Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

300 nowych fotoradarów pojawi się na drogach

Adrian Leks
Adrian Leks
Nowe fotoradary staną w najbardziej niebezpiecznych miejscach w ...
Nowe fotoradary staną w najbardziej niebezpiecznych miejscach w ... Radek Koleśnik/gp24.pl
Nowe fotoradary staną w najbardziej niebezpiecznych miejscach w Polsce wiosną 2012 roku. Mają być nowocześniejsze i lepiej widoczne.

Od lipca 2011 r. fotoradarami zajmuje się Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Obowiązki przejął od policji. Urząd obsługuje 80 fotoradarów, posiada też 800 masztów. Z GITD zostało wyodrębnione Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, do którego napływają zdjęcia aut i kierowców, którzy popełnili wykroczenia. Oprócz inspektorów, zdjęcia na drodze mogą nam zrobić także strażnicy miejscy lub gminni.

Nowe przepisy i odblaskowe fotoradary

Zgodnie z nowymi przepisami GITD oblepia fotoradary żółtą, odblaskową folią. Na pokrycie nią wszystkich masztów ma trzy lata. Bardziej rzucające się w oczy urządzenia mają pełnić funkcję prewencyjną.

Dodatkowo inspektorzy zostali wyposażeni w większe uprawnienia. Do kontroli mogą zatrzymywać samochody osobowe i motocykle, wcześniej sprawdzali tylko ciężarówki, autobusy czy taksówki. Mogą też namierzać kierowców łamiących przepisy z nieoznakowanych radiowozów.

Zmianie uległ również czas postępowania mandatowego. Kierowca może dostać powiadomienie o złamaniu przepisów do 180 dni od zarejestrowania wykroczenia (wcześniej było 30 dni).

300 nowych fotoradarów

W listopadzie 2011 roku GITD ogłosił przetarg na zakup kolejnych 300 nowych urządzeń. Fotoradary mają stanąć w najbardziej niebezpiecznych miejscach w Polsce wczesną wiosną 2012 roku.

Zobacz: Lista 300 nowych fotoradarów w Polsce

- Nowe urządzenia mają zastąpić archaiczny sprzęt przejęty przez policję - mówi Alvin Gajadhur, rzecznik Inspekcji Transportu Drogowego. - Nowe fotoradary będą pracowały 24 godziny na dobę bez konieczności zmiany ustawień. Największą zmianą będzie jednak przesyłanie zdjęć online do systemu GITD. Automatycznie zostanie odczytana tablica rejestracyjna i ustalony właściciel pojazdu.

Nowy system obsługuje 70 osób. Kiedy fotoradarami zajmowali się policjanci, do pracy z nimi wydelegowanych było aż 500 funkcjonariuszy.

Część nowych fotoradarów zastąpi wysłużony sprzęt przejęty od policji. GITD planuje też kolejne przetargi na 24-odcinkowe pomiary prędkości oraz 15 rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle, które również będą robić zdjęcia.


Atrapy zamienią się w maszty


Co z atrapami, które wciąż możemy oglądać na polskich drogach? Te pierwotnie miały zniknąć, ale inspektorat transportu nie spieszy się z ich rozbiórką.

- Atrapa tym różni się od masztu na fotoradar, że nie jest do niej podłączony prąd. Nie śpieszymy się z ich rozmontowaniem, bo poprawiają bezpieczeństwo na drogach - wyjaśnia Gajadhur. - Planujemy na niebezpiecznych odcinkach dróg zamienić atrapy w maszty, inne zostaną rozmontowane. Analizy jeszcze trwają - dodaje.

Kierowcy chcą więcej fotoradarów

- Większa liczba fotoradarów może niemile zaskoczyć niektórych kierowców - uważa Marek Bachorski-Rudnicki, kierowca. - Ale oprócz stawiania nowych urządzeń przydatna byłaby także akcja społeczna informująca, że samochód to nie zabawka, a główną przyczyną wypadków śmiertelnych jest nadmierna prędkość.

Niektórzy kierowcy uważają, że fotoradary mogą być niebezpieczne.

- Moim zdaniem fotoradary stwarzają duże zagrożenie na drodze, bo kierowcy - widząc takie urządzenie - nagle zaczynają gwałtownie hamować. Dlatego to dobrze, że oklejone na żółto staną się lepiej widoczne z daleka - uważa Czesław Wróbel, kierowca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto