Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

7 nadziei Śląska i Zagłębia: Stowarzyszenie Mieszkańców Mysłowic "Moje Miasto"

Tomasz Tejkowsky
Tomasz Tejkowsky
Stowarzyszenie Mieszkańców Mysłowic ''Moje Miasto'' działa zaledwie od czterech lat. Na swoim koncie ma już sporą listę sukcesów. Dzięki kilkunastu społecznikom w końcu zaczęło się w mieście dziać.
Zobacz również: Plebiscyt 7 nadziei Śląska i Zagłębia

Na początku ich działalność skupiała się nad opieką nad forum mieszkańców, opiniowaniu i tworzeniu debat - dziś natomiast stoją na straży interesów miasta i jego mieszkańców, pielęgnując jego dziedzictwo historyczne.

Wszystko zaczęło się od nieformalnego zebrania w 2007 roku, entuzjastów tworzących forum internetowe "Zmień Mysłowice". Po niekończących się dyskusjach nad tym jak zmienić otaczającą rzeczywistość, nad problemami przedstawianymi przez mieszkańców grupa "zmienników" postanowiła wspólnie powołać Stowarzyszenie, aby tą drogą wpłynąć na kształt swojego Miasta. Na początek skupili się na kilku ważnych, a zaniedbanych dotąd kwestiach: ochrony zabytków, rewitalizacji Parku Zamkowego, Promenady, terenu po KWK Mysłowice czy historycznego Trójkąta Trzech Cesarzy, ochrony środowiska i terenów zielonych.

Jedną z najważniejszych akcji Stowarzyszenia okazał się coroczny Plebiscyt MySŁAWY, który nagradza osoby, grupy osób oraz wydarzenia minionego roku wpływające pozytywnie na obraz miasta. Rok temu mysłowiczanie wybrali w drugiem Plebiscycie Mieszkańców Mysłowic - Człowieka Roku (Artura Rojka), Wydarzenie Kulturalne (OFF Festival) oraz Wydarzenie Sportowe (SWATCH FIVB World Tour Mysłowice 2009 Open). Wśród nominowanych byli ludzie popularni, o których słyszała cała Polska, ale także zwykli, skromni mieszkańcy, którzy swą codzienną pracą w sposób pozytywny promują miasto.

- Pomysł trafił w dziesiątkę. Okazało się, że było wielkie zapotrzebowanie na wyróżnienie ciekawych imprez oraz ludzi dotąd nieznanych, a tak wiele działających dla Mysłowic - mówi Michał Mistewicz, wiceprezes SMM.

Kolejną ważną akcją dla Stowarzyszenia okazało się cykliczne Sprzątanie Trójkąta Trzech Cesarzy. Do współorganizacji corocznie zapraszane są organizacje z sąsiednich miast (Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego), co przyczynia się do zasypywania niepotrzebnych antagonizmów kulturowych pomiędzy Ślązakami a Zagłębiakami. Akcja jest swego rodzaju wstępem do rewitalizacji historycznego miejsca. Zaniedbany od ponad 20 lat, zarośnięty teren został w pewnym stopniu doprowadzony do porządku.

3 grudnia 2008 roku członkom Stowarzyszenia za bezinteresownie przeprowadzoną akcję "Żołnierski znicz 1918" z wizytą w Mysłowicach osobiście dziękował charge d’affaires ambasady Republiki Serbii w Warszawie Nikola Zurovac. Akcja z okazji przypadającej także w nasz Dzień Narodowego Święta Niepodległości - 90 rocznicy zakończenia I wojny światowej polegała na przeprowadzeniu spisu oraz dokonaniu dokumentacji fotograficznej wojskowej kwatery na Cmentarzu Miejskim przy ul. Mikołowskiej. Między innymi spoczywa tu 3 żołnierzy angielskich, 177 rosyjskich, 71 rumuńskich oraz 6 z armii serbskiej.

Obecnie Stowarzyszenie bierze aktywny udział w Międzygminnym Projekcie Rewitalizacji Doliny Przemszy "Wspólna Rzeka", a przy tym nie zaniedbuje doraźnych akcji na rzecz mieszkańców tak jak zbiórki na rzecz powodzian czy dostarczanie pożywienia noclegowni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Głośnym echem odbiła się także interwencja w sprawie nieludzkich warunków mieszkaniowych lokatorów piętrowego bloku przy ul. Wielkiej Skotnicy 41 w Mysłowicach - W 26-metrowej klitce z grzybem.

W ciągu minionego roku Stowarzyszenie przeprowadziło akcję "Masz głos, masz wybór" wspólnie z Fundacją Batorego zachęcając mysłowiczan do aktywnego udziału w wyborach samorządowych. Według mysłowickich zmienników, Mysłowice jako jedno z kilku najstarszych miast województwa śląskiego, zasługują na dobrą markę, dlatego starają się poprzez swoje akcje zmienić wizerunek miasta z ostatnich lat.


Poniżej publikujemy odpowiedzi Michała Mistewicza na pytania, które zadajemy wszystkim kandydatom w plebiscycie MM:

Kim lub czym tak naprawdę jest SMM?

SMM to grupa ludzi chorych na ciekawą chorobę o nazwie Mysłowice - w jak najbardziej pozytywnym znaczeniu. Główne objawy są takie, że widzimy problemy miasta okiem mieszkańca i staramy się własnymi siłami je naprawiać. Wiemy, że jeśli my tego nie zrobimy to nikt nie zrobi tego za nas - a ten dość utarty standard niestety sprawdza się w naszych realiach.

