Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

7 Nadziei Wrocławia: Cezary Grochowski

Mariusz Kruczek
Mariusz Kruczek
Cezary Grochowski to zadeklarowany lobbysta rowerowy. Jeśli trzeba wjedzie rowerem do gabinetu prezydenta Wrocławia, byle tylko poprawić jakość transportu w mieście.

Cezary Grochowski jest nominowany w plebiscycie **

7 Nadziei Wrocławia.

**

Od połowy lat 90. działa w organizacjach ekologicznych. Efektem jego prac były: parkingi rowerowe przy wrocławskich szkołach, stworzenie projektu 100 km ścieżek, powołania oficera rowerowego czy poprawa jakości infrastruktury np. zmniejszenie krawężników. Jego największym sukcesem jest zaistnienie problemu rowerowego w dyskusji publicznej. Prywatnie to ekolog, wegetarianin, buddysta i zapalony nurek. Interesuje się kulturą wschodu oraz sztukami walki, trenuje tai chi i jogę.


Zagłosuj na 7 Nadziei Wrocławia!


Czy Wrocław to dobre miasto do rozpoczęcia kariery?

Myślę, że Wrocław to dobre miejsce do rozpoczęcia kariery. Chociaż trzeba się zastanowić co to właściwie jest ta "kariera". Bardzo tego słowa nie lubię, kojarzy mi się z biznesem, awansem. Symbolem kariery we Wrocławiu jest absurdalnie wyprowadzenie się z miasta. Ludzie poszukują przyjaznego miejsca do życia na peryferiach, które często znajdują się w sąsiednich gminach. We Wrocławiu tylko pracują. Chciałbym to zmienić. Wrocław to miejsce z wielkim potencjałem, ale jest jeszcze wiele do zrobienia.

Za co lubi pan Wrocław?

Wrocław ma specyficzny klimat, różni się od innych miast w Polsce. Poprzez swoją historię, ludzi, architekturę czy układ urbanistyczny wyróżnia się na mapie polskich metropolii. Z pewnością jest bardziej europejskie niż inne miasta. Jest polskie ze względu na ludzi, europejskie z powodu swojego dziedzictwa. Na jego klimat wpływa również położenie, bliskość stolic europejskich. Mieszkańcy Wrocławia są mieszanką, brak tutaj ciągłości pokoleniowej, ale to z kolei daje to przestrzeń do formułowania tego miejsca od nowa. Istnieje pewna dynamika ponieważ nie ma skostniałych układów w mieście.

Jakie będzie nasze miasto za 10 lat?

Trudne pytanie. To zależy od tego, co w mieście się zdarzy, co zrobią jego mieszkańcy. Czy będą potrafili upomnieć się, żeby to miasto stało się przyjazne dla wrocławian, żeby chcieli tu żyć i pracować, a nie emigrowali do sąsiednich gmin. Obecnie mamy niepowtarzalną szansę na modernizację Wrocławia ze względu na napływ środków i wzorców unijnych. Sposób wykorzystania tego kapitału, będzie również wpływać na jakość życia mieszkańców za 10 lat.

Pana  magiczne miejsca we Wrocławiu?

Stolica Dolnego Śląska jest magiczna ze względu na wspomnianą wcześniej wielokulturowość. Wyjątkowość tego miejsca tworzą również ludzie, którzy poszukują własnej tożsamości. Głód jej budowania jest zdecydowanie większy niż w innych miejscach w Polsce. Mieszkańcy Wrocławia w większości są tutaj od drugiego pokolenia, ich rodzice czy dziadkowie pochodzą z różnych miejsc w Polsce. Wrocławianie próbują zapuścić tu korzenie i stworzyć odrębną kulturę miejsca.

Czego najbardziej brakuje w naszym mieście?

Brakuje realnej, długofalowej wizji rozwoju miasta, rzeczywistego harmonogramu działania. Wrocław potrzebuje również zmiany polityki transportowej. Miasto mówi jedną rzecz, a robi coś zupełnie innego. Następuje rozwarstwienie. Słyszymy o pięknych wizjach, a kiedy popatrzymy na ich realizację, wyglądają delikatnie mówiąc skromnie.


Czytaj też:

Zmień swoje drogowe miasto
Matura 2011 próbny egzamin z Operonem
Ale obciach! Czego wstydzi się Wrocław
Twórz z nami MM Wrocław

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto