogodnień, ale także bliskość bogactwa natury.

Poznaj historię Osiedla Witosa – jak to się zaczęło?

Osiedle mieszkaniowe im. Wincentego Witosa powstało na miejscu dawnego osiedla fińskich domków, które zostało wybudowane po II wojnie światowej na terenie historycznej gminy Załęże. W 1991 r., na mocy Uchwały Rady Miasta Katowice z dnia 16 września, w tym miejscu wydzielono tzw. „jednostkę pomocniczą 8” – czyli po prostu jedną z dzielnic północnych miasta Katowice.

Historia tego miejsca sięga jednak znacznie głębiej niż mogłoby się wydawać. Historycy dowodzą, że o dzielnicy pisano już w XVII wieku. Zapiski te dotyczą Obroków. Od XVIII wieku hodowano w tym miejscu owce, później w dzielnicy rozwijał się przemysł.

 1. W 1840 r. powstała tutaj kopalnia węgla kamiennego Kleofas – należała ona zresztą do Karola Goduli, górnośląskiego przedsiębiorcy, jednego z najbardziej zasłużonych i – jednocześnie – owianych tajemnicą śląskich przemysłowców.
 2. W 1846 r. wybudowano w pobliżu linię kolejową łączącą Świętochłowice i Mysłowice.
 3. W początkach XX wieku przy kopalni wybudowano miasteczko patronackie.

Fińskie domki zaczęto wyburzać w 1976 r. – to właśnie wtedy rozpoczęła się budowa osiedla, które rozwijane jest do dziś. W 1981 r. budowę zakończono, dwa lata później osiedle otrzymało nazwę Wincentego Witosa.

Aktualnie Osiedle Witosa graniczy: od północy z linią kolejową 137, od zachodu z Chorzowem, od południa z Lasem Kochłowickim i autostradą A4, a od wschodu z Załężem i ul. Bocheńskiego. W 2004 r. kopalnia Kleofas została zamknięta, a na terenie osiedla zaczęto intensywnie rozwijać m.in. sektor usług.

Architektura Osiedla Witosa – kiedyś i dziś

Architektura Osiedla Witosa jest zróżnicowana i przez to fascynująca. Budynki Osiedla stanowią żywy dowód na skomplikowane, ale i jednocześnie intrygujące dzieje Katowic. W latach 70., kiedy zdecydowano o budowie osiedla, w tym miejscu powstały nie tylko mieszkania, ale także całe zaplecze zapewniające komfort mieszkańcom. Wybudowano wówczas szkoły, kościół, sklepy oraz budynki służby zdrowia.

 • Na osiedlu dominuje zabudowa z bloków z wielkiej płyty. Są to bloki typowe dla okresu komunistycznego.
 • Charakterystyczną cechą dzielnicy jest także strefa z zabudową przemysłową. W części Obroki ciągle stoją budynki mieszkalne dla pracowników kopalni. Są to tzw. familoki.
 • Zamknięta kopalnia Kleofas przetrwała do dziś, część pozostałych po niej budynków objęto ochroną konserwatorską – m.in. szyby wentylacyjne.
 • Dzielnica jest podzielona na części mieszkalne i handlowe. Wschód Osiedla Witosa jest tradycyjną już częścią handlową – znajdują się tu hipermarkety i targi.
 • Osiedle Witosa to także szereg biurowców (m.in. przy ul. Kossutha), które zatrudniają mnóstwo ludzi z całych Katowic.
 • Jednym z najładniejszych miejsc dzielnicy jest Plac św. Herberta z oświetloną fontanną. To tutaj organizowane są m.in. koncerty lub inne wydarzenia kulturalne.

Pomimo głosów niepokoju, zamknięcie kopalni Kleofas nie spowodowało ograniczenia rozwoju dzielnicy. W ostatnich latach powstały m.in.: nowoczesny kompleks budynków wielorodzinnych przy ulicy H. Szwana - Premier Park, zrealizowany przez katowickiego dewelopera BD Inwestor, nowe mieszkania w budynkach Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Sławka oraz kompleks budynków wielorodzinnych przy ul.Bardowskiego zrealizowany przez firmę TDJ Estate.

bd inwestor

Nowoczesne Osiedle Witosa – nowy punkt inwestycyjny na mapie Katowic

Dla inwestorów osiedle stanowi nie lada gratkę, nie tylko ze względu na bliskość do centrum Katowic. Dzielnica jest spokojna, dobrze skomunikowana. Z pewnością jest to obecnie jedna najlepiej rozwijających dzielnic się na mapie Katowic. Ulokowano tutaj placówki handlowe, edukacyjne, biblioteki oraz tereny zieleni i rekreacji. Niebawem powstanie na osiedlu miejski dom kultury wraz z przylegającym parkiem w rejonie ulicy Grabskiego.

Ponadto, co ma duże znaczenie z punktu widzenia biznesu, dzielnica jest położona w sąsiedztwie autostrady A4 oraz Drogowej Trasy Średnicowej. Mieszkańcy Katowic, pracujący w tej dzielnicy, mogą się tu dostać nie tylko samochodem – do ich dyspozycji pozostaje mnóstwo przystanków autobusowych i tramwajowych. Ponadto zamontowano w okolicy sporo stacji rowerowych. Fani jednośladów mogą także korzystać ze ścieżki rowerowej, która łączy Osiedle z centrum miasta.

Co istotne, główny węzeł komunikacyjny, czyli autostrada A4, jest osłoniony ekranami akustycznymi.

Plan inwestycji Osiedla Witosa jest imponujący. Mowa tutaj nie tylko o budynkach mieszkalnych – a w ostatnim czasie powstało ich sporo, w tym m.in. budynki z nowoczesnymi garażami podziemnymi, balkonami i przestronnymi tarasami – ale także o inwestycjach związanych z biznesem lub inwestycjach poprawiających komfort życia mieszkańców. Realizowany jest np. projekt ogólnomiejski „Ogród Jordanowski na Osiedlu Witosa”.

O tym, jak szybko rozwija się Osiedle Witosa opowiedział nam Tomasz Osior, prezes firmy BD Inwestor – odpowiedzialnej za inwestycje w tej dzielnicy:

Osiedle Witosa zostało przez nas wybrane z szeregu powodów. Przede wszystkim wzięliśmy pod uwagę doskonałą lokalizację tego miejsca – komunikacja jest świetna, nie tylko ze względu na autostradę, ale także pozostałe drogi lokalne. Przecudowne połączenie z centrum Katowic, ale i z innymi miastami otaczającymi to ogromna zaleta tego miejsca. Ponadto Osiedle Witosa, jako jedna z nielicznych dzielnic Katowic, jest wolne od smogu. Poza tym miejsce to jest zurbanizowane, ma sporo przestrzeni. Osiedle otaczają też zielone tereny.

W podobnym tonie wypowiada się Adam Urbański z firmy TDJ Estate:

Osiedle Witosa w moim przekonaniu to też fajna społeczność, byliśmy świadkami, jak nasi klienci świetnie zorganizowali się jeszcze na etapie budowy, byli bardzo aktywni w mediach społecznościowych. Wydaje mi się, że jest to jedno z osiedli, które przodują z inicjatywami związanymi z budżetem obywatelskim. Bardzo dużo się tu dzieje, jeśli chodzi o nowe place zabaw, ścieżki rowerowe, świetną infrastrukturę dla dzieci.

Poznaj nowe oblicze Osiedla Witosa – miejsce idealne do życia

Osiedle Witosa jest ze wszech miar komfortowe. Pomijając fakt, że dzielnica oferuje dostęp do wszystkich usług potrzebnych w codziennym życiu, mieszkańcy mają także możliwość korzystania z wielu atrakcji i udogodnień:

 • Na terenie Osiedla znajduje się m.in. Skate Park i Plac Sportów Miejskich.
 • Lubujący się w ogrodnictwie z pewnością docenią fakt, że w dzielnicy powstały Ogródki Działkowe Nadzieja.
 • Na ul. Grabskiego ulokowano Pumptrack – jest to plac do ekstremalnej jazdy na rolkach, deskorolkach, hulajnogach.
 • Z Osiedla można szybko dojechać do parku i centrum handlowego Trzy Stawy.
 • Ok. 4 km od Osiedla znajduje się Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko.
 • Przez teren osiedla przebiega czerwony szlak rowerowy nr 103 w Katowicach.

Oczywiście, nie sposób nie wspomnieć też o Lesie Kochłowickim zlokalizowanym przy dzielnicy. To tutaj mieszkańcy spacerują całymi rodzinami i uprawiają sport. O zaletach osiedla lubią wypowiadać się także sami mieszkańcy. Zachwala je np. Pani Urszula, która mieszka tutaj od kilkudziesięciu lat:

Na Osiedlu Witosa mieszkam 43 lata. Po tym, jak wyburzono fińskie domki, przeprowadziłam się do swojego mieszkania. Byłam bardzo zadowolona – dostałam w końcu swoje mieszkanie! Jestem szczęśliwa na tym osiedlu, mieszkają tu także moje dzieci i rodzeństwo. Tu jest blisko, jest rodzina, jest spokój na tym osiedlu. Blisko jest las, jest porządek, jest kościół, przedszkola, apteki. No wszystko, co jest mi potrzebne.

Wideo

Materiał oryginalny: 30 lat Osiedla Witosa. Co się zmieniło? - Dziennik Zachodni

Dodaj ogłoszenie