Jak wyglądały Wasze plany, cele w zderzeniu z rzeczywistością? Jakie problemy napotkaliście?

Plany SMM były od początku podporządkowane kilku głównym celom, które podporządkowaliśmy hasłom: mieszkańcy, rewitalizacja, historia. Wszystkie te hasła mają wspólny rdzeń - miasto Mysłowice. Zdawaliśmy sobie od początku sprawę z tego, że nie będzie łatwo i dlatego część z tych planów określiliśmy jako długofalowe. Tak więc hasłu "mieszkańcy" podporządkowana została nasza główna akcja czyli coroczny Plebiscyt "mySŁAWY", a także pomniejsze akcje, jak konkursy dla mieszkańców, zbiórki charytatywne i inne akcje pomocy mieszkańcom. Kolejnym hasłem "rewitalizacja" opatrzyliśmy nasze długofalowe działania w Międzygminnym Programie Rewitalizacji Doliny Przemszy, w którym uczestniczymy od 2009 roku wraz z 11 gminami leżącymi nad Przemszą. Poza tym działamy w programie rewitalizacji Parku Zamkowego, a także od 2008 roku organizujemy coroczne sprzątanie Trójkąta Trzech Cesarzy. Podczas II sprzątania, które odbyło się w 2009 roku, współorganizowaliśmy imprezę razem z sąsiadami zza rzeki czyli kolegami z Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego - akcja ta miała pokazać jak dobrze jest pracować wspólnie wznosząc się ponad niepotrzebne animozje.

Czy Śląsk i Zagłębie są dobrym miejscem do realizacji niesztampowych przedsięwzięć? Czy da się tu zrobić "coś wielkiego" bez wsparcia biznesu lub polityki?

Pytanie to dotyczy nie tylko Śląska, ale wielu regionów tak Polski czy Europy. Bo czy "swoje" miejsce jest dobrym miejscem na realizację pomysłów? Oczywiście że tak, a dodatkowo bardzo sprzyjająca realizacji przedsięwzięć jest także specyfika naszego regionu. Długa i bogata historia, czy chociażby zróżnicowanie w ramach tego samego regionu, można potraktować jako samonapędzający się mechanizm pomysłodawcy. Osobną kwestią jest relacja ze światem biznesu czy polityki. Jak dotąd nasze doświadczenie podpowiada nam, że udział biznesu jest potrzebny, choćby przy wsparciu organizacji większych imprez. Jednak to nie wyklucza tego, że można zrobić akcję bez takiego wsparcia. Jeśli chodzi o świat polityki to udało nam się uniknąć tego wsparcia, które zresztą na dłuższą metę przynosi więcej kłopotu niż pożytku.

Jakich inicjatyw Waszym zdaniem potrzebuje nasz region?

Niewątpliwie w dalszym ciągu na Śląsku należy inwestować w inicjatywy związane z ochroną zabytków i rewitalizacją terenów poprzemysłowych. Cenne i cały czas aktualne są wszelkiego typu pomysły animacji kultury i sztuki, oraz aktywizacji życia lokalnego i obywatelskiego. Zwłaszcza ta ostatnia sprawa leży na Śląsku odłogiem i to przydałoby się zmienić.

Czy nadal planujecie iść tą drogą? A może macie inne plany? Jakie?

Należymy do typu ludzi trudno zmieniających nastawienie do kluczowych spraw. A taką jest nasze Stowarzyszenie. Powołaliśmy je przecież nie tyle dla siebie, lecz dla miasta i jego mieszkańców. Z takiej drogi więc się nie schodzi tylko idzie nią dalej przed siebie, mimo, że często nie jest usłana różami.

Coraz więcej osób zainteresowanych jest działaniami stowarzyszenia. Na czym polega magia SMM i z czym się ją je?

Zjada się najlepiej z solą i pieprzem - oczywiście to żart. Jako że należymy do mieszkańców miasta czyli soli tej ziemi, nadajemy nieco koloru i smaku - czyli pieprzu, naszemu tutaj zamieszkaniu. Jeśli jest w tym magia to magia ta też należy do naszego miasta. Wiemy ile pokładów ciekawych pomysłów na miasto mają nasi mieszkańcy i staramy się je wydobyć. Wciąż szukamy nowych członków, bo każdy z nas jest źródłem nowych pomysłów.

Na sam koniec najważniejsze - jak można zaangażować się w losy Mysłowic?

Zapraszamy zarówno osoby, które chcą aktywnie włączyć się w pracę Stowarzyszenia, jak również osoby, które mają chęć pomóc w licznych akcjach. Oczywiście rzecz jasna, członkiem Stowarzyszenia może zostać każdy, jeżeli tylko czuje się zainteresowany losem miasta Mysłowice. W tym celu należy skontaktować się z nami drogą elektroniczną [email protected]. Zapraszamy także na naszą stronę w internecie - **

www.smm.m-ce.eu

.**

Ten materiał bierze udział w konkursie do dziennikarzy obywatelskich "Tym żyje miasto"

Zapraszamy wszystkich mieszkańców MM do wzięcia udziału w konkursie na najlepsze materiały dziennikarzy obywatelskich! Opublikuj swój materiał w portalu MMSilesia.pl a weźmie on automatycznie udział w konkursie, w którym łączna pula nagród to 500 złotych!
od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto